fetchmail 6.4.5-rc2 - en to ro translation catalogue (718 entries)

en: 
    Caught SIGINT... bailing out.
ro: 
    S-a prins SIGINT... se salvează.

en: 
    However, if you HAVE changed your account details since starting the
    fetchmail daemon, you need to stop the daemon, change your configuration
    of fetchmail, and then restart the daemon.
    
    The fetchmail daemon will continue running and attempt to connect
    at each cycle.  No future notifications will be sent until service
    is restored.
ro: 
    În orice caz, dacă AȚI schimbat detaliile contului de la pornirea
    serviciului fetchmail, trebuie să opriți serviciul, să modificați configurarea
    lui fetchmail, și apoi să reporniți serviciul.
    
    Serviciul fetchmail va continua să ruleze și să încerce să se conecteze
    la fiecare ciclu.  Nu se vor trimite înștiințări viitoare până când serviciul
    este restaurat.

en:       --auth        authentication type (see manual)
ro:       --auth        tipul de autentificare (consultați manualul)

en:       --bad-header {reject|accept}
                        specify policy for handling messages with bad headers
ro:       --bad-header {reject|accept}
                        specifică politica pentru a manipula mesajele cu antete deteriorate

en:       --bsmtp       set output BSMTP file
ro:       --bsmtp       stabilește fișierul BSMTP de ieșire

en:       --fastuidl    do a binary search for UIDLs
ro:       --fastuidl    face o căutare binară pentru UIDL-uri

en:       --fetchdomains fetch mail for specified domains
ro:       --fetchdomains aduce mail pentru domeniile specificate

en:       --fetchsizelimit set fetch message size limit
ro:       --fetchsizelimit stabilește limita dimensiunii mesajului de aducere

en:       --idle        tells the IMAP server to send notice of new messages
ro:       --idle        îi spune serverului IMAP să trimită înștiințare de mesaje noi

en:       --invisible   don't write Received & enable host spoofing
ro:       --invisible   nu scrie Primite și activează spoofing-ul de gazdă

en:       --limitflush  delete oversized messages
ro:       --limitflush  șterge mesajele supradimensionate

en:       --lmtp        use LMTP (RFC2033) for delivery
ro:       --lmtp        utilizează LMTP (RFC2033) pentru livrare

en:       --nobounce    redirect bounces from user to postmaster.
ro:       --nobounce    redirecționează respingerile de la utilizator la masterul poștei.

en:       --nosoftbounce fetchmail deletes permanently undeliverable messages.
ro:       --nosoftbounce fetchmail șterge permanent mesajele care nu se pot livra.

en:       --nosslcertck skip strict server certificate check (insecure)
ro:       --nosslcertck omite verificarea de certificat de server strictă (nesigur)

en:       --nosyslog    turns off use of syslog(3)
ro:       --nosyslog    oprește utilizarea a syslog(3)

en:       --pidfile     specify alternate PID (lock) file
ro:       --pidfile     specifică fișierul de PID (blocare) alternativ

en:       --plugin      specify external command to open connection
ro:       --plugin      specifică comanda externă pentru a deschide conexiunea

en:       --plugout     specify external command to open smtp connection
ro:       --plugout     specifică comanda externă pentru a deschide conexiunea smtp

en:       --port        TCP port to connect to (obsolete, use --service)
ro:       --port        portul TCP la care să se conecteze (învechit, utilizați --service)

en:       --postmaster  specify recipient of last resort
ro:       --postmaster  specifică destinatarul ultimului recurs

en:       --principal   mail service principal
ro:       --principal   principalul serviciu de mail

en:       --showdots    show progress dots even in logfiles
ro:       --showdots    arată punctele de progres chiar în fișierele de înregistrare

en:       --smtpname    set SMTP full name username@domain
ro:       --smtpname    stabilește numele complet SMTP numeutilizator@domeniu

en:       --softbounce  keep permanently undeliverable messages on server (default).
ro:       --softbounce  păstrează permanent mesajele care nu se pot livra pe server (implicit).

en:       --ssl         enable ssl encrypted session
ro:       --ssl         activează sesiunea criptată ssl

en:       --sslcert     ssl client certificate
ro:       --sslcert     certificat de client ssl

en:       --sslcertck   do strict server certificate check (recommended)
ro:       --sslcertck   face o verificare de certificat de server strictă (recomandat)

en:       --sslcertfile path to trusted-CA ssl certificate file
ro:       --sslcertfile cale către fișierul de certificat ssl de încredere CA

en:       --sslcertpath path to trusted-CA ssl certificate directory
ro:       --sslcertpath cale către directorul de certificat ssl de încredere CA

en:       --sslcommonname  expect this CommonName from server (discouraged)
ro:       --sslcommonname  așteaptă acest NumeComun de la server (descurajat)

en:       --sslfingerprint fingerprint that must match that of the server's cert.
ro:       --sslfingerprint amprentă care trebuie să se potrivească aceleia a certificatului serverului.

en:       --sslkey      ssl private key file
ro:       --sslkey      fișier de cheie privată ssl

en:       --sslproto    force ssl protocol (see manual)
ro:       --sslproto    forțează protocolul ssl (consultați manualul)

en:       --syslog      use syslog(3) for most messages when running as a daemon
ro:       --syslog      utilizează syslog(3) pentru majoritatea mesajelor în timpul rulării ca un serviciu

en:       --tracepolls  add poll-tracing information to Received header
ro:       --tracepolls  adaugă informații de urmărire a sondării la antetul Primite

en:     attacks by a dishonest service are possible.)
ro:     de redare de către un serviciu neonest sunt posibile.)

en:     cannot be sure you are talking to the
ro:     puteți să fiți sigur că vorbiți cu

en:     prevent you logging in, but means you
ro:     să vă prevină din a vă autentifica, dar înseamnă că nu

en:     service that you think you are (replay
ro:     serviciul cu care credeți că vorbiți (atacurile

en:    Do linear search of UIDs during each poll (--fastuidl 0).
ro:    Face căutări liniare a UID-urilor în timpul fiecărei sondări (--fastuidl 0).

en:   %d UIDs saved.
ro:   %d UID-uri salvate.

en:   %d message  %d octets long deleted by fetchmail. |   %d messages %d octets long deleted by fetchmail.
ro[0]:   %d mesaj  lung de %d octeți șters de fetchmail.
ro[1]:   %d mesaje  lungi de %d octeți șterse de fetchmail.
ro[2]:   %d de mesaje  lungi de %d octeți șterse de fetchmail.

en:   %d message  %d octets long skipped by fetchmail. |   %d messages %d octets long skipped by fetchmail.
ro[0]:   %d mesaj  lung de %d octeți omis de fetchmail.
ro[1]:   %d mesaje  lungi de %d octeți omise de fetchmail.
ro[2]:   %d de mesaje  lungi de %d octeți omise de fetchmail.

en:   -?, --help        display this option help
ro:   -?, --help        afișează acest ajutor de opțiune

en:   -B, --fetchlimit  set fetch limit for server connections
ro:   -B, --fetchlimit  stabilește limita aducerii pentru conexiunile de server

en:   -D, --smtpaddress set SMTP delivery domain to use
ro:   -D, --smtpaddress stabilește domeniul de livrare SMTP de utilizat

en:   -E, --envelope    envelope address header
ro:   -E, --envelope    înfășoară antetul adresei

en:   -F, --flush       delete old messages from server
ro:   -F, --flush       șterge mesajele noi de la server

en:   -I, --interface   interface required specification
ro:   -I, --interface   interfața necesită specificare

en:   -K, --nokeep      delete new messages after retrieval
ro:   -K, --nokeep      șterge mesajele noi după recuperare

en:   -L, --logfile     specify logfile name
ro:   -L, --logfile     specifică numele fișierului de înregistrare

en:   -M, --monitor     monitor interface for activity
ro:   -M, --monitor     monitorizează interfața pentru activitate

en:   -N, --nodetach    don't detach daemon process
ro:   -N, --nodetach    nu detașa procesul serviciu

en:   -P, --service     TCP service to connect to (can be numeric TCP port)
ro:   -P, --service     serviciul TCP la care să se conecteze (poate fi un port TCP numeric)

en:   -Q, --qvirtual    prefix to remove from local user id
ro:   -Q, --qvirtual    prefix pentru a elimina de la id-ul de utilizator local

en:   -S, --smtphost    set SMTP forwarding host
ro:   -S, --smtphost    stabilește gazda de înaintare SMTP

en:   -U, --uidl        force the use of UIDLs (pop3 only)
ro:   -U, --uidl        forțează utilizarea de UIDL-uri (doar pop3)

en:   -V, --version     display version info
ro:   -V, --version     afișează informațiile de versiune

en:   -Z, --antispam,   set antispam response values
ro:   -Z, --antispam,   stabilește valorile de răspuns anti-spam

en:   -a, --[fetch]all  retrieve old and new messages
ro:   -a, --[fetch]all  obține mesaje vechi și noi

en:   -b, --batchlimit  set batch limit for SMTP connections
ro:   -b, --batchlimit  stabilește limita lotului pentru conexiunile SMTP

en:   -c, --check       check for messages without fetching
ro:   -c, --check       verifică după mesaje fără aducere

en:   -d, --daemon      run as a daemon once per n seconds
ro:   -d, --daemon      rulează ca un serviciu odată per n secunde

en:   -e, --expunge     set max deletions between expunges
ro:   -e, --expunge     stabilește ștergerile maxime între eliminări

en:   -f, --fetchmailrc specify alternate run control file
ro:   -f, --fetchmailrc specifică fișierul de control de rulare alternativ

en:   -i, --idfile      specify alternate UIDs file
ro:   -i, --idfile      specifică fișierul de UID-uri alternativ

en:   -k, --keep        save new messages after retrieval
ro:   -k, --keep        salvează mesajele noi după recuperare

en:   -l, --limit       don't fetch messages over given size
ro:   -l, --limit       nu aduce mesaje peste dimensiunea dată

en:   -m, --mda         set MDA to use for forwarding
ro:   -m, --mda         stabilește MDA-ul de utilizat pentru înaintare

en:   -n, --norewrite   don't rewrite header addresses
ro:   -n, --norewrite   nu rescrie adresele de antet

en:   -p, --proto[col]  specify retrieval protocol (see man page)
ro:   -p, --proto[col]  specifică protocolul de recuperare (consultați pagina man)

en:   -q, --quit        kill daemon process
ro:   -q, --quit        omoară procesul serviciu

en:   -r, --folder      specify remote folder name
ro:   -r, --folder      specifică numele de dosar de la distanță

en:   -s, --silent      work silently
ro:   -s, --silent      lucrează silențios

en:   -t, --timeout     server nonresponse timeout
ro:   -t, --timeout     limită de timp de non-răspuns a serverului

en:   -u, --user[name]  specify users's login on server
ro:   -u, --user[name]  specifică autentificarea utilizatorului pe server

en:   -v, --verbose     work noisily (diagnostic output)
ro:   -v, --verbose     lucrează zgomotos (ieșire de diagnostic)

en:   -w, --warnings    interval between warning mail notification
ro:   -w, --warnings    intervalul între înștiințările de mail de avertisment

en:   APOP secret = "%s".
ro:   Secret APOP = „%s”.

en:   Address to be put in RCPT TO lines shipped to SMTP will be %s
ro:   Adresa de plasat în liniile RCPT LA trimise la SMTP va fi %s

en:   All available authentication methods will be tried.
ro:   Toate metodele de autentificare disponibile vor fi încercate.

en:   All messages will be retrieved (--all on).
ro:   Toate mesajele vor fi descărcate (--all pornit).

en:   CRAM-MD5 authentication will be forced.
ro:   Autentificarea CRAM-MD5 va fi forțată.

en:   Carriage-return forcing is disabled (forcecr off).
ro:   Forțarea transportului-retur nu este activată (forcecr oprit).

en:   Carriage-return forcing is enabled (forcecr on).
ro:   Forțarea transportului-retur este activată (forcecr pornit).

en:   Carriage-return stripping is disabled (stripcr off).
ro:   Dezactivarea transportului-retur nu este activată (stripcr oprit).

en:   Carriage-return stripping is enabled (stripcr on).
ro:   Dezactivarea transportului-retur este activată (stripcr pornit).

en:   Connection must be through interface %s.
ro:   Conexiunea trebuie să fie printr-o interfață %s.

en:   DNS lookup for multidrop addresses is disabled.
ro:   Căutarea DNS pentru adresele de cădere multiplă nu este activată.

en:   DNS lookup for multidrop addresses is enabled.
ro:   Căutarea DNS pentru adresele de cădere multiplă este activată.

en:   Default mailbox selected.
ro:   Cutia de mail implicită selectată.

en:   Deletion interval between expunges forced to %d (--expunge %d).
ro:   Intervalul de ștergere între ștergeri forțat la %d (--expunge %d).

en:   Delivered-To lines will be discarded (dropdelivered on)
ro:   Liniile livrat-la vor fi eliminate (dropdelivered pornit)

en:   Delivered-To lines will be kept (dropdelivered off)
ro:   Liniile livrat-la vor fi păstrate (dropdelivered oprit)

en:   Do binary search of UIDs during %d out of %d polls (--fastuidl %d).
ro:   Face căutare binară a UID-urilor în timpul a %d din %d sondări (--fastuidl %d).

en:   Do binary search of UIDs during each poll (--fastuidl 1).
ro:   Face căutare binară a UID-urilor în timpul fiecărei sondări (--fastuidl 1).

en:   Domains for which mail will be fetched are:
ro:   Domeniile pentru care mailul va fi adus sunt:

en:   End-to-end encryption assumed.
ro:   Criptarea capăt la capăt este asumată.

en:   Envelope header is assumed to be: %s
ro:   Antetul plicului este asumat să fie: %s

en:   Envelope-address routing is disabled
ro:   Rutarea adresei plic nu este activată

en:   Fetch message size limit is %d (--fetchsizelimit %d).
ro:   Limita dimensiunii mesajului de aducere este %d (--fetchsizelimit %d).

en:   Fetched messages will be kept on the server (--keep on).
ro:   Mesajele aduse vor fi păstrate pe server (--keep pornit).

en:   Fetched messages will not be kept on the server (--keep off).
ro:   Mesajele aduse nu vor fi păstrate pe server (--keep oprit).

en:   GSSAPI authentication will be forced.
ro:   Autentificarea GSSAPI va fi forțată.

en:   Host part of MAIL FROM line will be %s
ro:   Partea gazdei a liniei MAIL DE LA va fi %s

en:   Idle after poll is disabled (idle off).
ro:   În așteptare după sondare nu este activată (idle oprit).

en:   Idle after poll is enabled (idle on).
ro:   În așteptare după sondare este activată (idle pornit).

en:   Interpretation of Content-Transfer-Encoding is disabled (pass8bits on).
ro:   Interpretarea de codare-transfer-conținut nu este activată (pass8bits pornit).

en:   Interpretation of Content-Transfer-Encoding is enabled (pass8bits off).
ro:   Interpretarea de codare-transfer-conținut este activată (pass8bits oprit).

en:   Kerberos V4 authentication will be forced.
ro:   Autentificarea V4 Kerberos va fi forțată.

en:   Kerberos V5 authentication will be forced.
ro:   Autentificarea V5 Kerberos va fi forțată.

en:   Listener connections will be made via plugout %s (--plugout %s).
ro:   Conexiunile de ascultător vor fi făcute via modul dezactivat %s (--plugout %s).

en:   Local domains:
ro:   Domenii locale:

en:   MIME decoding is disabled (mimedecode off).
ro:   Decodarea MIME nu este activată (mimedecode oprit).

en:   MIME decoding is enabled (mimedecode on).
ro:   Decodarea MIME este activată (mimedecode pornit).

en:   MSN authentication will be forced.
ro:   Autentificarea MSN va fi forțată.

en:   Mail service principal is: %s
ro:   Principalul serviciului de mail este: %s

en:   Mail will be retrieved via %s
ro:   Mailul va fi preluat via %s

en:   Message size limit is %d octets (--limit %d).
ro:   Limita dimensiunii mesajului este %d octeți (--limit %d).

en:   Message size warning interval is %d seconds (--warnings %d).
ro:   Intervalul de avertisment de dimensiune a mesajului este %d secunde (--warnings %d).

en:   Messages will be %cMTP-forwarded to:
ro:   Mesajele vor fi trimise %cMTP la:

en:   Messages will be appended to %s as BSMTP
ro:   Mesajele vor fi adăugate la %s ca BSMTP

en:   Messages will be delivered with "%s".
ro:   Mesajele vor fi livrate cu „%s”.

en:   Messages with bad headers will be passed on.
ro:   Mesajele cu antete defecte vor fi transmise mai departe.

en:   Messages with bad headers will be rejected.
ro:   Mesajele cu antete defecte vor fi respinse.

en:   Multi-drop mode:
ro:   Modul cădere multiplă:

en:   NTLM authentication will be forced.
ro:   Autentificarea NTLM va fi forțată.

en:   No SMTP message batch limit (--batchlimit 0).
ro:   Nu există limită de lot de mesaj SMTP (--batchlimit 0).

en:   No UIDs saved from this host.
ro:   Nu sunt UID-uri salvate de la această gazdă.

en:   No fetch message size limit (--fetchsizelimit 0).
ro:   Nu există limită de dimensiune de mesaj de aducere (--fetchsizelimit 0).

en:   No forced expunges (--expunge 0).
ro:   Nicio ștergere forțată (--expunge 0).

en:   No interface requirement specified.
ro:   Nu s-a specificat nicio cerință de interfață.

en:   No localnames declared for this host.
ro:   Nu există nume locale declarate pentru această gazdă.

en:   No message size limit (--limit 0).
ro:   Nicio limită de dimensiune de mesaj (--limit 0).

en:   No monitor interface specified.
ro:   Nu există o interfață de monitorizare specificată.

en:   No plugin command specified.
ro:   Nu este specificată nicio comandă de modul.

en:   No plugout command specified.
ro:   Nu este specificată nicio comandă de modul dezactivat.

en:   No poll trace information will be added to the Received header.
ro:   Nicio informație de urmărire a sondării nu va fi adăugată la antetul Recepționate.

en:   No post-connection command.
ro:   Nicio comandă de post-conexiune.

en:   No pre-connection command.
ro:   Nicio comandă de pre-conexiune.

en:   No prefix stripping
ro:   Nu există dezactivarea prefixului

en:   No received-message limit (--fetchlimit 0).
ro:   Nu există limită de mesaje-primite (--fetchlimit 0).

en:   Nonempty Status lines will be discarded (dropstatus on)
ro:   Liniile de stare non-goale vor fi eliminate (dropstatus pornit)

en:   Nonempty Status lines will be kept (dropstatus off)
ro:   Liniile de stare non-goale vor fi păstrate (dropstatus oprit)

en:   Number of envelope headers to be skipped over: %d
ro:   Numărul de antete de plic care se omit: %d

en:   OTP authentication will be forced.
ro:   Autentificarea OTP va fi forțată.

en:   Old messages will be flushed before message retrieval (--flush on).
ro:   Mesajele vechi vor fi golite înaintea descărcării mesajelor (--flush pornit).

en:   Old messages will not be flushed before message retrieval (--flush off).
ro:   Mesajele vechi nu vor fi golite înaintea descărcării mesajelor (--flush oprit).

en:   Only new messages will be retrieved (--all off).
ro:   Doar mesajele noi vor fi descărcate (--all oprit).

en:   Options are as follows:
ro:   Opțiunile sunt după cum urmează:

en:   Oversized messages will be flushed before message retrieval (--limitflush on).
ro:   Mesajele supradimensionate vor fi golite înaintea descărcării mesajelor (--limitflush pornit).

en:   Oversized messages will not be flushed before message retrieval (--limitflush off).
ro:   Mesajele supradimensionate nu vor fi golite înaintea descărcării mesajelor (--limitflush oprit).

en:   Pass-through properties "%s".
ro:   Proprietăți de trecere „%s”.

en:   Password = "%s".
ro:   Parolă = „%s”.

en:   Password authentication will be forced.
ro:   Autentificarea parolei va fi forțată.

en:   Password will be prompted for.
ro:   Parola va fi solicitată.

en:   Poll of this server will occur every %d interval.
     |   Poll of this server will occur every %d intervals.
ro[0]:   Sondarea acestui server se va întâmpla la fiecare %d interval.
ro[1]:   Sondarea acestui server se va întâmpla la fiecare %d intervale.
ro[2]:   Sondarea acestui server se va întâmpla la fiecare %d de intervale.

en:   Poll trace information will be added to the Received header.
ro:   Informație de urmărire a sondării vor fi adăugate la antetul Recepționate.

en:   Polling loop will monitor %s.
ro:   Bucla de sondare va monitoriza %s.

en:   Predeclared mailserver aliases:
ro:   Aliasuri de server de mail pre-declarate:

en:   Prefix %s will be removed from user id
ro:   Prefixul %s va fi eliminat de la id-ul utilizatorului

en:   Protocol is %s
ro:   Protocolul este %s

en:   Protocol is KPOP with Kerberos %s authentication
ro:   Protocolul este KPOP cu autentificare %s Kerberos

en:   RPOP id = "%s".
ro:   ID RPOP = „%s”.

en:   Received-message limit is %d (--fetchlimit %d).
ro:   Limita de mesaje-primite este %d (--fetchlimit %d).

en:   Recognized listener spam block responses are:
ro:   Răspunsurile de blocare de spam de ascultător recunoscute sunt:

en:   Rewrite of server-local addresses is disabled (--norewrite on).
ro:   Rescrierea de adrese locale de server nu este activată (--norewrite pornit).

en:   Rewrite of server-local addresses is enabled (--norewrite off).
ro:   Rescrierea adreselor locale de server este activată (--norewrite oprit).

en:   SMTP message batch limit is %d.
ro:   Limita lotului de mesaj SMTP este %d.

en:   SSL encrypted sessions enabled.
ro:   Sesiunile criptate SSL activate.

en:   SSL key fingerprint (checked against the server key): %s
ro:   Amprentă de cheie SSL (verificată împotriva cheii de server): %s

en:   SSL protocol: %s.
ro:   Protocolul SSL: %s.

en:   SSL server CommonName: %s
ro:   NumeComun de server SSL: %s

en:   SSL server certificate checking disabled.
ro:   Verificarea certificatului serverului SSL dezactivată.

en:   SSL server certificate checking enabled.
ro:   Verificarea certificatului serverului SSL activată.

en:   SSL trusted certificate directory: %s
ro:   Director de certificat de încredere SSL: %s

en:   SSL trusted certificate file: %s
ro:   Fișier de certificat de încredere SSL: %s

en:   Selected mailboxes are:
ro:   Cutiile de mail selectate sunt:

en:   Server aliases will be compared with multidrop addresses by IP address.
ro:   Aliasurile de server vor fi comparate cu adresele de cădere multiplă după adresa IP.

en:   Server aliases will be compared with multidrop addresses by name.
ro:   Aliasurile serverului vor fi comparate cu adresele de cădere multiplă după nume.

en:   Server connection will be brought up with "%s".
ro:   Conexiunea serverului va fi adusă cu „%s”.

en:   Server connection will be taken down with "%s".
ro:   Conexiunea serverului va fi dată jos cu „%s”.

en:   Server connections will be made via plugin %s (--plugin %s).
ro:   Conexiunile serverului vor fi făcute via modulul %s (--plugin %s).

en:   Server nonresponse timeout is %d seconds
ro:   Limita de timp de non-răspuns a serverului este %d secunde

en:   Single-drop mode:
ro:   Modul cădere singură:

en:   Size warnings on every poll (--warnings 0).
ro:   Avertismentele dimensiunii la fiecare sondare (--warnings 0).

en:   Spam-blocking disabled
ro:   Blocarea spam nu este activată

en:   This host will be queried when no host is specified.
ro:   Această gazdă va fi interogată când nicio gazdă nu este specificată.

en:   This host will not be queried when no host is specified.
ro:   Această gazdă nu va fi interogată când nicio gazdă nu este specificată.

en:   True name of server is %s.
ro:   Numele adevărat al serverului este %s.

en:  (%d body octets)
ro:  (%d octeți de corp)

en:  (%d header octets)
ro:  (%d octeți de antet)

en:  (%d octets)
ro:  (%d octeți)

en:  (%d octets).
ro:  (%d octeți).

en:  (default)
ro:  (implicit)

en:  (default).
ro:  (implicit).

en:  (forcing UIDL use)
ro:  (se forțează utilizarea UIDL)

en:  (length -1)
ro:  (lungime -1)

en:  (oversized)
ro:  (supradimensionat)

en:  (previously authorized)
ro:  (autorizat anterior)

en:  (using default port)
ro:  (se utilizează portul implicit)

en:  (using service %s)
ro:  (se utilizează serviciul %s)

en:  and
ro:  și

en:  flushed
ro:  golit

en:  not flushed
ro:  negolit

en:  retained
ro:  reținut

en: %cMTP connect to %s failed
ro: Conectarea %cMTP la %s a eșuat

en: %cMTP error: %s
ro: eroare %cMTP: %s

en: %cMTP listener doesn't like recipient address `%s'
ro: Ascultătorului %cMTP nu îi place adresa de recipient „%s”

en: %cMTP listener doesn't really like recipient address `%s'
ro: Ascultătorului %cMTP nu prea îi place adresa de recipient „%s”

en: %d local name recognized.
     | %d local names recognized.
ro[0]: %d nume local recunoscut.
ro[1]: %d nume locale recunoscute.
ro[2]: %d de nume locale recunoscute.

en: %d message (%d %s) for %s | %d messages (%d %s) for %s
ro[0]: %d mesaj (%d %s) pentru %s
ro[1]: %d mesaje (%d %s) pentru %s
ro[2]: %d de mesaje (%d %s) pentru %s

en: %d message for %s | %d messages for %s
ro[0]: %d mesaj pentru %s
ro[1]: %d mesaje pentru %s
ro[2]: %d de mesaje pentru %s

en: %d message waiting after expunge
     | %d messages waiting after expunge
ro[0]: %d mesaj așteaptă după eliminare
ro[1]: %d mesaje așteaptă după eliminare
ro[2]: %d de mesaje așteaptă după eliminare

en: %d message waiting after first poll
     | %d messages waiting after first poll
ro[0]: %d mesaj așteaptă după prima sondare
ro[1]: %d mesaje așteaptă după prima sondare
ro[2]: %d de mesaje așteaptă după prima sondare

en: %d message waiting after re-poll
     | %d messages waiting after re-poll
ro[0]: %d mesaj care așteaptă după re-sondare
ro[1]: %d mesaje care așteaptă după re-sondare
ro[2]: %d de mesaje care așteaptă după re-sondare

en: %lu is unseen
ro: %lu este nevăzut

en: %s (log message incomplete)
ro: %s (mesaj de înregistrare incomplet)

en: %s at %s
ro: %s la %s

en: %s at %s (folder %s)
ro: %s la %s (dosarul %s)

en: %s configuration invalid, LMTP can't use default SMTP port
ro: configurarea %s nevalidă, LMTP nu poate utiliza portul SMTP implicit

en: %s connection to %s failed
ro: conexiunea %s la %s a eșuat

en: %s error while fetching from %s@%s
ro: eroare %s în timpul aducerii de la %s@%s

en: %s error while fetching from %s@%s and delivering to SMTP host %s
ro: eroare %s în timpul aducerii de la %s@%s și livrării la gazda SMTP %s

en: %s fingerprints do not match!
ro: amprentele %s nu se potrivesc!

en: %s fingerprints match.
ro: amprentele %s se potrivesc.

en: %s key fingerprint: %s
ro: amprentă de cheie %s: %s

en: %s querying %s (protocol %s) at %s: poll completed
ro: %s interogare a %s (protocol %s) la %s: sondarea este completată

en: %s querying %s (protocol %s) at %s: poll started
ro: %s interogarea a %s (protocol %s) la %s: sondarea a început

en: %s's SMTP listener does not support ATRN
ro: Ascultătorul SMTP al lui %s nu suportă ATRN

en: %s's SMTP listener does not support ESMTP
ro: Ascultătorul SMTP al lui %s nu suportă ESMTP

en: %s's SMTP listener does not support ETRN
ro: Ascultătorul SMTP al lui %s nu suportă ETRN

en: %s: The NULLMAILER_FLAGS environment variable is set.
    This is dangerous as it can make nullmailer-inject or nullmailer's
    sendmail wrapper tamper with your From:, Message-ID: or Return-Path: headers.
    Try "env NULLMAILER_FLAGS= %s YOUR ARGUMENTS HERE"
    %s: Abort.
ro: %s: Variabila de mediu NULLMAILER_FLAGS este stabilită.
    Acest lucru este periculod pentru că poate face wrapperul sendmail lui
    nullmailer-inject sau al lui nullmailer să manipuleze antetele De la:, ID-mesaj: sau Cale-Întoarcere:.
    Încercați „env NULLMAILER_FLAGS= %s ARGUMENTELE AICI”
    %s: Renunțați.

en: %s: The QMAILINJECT environment variable is set.
    This is dangerous as it can make qmail-inject or qmail's sendmail wrapper
    tamper with your From: or Message-ID: headers.
    Try "env QMAILINJECT= %s YOUR ARGUMENTS HERE"
    %s: Abort.
ro: %s: Variabila de mediu QMAILINJECT este stabilită.
    Acest lucru este periculos pentru că poate face wrapperul lui qmail-inject sau al lui qmail
    să manipuleze antetele De la: sau ID-mesaj:.
    Încercați „env QMAILINJECT= %s ARGUMENTELE AICI”
    %s: Renunțați.

en: %s: WARNING: server offered STARTTLS but sslproto '' given.
ro: %s: AVERTISMENT: serverul a oferit STARTTLS dar s-a dat sslproto ''.

en: %s: WARNING: server offered STLS, but sslproto '' given.
ro: %s: AVERTISMENT: serverul a oferit STLS, dar sslproto a dat ''.

en: %s: You don't exist.  Go away.
ro: %s: Nu existați.  Plecați.

en: %s: can't determine your host!
ro: %s: nu se poate determina gazda!

en: %s: opportunistic upgrade to TLS failed, trying to continue
ro: %s: înnoirea oportunistă la TLS a eșuat, se încearcă să se continue

en: %s: opportunistic upgrade to TLS failed, trying to continue.
ro: %s: înnoirea oportunistă la TLS a eșuat, se încearcă să se continue.

en: %s: upgrade to TLS failed.
ro: %s: înnoirea la TLS a eșuat.

en: %s: upgrade to TLS succeeded.
ro: %s: înnoirea la TLS a fost cu succes.

en: %s:%d: warning: found "%s" before any host names
ro: %s:%d: avertisment: s-a găsit „%s” înaintea de oricare alte nume de gazdă

en: %s:%d: warning: unknown token "%s"
ro: %s:%d: avertisment: jeton necunoscut „%s”

en: %u is first unseen
ro: %u este primul nevăzut

en: %u is unseen
ro: %u este nevăzut

en: --check mode enabled, not fetching mail
ro: modul --check este activat, nu se aduce mail

en: ...rewritten version is %s.
ro: ...versiunea rescrisă este %s.

en: ATRN request refused.
ro: Cererea ATRN refuzată.

en: About to rewrite %s...
ro: Pe cale să se rescrie %s...

en: All connections are wedged.  Exiting.
ro: Toate conexiunile sunt înțepenite.  Se iese.

en: Authentication required.
ro: Autentificarea este necesară.

en: Authorization OK on %s@%s
ro: Autorizarea OK pe %s@%s

en: Authorization failure on %s@%s%s
ro: Eșec de autorizare pe %s@%s%s

en: BSMTP file open failed: %s
ro: Deschiderea fișierului BSMTP a eșuat: %s

en: BSMTP preamble write failed: %s.
ro: Scrierea preambulului BSMTP a eșuat: %s.

en: Bad base64 reply from server.
ro: Răspuns base64 greșit de la server.

en: Bad certificate: Subject Alternative Name contains NUL, aborting!
ro: Certificat deteriorat: Nume alternativ subiect conține NUL, se renunță!

en: Bad certificate: Subject CommonName contains NUL, aborting!
ro: Certificat deteriorat: NumeComun subiect conține NUL, se renunță!

en: Bad certificate: Subject CommonName too long!
ro: Certificat deteriorat: NumeComun subiect prea lung!

en: Both fetchall and keep on in daemon or idle mode is a mistake!
ro: Amândouă modurile aduce toate sau păstrează în serviciu sau în așteptare sunt o greșeală!

en: Broken certification chain at: %s
ro: Lanț de certificare rupt la: %s

en: Buffer too small. This is a bug in the caller of %s:%lu.
ro: Preîncărcarea este prea mică. Aceasta este o defecțiune în apelantul lui %s:%lu.

en: Cannot find absolute path for fetchmail's home directory.
ro: Nu se poate găsi calea absolută pentru directorul personal al fetchmail.

en: Cannot find absolute path for user's home directory.
ro: Nu se poate găsi calea absolută pentru directorul personal al utilizatorului.

en: Cannot find my own host in hosts database to qualify it!
ro: Nu se poate găsit propria gazdă în baza de date de gazde pentru a o califica!

en: Cannot handle UIDL response from upstream server.
ro: Nu se poate manipula răspunsul UIDL de la serverul upstream.

en: Cannot modify signal mask: %s
ro: Nu se poate modifica masca de semnal: %s

en: Cannot obtain current SSL/TLS cipher - no session established?
ro: Nu se poate obține cifrul SSL/TLS curent - nu există nicio sesiune stabilită?

en: Cannot open fetchids file %s for writing: %s
ro: Nu se poate deschide fișierul fetchids %s pentru scriere: %s

en: Cannot rename fetchids file %s to %s: %s
ro: Nu se poate redenumi fișierul fetchids %s la %s: %s

en: Cannot resolve service %s to port number.
ro: Nu se poate rezolva serviciul %s la numărul de port.

en: Cannot switch effective user id back to original %ld: %s
ro: Nu se poate comuta id-ul utilizatorului efectiv înapoi la originalul %ld: %s

en: Cannot switch effective user id to %ld: %s
ro: Nu se poate comuta id-ul de utilizator efectiv la %ld: %s

en: Certificate at depth %d:
ro: Certificat la adâncimea %d:

en: Certificate chain, from root to peer, starting at depth %d:
ro: Lanț de certificate, de la root la peer, începând de la adâncimea %d:

en: Certificate/fingerprint verification was somehow skipped!
ro: Verificarea certificatului/amprentei a fost cumva omisă!

en: Challenge decoded: %s
ro: Provocare decodată: %s

en: Checking if %s is really the same node as %s
ro: Se verifică dacă %s este chiar același nod ca %s

en: Command not implemented
ro: Comanda nu este implementată

en: Connection errors for this poll:
    %s
ro: Erori de conexiune pentru această sondare:
    %s

en: Copyright (C) 2002, 2003 Eric S. Raymond
    Copyright (C) 2004 Matthias Andree, Eric S. Raymond,
                       Robert M. Funk, Graham Wilson
    Copyright (C) 2005 - 2012 Sunil Shetye
    Copyright (C) 2005 - %d Matthias Andree
ro: Drepturi de autor (C) 2002, 2003 Eric S. Raymond
    Drepturi de autor (C) 2004 Matthias Andree, Eric S. Raymond,
                       Robert M. Funk, Graham Wilson
    Drepturi de autor (C) 2005 - 2012 Sunil Shetye
    Drepturi de autor (C) 2005 - %d Matthias Andree

en: Could not decode OTP challenge
ro: Nu s-a putut decoda provocarea OTP

en: Couldn't get service name for [%s]
ro: Nu s-a putut obține numele de serviciu pentru [%s]

en: Couldn't unwrap security level data
ro: Nu s-au putut desface datele de nivel de securitate

en: Credential exchange complete
ro: Schimb de certificări complet

en: Cygwin socket read retry
ro: Reîncercare de citire a soclului Cygwin

en: Cygwin socket read retry failed!
ro: Reîncercarea de citire a soclului Cygwin a eșuat!

en: DNS lookup
ro: Căutare DNS

en: Deity error
ro: Eroare de zeitate

en: Deleting fetchids file.
ro: Se șterge fișierul fetchids.

en: Digest text buffer too small!
ro: Preîncărcarea de text de digest este prea mică!

en: ERROR: no support for getpassword() routine
ro: EROARE: nu există suport pentru rutina getpassword()

en: ESMTP CRAM-MD5 Authentication...
ro: Autentificare ESMTP CRAM-MD5...

en: ESMTP LOGIN Authentication...
ro: Autentificare ESMTP LOGIN...

en: ESMTP PLAIN Authentication...
ro: Autentificare ESMTP PLAIN...

en: ETRN support is not configured.
ro: Suportul ETRN nu este configurat.

en: ETRN syntax error
ro: Eroare de sintaxă ETRN

en: ETRN syntax error in parameters
ro: Eroare de sintaxă ETRN în parametri

en: EVP_md5() failed!
ro: EVP_md5() a eșuat!

en: Enter password for %s@%s:
ro: Introduce parola pentru %s@%s:

en: Error creating security level request
ro: Eroare la crearea cererii de nivel de securitate

en: Error deleting %s: %s
ro: Eroare la ștergerea a %s: %s

en: Error exchanging credentials
ro: Eroare la schimbul de certificări

en: Error releasing credentials
ro: Eroare la lansarea certificărilor

en: Error writing to MDA: %s
ro: Eroare la scrierea la MDA: %s

en: Error writing to fetchids file %s, old file left in place.
ro: Eroare la scrierea la fișierul fetchids %s, fișierul vechi este lăsat pe loc.

en: Fetchmail comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you
    are welcome to redistribute it under certain conditions. For details,
    please see the file COPYING in the source or documentation directory.
ro: Fetchmail vine cu ABSOLUT NICIO GARANȚIE. Acesta este software liber, și sunteți
    binevenit să îl redistribuiți sub anumite condiții. Pentru detalii,
    consultați fișierul COPYING în directorul sursă sau documentație.

en: Fetchmail could not get mail from %s@%s.
ro: Fetchmail nu a putut obține mail de la %s@%s.

en: Fetchmail oversized-messages warning
ro: Avertisment de mesaje supradimensionate fetchmail

en: Fetchmail saw more than %d timeouts while attempting to get mail from %s@%s.
ro: Fetchmail a văzut mai multe de %d limite de timp în timp ce încerca să obțină mail de la %s@%s.

en: Fetchmail was able to log into %s@%s.
ro: Fetchmail a putut să se autentifice la %s@%s.

en: Fetchmail will direct error mail to the postmaster.
ro: Fetchmail va direcționa mailul de eroare la masterul poștei.

en: Fetchmail will direct error mail to the sender.
ro: Fetchmail va direcționa mailul de eroare la expeditor.

en: Fetchmail will forward misaddressed multidrop messages to %s.
ro: Fetchmail va transmite mesajele de cădere multiplă adresate incorect la %s.

en: Fetchmail will masquerade and will not generate Received
ro: Fetchmail se va masca și nu va genera Primite

en: Fetchmail will show progress dots even in logfiles.
ro: Fetchmail va arăta punctele de progres chiar și în fișierele de înregistrare.

en: Fetchmail will treat permanent errors as permanent (drop messages).
ro: Fetchmail va trata erorile permanente ca permanente (mesaje de cădere).

en: Fetchmail will treat permanent errors as temporary (keep messages).
ro: Fetchmail va trata erorile permanente ca temporare (păstrează mesajele).

en: File %s must be a regular file.
ro: Fișierul %s trebuie să fie un fișier obișnuit.

en: File %s must be owned by you.
ro: Fișierul %s trebuie să fie deținut de dumneavoastră.

en: File %s must have no more than -rwx------ (0700) permissions.
ro: Fișierul %s trebuie să nu aibă mai multe de -rwx------ (0700) permisiuni.

en: File descriptor out of range for SSL
ro: Descriptorul fișierului este în afara intervalului pentru SSL

en: For help, see http://www.fetchmail.info/fetchmail-FAQ.html#R15
ro: Pentru ajutor, consultați http://www.fetchmail.info/fetchmail-FAQ.html#R15

en: GSSAPI error %s: %.*s
ro: Eroare GSSAPI %s: %.*s

en: GSSAPI error in gss_display_status called from <%s>
ro: Eroare GSSAPI în gss_display_status apelată de la <%s>

en: GSSAPI send_token too large (%lu) while sending username.
ro: Send_token GSSAPI este prea mare (%lu) în timpul trimiterii numelui de utilizator.

en: GSSAPI support is configured, but not compiled in.
ro: Suportul GSSAPI este configurat, dar nu este compilat.

en: GSSAPI username too long for static buffer.
ro: Numele de utilizator GSSAPI este prea lung pentru preîncărcarea statică.

en: Get response
ro: Obține răspunsul

en: Get response return %d [%s]
ro: Obține întoarcerea răspunsului %d [%s]

en: Guessing from header "%-.*s".
ro: Se ghicește de la antetul „%-.*s”.

en: Hdr not 60
ro: Antetul nu este 60

en: IMAP support is not configured.
ro: Suportul IMAP nu este configurat.

en: Idfile is %s
ro: Fișierul id este %s

en: If you want to use GSSAPI, you need credentials first, possibly from kinit.
ro: Dacă doriți să utilizați GSSAPI, aveți nevoie mai întâi de certificări, posibil de la kinit.

en: Inbound binary data:
ro: Date binare de intrare:

en: Incorrect FETCH response: %s.
ro: Răspuns de ADUCERE incorect: %s.

en: Invalid APOP timestamp.
ro: Datare APOP nevalidă.

en: Invalid SSL protocol '%s' specified, using default autoselect (auto).
ro: Protocol SSL nevalid „%s” specificat, se utilizează selectarea automată (auto) implicită.

en: Invalid authentication `%s' specified.
ro: Autentificare nevalidă „%s” specificată.

en: Invalid bad-header policy `%s' specified.
ro: Politică de antet deteriorat nevalidă „%s” specificată.

en: Invalid protocol `%s' specified.
ro: Protocol nevalid „%s” specificat.

en: Invalid userid or passphrase
ro: ID de utilizator sau parolă de tip frază nevalidă

en: Issuer CommonName: %s
ro: NumeComun emitent: %s

en: Issuer Organization: %s
ro: Organizație emitentă: %s

en: KERBEROS v4 support is configured, but not compiled in.
ro: Suportul v4 KERBEROS este configurat, dar nu este compilat.

en: KERBEROS v5 support is configured, but not compiled in.
ro: Suportul v5 KERBEROS este configurat, dar nu este compilat.

en: Kerberos V4 support not linked.
ro: Suportul V4 Kerberos nu este legat.

en: Kerberos V5 support not linked.
ro: Suportul V5 Kerberos nu este legat.

en: LMTP delivery error on EOM
ro: Eroare de livrare LMTP pe EOM

en: Lead server has no name.
ro: Serverul de conducere nu are un nume.

en: Loaded OpenSSL library %#lx newer than headers %#lx, trying to continue.
ro: S-a încărcat biblioteca OpenSSL %#lx mai nouă decât antetele %#lx, se încearcă să se continue.

en: Loaded OpenSSL library %#lx older than headers %#lx, refusing to work.
ro: S-a încărcat biblioteca OpenSSL %#lx mai veche decât antetele %#lx, refuză să funcționeze.

en: Lock-busy error on %s@%s
ro: Eroare de blocare ocupată pe %s@%s

en: Logfile "%s" does not exist, ignoring logfile option.
ro: Fișierul de înregistrare „%s” nu există, se ignoră opțiunea logfile.

en: Logfile "%s" is not writable, aborting.
ro: Fișierul de înregistrare „%s” nu este inscriptibil, se renunță.

en: Logfile is %s
ro: Fișierul de înregistrare este %s

en: MD5 being applied to data block:
ro: MD5 aplicat pe blocul de date:

en: MD5 result is:
ro: Rezultatul MD5 este:

en: MDA died of signal %d
ro: MDA a murit cu semnalul %d

en: MDA open failed
ro: Deschiderea MDA a eșuat

en: MDA option contains single-quoted %%%c expansion.
ro: Opțiunea MDA conține expansiunea %%%c cu o singură citare.

en: MDA returned nonzero status %d
ro: MDA a întors starea nonzero %d

en: Maximum GSS token size is %ld
ro: Dimensiunea de jeton GSS maximă este %ld

en: Mechanism field incorrect
ro: Câmp de mecanism incorect

en: Merged UID list from %s:
ro: Listă de UID fuzionată de la %s:

en: Message termination or close of BSMTP file failed: %s
ro: Terminarea mesajului sau închiderea fișierului BSMTP a eșuat: %s

en: Messages inserted into list on server. Cannot handle this.
ro: Mesajul inserat în lista de pe server. Nu se poate manipula aceasta.

en: Missing trust anchor certificate: %s
ro: Lipsește certificatul de ancoră de încredere: %s

en: NTLM challenge contains invalid data.
ro: Provocarea NTLM conține date nevalide.

en: New UID list from %s:
ro: Listă de UID nouă de la %s:

en: No IP address found for %s
ro: Nu s-a găsit nicio adresă IP pentru %s

en: No envelope recipient found, resorting to header guessing.
ro: Nu s-a găsit niciun recipient de plic, se resortează la ghicirea antetului.

en: No interface found with name %s
ro: Nu s-a găsit nicio interfață cu numele %s

en: No mail for %s
ro: Nu există mail pentru %s

en: No mailservers set up -- perhaps %s is missing?
ro: Nu există serverele de mail stabilite -- poate că %s lipsește?

en: No messages waiting for %s
ro: Nu așteaptă niciun mesaj pentru %s

en: No suitable GSSAPI credentials found. Skipping GSSAPI authentication.
ro: Nu s-au găsit certificări GSSAPI potrivite. Se omite autentificarea GSSAPI.

en: No, their IP addresses don't match
ro: Nu, adresele lor IP nu se potrivesc

en: Node %s not allowed: %s
ro: Nodul %s nu este permis: %s

en: Not running in daemon mode, ignoring logfile option.
ro: Nu se rulează în modul daemon, se ignoră opțiune logfile.

en: Note that some distributions disable older protocol versions in weird non-standard ways. Try a newer protocol version.
ro: Observați că unele distribuții dezactivează versiunile de protocol mai vechi în moduri non-standard ciudate. Încercați o versiune de protocol nouă.

en: ODMR support is not configured.
ro: Suportul ODMR nu este configurat.

en: Old UID list from %s:
ro: Listă de UID veche de la %s:

en: Open or read error while reading idfile %s: %s
ro: Eroare de deschidere sau citire în timpul citirii fișierului id %s: %s

en: OpenSSL reported: %s
ro: OpenSSL a raportat: %s

en: Option --all is not supported with %s
ro: Opțiunea --all nu este suportată cu %s

en: Option --check is not supported with ETRN
ro: Opțiunea --check nu este suportată cu ETRN

en: Option --check is not supported with ODMR
ro: Opțiunea --check nu este suportată cu ODMR

en: Option --flush is not supported with %s
ro: Opțiunea --flush nu este suportată cu %s

en: Option --flush is not supported with ETRN
ro: Opțiunea --flush nu este suportată cu ETRN

en: Option --flush is not supported with ODMR
ro: Opțiunea --flush nu este suportată cu ODMR

en: Option --folder is not supported with ETRN
ro: Opțiunea --folder nu este suportată cu ETRN

en: Option --folder is not supported with ODMR
ro: Opțiunea --folder nu este suportată cu ODMR

en: Option --folder is not supported with POP3
ro: Opțiunea --folder nu este suportată cu POP3

en: Option --keep is not supported with ETRN
ro: Opțiunea --keep nu este suportată cu ETRN

en: Option --keep is not supported with ODMR
ro: Opțiunea --keep nu este suportată cu ODMR

en: Option --limit is not supported with %s
ro: Opțiunea --limit nu este suportată cu %s

en: Options for retrieving from %s@%s:
ro: Opțiunile pentru preluarea de la %s@%s:

en: Out of memory!
ro: Fără memorie!

en: Outbound data:
ro: Date de ieșire:

en: POP2 does not support STLS. Giving up.
ro: POP2 nu suportă STLS. Se renunță.

en: POP2 only supports password authentication. Giving up.
ro: POP2 suportă doar autentificarea prin parolă. Se renunță.

en: POP2 support is not configured.
ro: Suportul POP2 nu este configurat.

en: POP3 support is not configured.
ro: Suportul POP3 nu este configurat.

en: Parsing Received names "%-.*s"
ro: Parsarea numelor Primite „%-.*s”

en: Parsing envelope "%s" names "%-.*s"
ro: Parsarea plicului „%s” nume „%-.*s”

en: Pending messages for %s started
ro: Mesajele în așteptare pentru %s au început

en: Please specify the service as decimal port number.
ro: Specificați serviciul ca un număr de port decimal.

en: Poll interval is %d seconds
ro: Intervalul sondării este %d secunde

en: Polling %s
ro: Se sondează %s

en: Progress messages will be logged via syslog
ro: Mesajele de progres vor fi înregistrate via syslog

en: Protocol identified as IMAP2 or IMAP2BIS
ro: Protocol identificat ca IMAP2 sau IMAP2BIS

en: Protocol identified as IMAP4 rev 0
ro: Protocol identificat ca IMAP4 rev 0

en: Protocol identified as IMAP4 rev 1
ro: Protocol identificat ca IMAP4 rev 1

en: Query status=%d
ro: Stare interogare=%d

en: Query status=0 (SUCCESS)
ro: Stare interogare=0 (SUCCES)

en: Query status=1 (NOMAIL)
ro: Stare interogare=1 (FĂRĂ MAIL)

en: Query status=10 (SMTP)
ro: Stare interogare=10 (SMTP)

en: Query status=11 (DNS)
ro: Stare interogare=11 (DNS)

en: Query status=12 (BSMTP)
ro: Stare interogare=12 (BSMTP)

en: Query status=13 (MAXFETCH)
ro: Stare interogare=13 (ADUCERE MAXIMĂ)

en: Query status=2 (SOCKET)
ro: Stare interogare=2 (SOCLU)

en: Query status=3 (AUTHFAIL)
ro: Stare interogare=3 (EȘEC DE AUTENTIFICARE)

en: Query status=4 (PROTOCOL)
ro: Stare interogare=4 (PROTOCOL)

en: Query status=5 (SYNTAX)
ro: Stare interogare=5 (SINTAXĂ)

en: Query status=6 (IOERR)
ro: Stare interogare=6 (EROARE IO)

en: Query status=7 (ERROR)
ro: Stare interogare=7 (EROARE)

en: Query status=8 (EXCLUDE)
ro: Stare interogare=8 (EXCLUDE)

en: Query status=9 (LOCKBUSY)
ro: Stare interogare=9 (BLOCARE OCUPATĂ)

en: Queuing for %s started
ro: Statul la coadă pentru %s a început

en: RPA Failed open of /dev/urandom. This shouldn't
ro: RPA a eșuat să deschidă /dev/urandom. Acest lucru nu ar trebui

en: RPA Session key length error: %d
ro: Eroare de lungime de cheie de sesiune RPA: %d

en: RPA String too long
ro: Șirul RPA prea lung

en: RPA User Authentication length error: %d
ro: Eroare de lungime de autentificare de utilizator RPA: %d

en: RPA _service_ auth fail. Spoof server?
ro: Eșuare de autentificare de _serviciu_ RPA. Server spoof?

en: RPA authorisation complete
ro: Autorizare RPA completă

en: RPA error in service@realm string
ro: Eroare RPA în serviciu@șir de domeniu

en: RPA rejects you, reason unknown
ro: RPA vă respinge, motiv necunoscut

en: RPA rejects you: %s
ro: RPA vă respinge: %s

en: RPA status: %02X
ro: Stare RPA: %02X

en: RPA token 2 length error
ro: Eroare de lungime a jetonului RPA 2

en: RPA token 2: Base64 decode error
ro: Jeton RPA 2: eroare de decodare Base64

en: RPA token 4 length error
ro: Eroare de lungime de jeton RPA 4

en: RPA token 4: Base64 decode error
ro: Jeton RPA 4: eroare de decodare Base64

en: Realm list: %s
ro: Listă de domeniu: %s

en: Received BYE response from IMAP server: %s
ro: S-a primit răspunsul BYE de la serverul IMAP: %s

en: Received malformed challenge to "%s GSSAPI"!
ro: S-a recepționat o provocare defectă la „%s GSSAPI”!

en: Refusing to deliver. Check the manual and fix your mda option.
ro: Se refuză să se trimită. Verificați manualul și fixați opțiunea mda.

en: Releasing GSS credentials
ro: Se lansează certificările GSS

en: Repoll immediately on %s@%s
ro: Sondează din nou imediat pe %s@%s

en: Required APOP timestamp not found in greeting
ro: Datarea APOP necesară nu s-a găsit în întâmpinare

en: Required NTLM capability not compiled into fetchmail
ro: Capabilitatea NTLM necesară nu este compilată în fetchmail

en: Required OTP capability not compiled into fetchmail
ro: Capabilitatea OTP necesară nu este compilată în fetchmail

en: Restricted user (something wrong with account)
ro: Utilizator restricționat (ceva greșit cu contul)

en: Routing message version %d not understood.
ro: Rutarea mesajului versiunea %d nu a fost înțeleasă.

en: SDPS not enabled.
ro: SDPS nu este activat.

en: SMTP listener refused delivery
ro: Ascultătorul SMTP a refuzat livrarea

en: SMTP listener rejected local recipient addresses:
ro: ascultătorul SMTP a respins adresele de recipient locale:

en: SMTP server requires STARTTLS, keeping message.
ro: Serverul SMTP necesită STARTTLS, se păstrează mesajul.

en: SMTP transaction
ro: Tranzacție SMTP

en: SMTP: (bounce-message body)
ro: SMTP: (corp de mesaj cu săritură)

en: SSL connection failed.
ro: Conexiunea SSL a eșuat.

en: SSL is not enabled
ro: SSL nu este activat

en: SSL support is not compiled in.
ro: Suportul SSL nu este compilat.

en: SSL verify callback depth %d: preverify_ok == %d, err = %d, %s
ro: SSL verifică adâncimea callback-ului %d: preverify_ok == %d, err = %d, %s

en: SSL/TLS: using protocol %s, cipher %s, %d/%d secret/processed bits
ro: SSL/TLS: se utilizează protocolul %s, cifrul %s, biții secreți/procesați %d/%d

en: Scratch list of UIDs:
ro: Listă de răzuire de UID-uri:

en: Secret pass phrase:
ro: Parolă de tip frază secretă:

en: Sending credentials
ro: Se trimit certificările

en: Server CommonName mismatch: %s != %s
ro: Nepotrivire de NumeComun server: %s != %s

en: Server busy error on %s@%s
ro: Eroare de server ocupat pe %s@%s

en: Server certificate verification error: %s
ro: Eroare de verificare de certificat de server: %s

en: Server certificate:
ro: Certificat de server:

en: Server name not set, could not verify certificate!
ro: Numele serverului nu este stabilit, nu s-a putut verifica certificatul!

en: Server name not specified in certificate!
ro: Numele serverului nu este specificat în certificat!

en: Server rejected the AUTH command.
ro: Serverul a refuzat comanda AUTH.

en: Server requires integrity and/or privacy
ro: Serverul necesită integritate și/sau confidențialitate

en: Server responded with UID for wrong message.
ro: Serverul a răspuns cu UID-ul pentru mesajul greșit.

en: Server shut down connection prematurely during SSL_connect().
ro: Serverul a închis conexiunea prematur în timpul SSL_connect().

en: Service challenge (l=%d):
ro: Provocarea serviciului (l=%d):

en: Service chose RPA version %d.%d
ro: Serviciul a ales versiunea RPA %d.%d

en: Service has been restored.
ro: Serviciul a fost restaurat.

en: Service timestamp %s
ro: Datarea serviciului %s

en: Session key established:
ro: Cheie de sesiune stabilită:

en: Strange: MDA pclose returned %d and errno %d/%s, cannot handle at %s:%d
ro: Ciudat: pclose MDA a întors %d și errno %d/%s nu poate manipula la %s:%d

en: String '%s' is not a valid number string.
ro: Șirul „%s” nu este un șir de număr valid.

en: Subject Alternative Name: %s
ro: Nume alternativ subiect: %s

en: Subject CommonName: %s
ro: NumeComun subiect: %s

en: Success
ro: Succes

en: System error during SSL_connect(): %s
ro: Eroare de sistem în timpul SSL_connect(): %s

en: Taking options from command line%s%s
ro: Se preiau opțiunile de la linia de comandă%s%s

en: The Fetchmail Daemon
ro: Serviciul Fetchmail

en: The attempt to get authorization failed.
    Since we have already succeeded in getting authorization for this
    connection, this is probably another failure mode (such as busy server)
    that fetchmail cannot distinguish because the server didn't send a useful
    error message.
ro: Încercarea de a obține autorizare a eșuat.
    De vreme ce am reușit deja în obținerea autorizării pentru această
    conexiune, este probabil un alt mod de eșuare (precum un server ocupat)
    pe care fetchmail nu îl poate distinge pentru că serverul nu a trimis un mesaj
    de eroare util.

en: The attempt to get authorization failed.
    This probably means your password is invalid, but some servers have
    other failure modes that fetchmail cannot distinguish from this
    because they don't send useful error messages on login failure.
    
    The fetchmail daemon will continue running and attempt to connect
    at each cycle.  No future notifications will be sent until service
    is restored.
ro: Încercarea de a obține autorizare a eșuat.
    Acest lucru probabil înseamnă că parola nu este validă, dar unele servere au
    alte moduri de eșuare pe care fetchmail nu le poate distinge de acesta
    pentru că ele nu trimit mesaje de eroare utile la eșecul de autentificare.
    
    Serviciul fetchmail va continua să ruleze și să încerce să se conecteze
    la fiecare ciclu.  Nu se vor trimite înștiințări viitoare până când serviciul
    este restaurat.

en: The following oversized messages remain on server %s account %s:
ro: Următoarele mesaje supradimensionate rămân pe serverul %s contul %s:

en: The following oversized messages were deleted on server %s account %s:
ro: Următoarele mesaje supradimensionate au fost șterse de pe serverul %s contul %s:

en: The nodetach option is in effect, ignoring logfile option.
ro: Opțiunea nodetach este în efect, se ignoră opțiunea logfile.

en: This could mean that the root CA's signing certificate is not in the trusted CA certificate location, or that c_rehash needs to be run on the certificate directory. For details, please see the documentation of --sslcertpath and --sslcertfile in the manual page. See README.SSL for details.
ro: Acest lucru poate să însemne că certificatul semnatar al CA-ului root nu este în locația certificatului CA de încredere, sau că c_rehash are nevoie să fie rulat în directorul certificatului. Pentru detalii, consultați documentația a --sslcertpath și --sslcertfile în pagina manualului. Consultați README.SSL pentru detalii.

en: This could mean that the server did not provide the intermediate CA's certificate(s), which is nothing fetchmail could do anything about.  For details, please see the README.SSL-SERVER document that ships with fetchmail.
ro: Acest lucru poate să însemne că serverul nu a furnizat certificatul(ele) CA-ului intermediar, care nu este nimic fetchmail ar putea face ceva.  Pentru detalii, consultați documentul README.SSL-SERVER care vine cu fetchmail.

en: This could mean that your mailserver is stuck, or that your SMTP
    server is wedged, or that your mailbox file on the server has been
    corrupted by a server error.  You can run `fetchmail -v -v' to
    diagnose the problem.
    
    Fetchmail won't poll this mailbox again until you restart it.
ro: Aceasta poate să însemne că serverul de mail este blocat, sau că serverul
    SMTP este înțepenit, sau că fișierul cutiei de mail de pe server a fost
    coruptă de o eroare de server.  Puteți rula „fetchmail -v -v” pentru a
    diagnostica problema.
    
    Fetchmail nu va sonda această cutie de mail din nou până ce nu îl reporniți.

en: This is fetchmail release %s
ro: Aceasta este lansarea fetchmail %s

en: Timestamp syntax error in greeting
ro: Eroare de sintaxă a datării în întâmpinare

en: Token Length %d disagrees with rxlen %d
ro: Lungimea jetonului %d nu este de acord cu rxlen %d

en: Token length error
ro: Eroare de lungime de jeton

en: Too many mails skipped (%d > %d) due to transient errors for %s
ro: Prea multe mailuri omise (%d > %d) din cauza erorilor tranzitorii pentru %s

en: Try adding the --service option (see also FAQ item R12).
ro: Încercați să adăugați opțiunea --service (consultați, de asemenea, elementul de FAQ R12).

en: Trying to connect to %s/%s...
ro: Se încearcă să se conecteze la %s/%s...

en: Trying to continue with unqualified hostname.
    DO NOT report broken Received: headers, HELO/EHLO lines or similar problems!
    DO repair your /etc/hosts, DNS, NIS or LDAP instead.
ro: Se încearcă să se continue cu un nume de gazdă necalificat.
    NU raportați antetele Primit: nevalide, liniile HELO/EHLO sau problemele similare!
    REPARAȚI, în schimb, /etc/hosts, DNS, NIS sau LDAP.

en: Turnaround now...
ro: Întoarceți-vă acum...

en: Unable to open kvm interface. Make sure fetchmail is SGID kmem.
ro: Nu se poate deschide interfața kvm. Asigurați-vă că fetchmail este kmem SGID.

en: Unable to parse interface name from %s
ro: Nu se poate parsa numele interfeței de la %s

en: Unable to process ATRN request now
ro: Nu se poate procesa cererea ATRN acum

en: Unable to queue messages for node %s
ro: Nu se pot plasa în coadă mesajele pentru nodul %s

en: Undefined protocol request in POP3_auth
ro: Cerere de protocol nedefinită în POP3_auth

en: Unexpected non-503 response to LMTP EOM: %s
ro: Răspuns non-503 neașteptat la LMTP EOM: %s

en: Unknown ETRN error %d
ro: Eroare ETRN necunoscută %d

en: Unknown Issuer CommonName
ro: NumeComun emitent necunoscut

en: Unknown ODMR error "%s"
ro: Eroare ODMR necunoscută „%s”

en: Unknown Organization
ro: Organizație necunoscută

en: Unknown Server CommonName
ro: NumeComun al serverului necunoscut

en: Unknown login or authentication error on %s@%s
ro: Eroare de autentificare și de login necunoscută pe %s@%s

en: Unknown system error
ro: Eroare de sistem necunoscută

en: Unwrapped security level flags: %s%s%s
ro: Fanioane de nivel de securitate desfăcute: %s%s%s

en: User authentication (l=%d):
ro: Autentificare de utilizator (l=%d):

en: User challenge:
ro: Provocare utilizator:

en: Using service name [%s]
ro: Se utilizează numele de serviciu [%s]

en: Value of string '%s' is %s than %d.
ro: Valoarea șirului „%s” este %s decât %d.

en: WARNING: Compiled against LibreSSL, which is not a supported configuration.
ro: AVERTISMENT: Compilat împotriva LibreSSL, care nu este o configurare suportată.

en: WARNING: Compiled without SSL/TLS.
ro: AVERTISMENT: Compilat fără SSL/TLS.

en: WARNING: Running as root is discouraged.
ro: AVERTISMENT: Rularea ca root este descurajată.

en: WARNING: Your SSL/TLS library does not support TLS v1.3.
ro: AVERTISMENT: Biblioteca SSL/TLS nu suportă TLS v1.3.

en: Warning: "Maillennium POP3" found, using RETR command instead of TOP.
ro: Avertisment: „Maillennium POP3” a fost găsit, se utilizează comanda RETR în locul a TOP.

en: Warning: Issuer CommonName too long (possibly truncated).
ro: Avertisment: NumeComun emitent prea mare (posibil trunchiat).

en: Warning: Issuer Organization Name too long (possibly truncated).
ro: Avertisment: Numele organizației emitente este prea mare (posibil trunchiat).

en: Warning: SSL_set_tlsext_host_name(%p, "%s") failed (code %#lx), trying to continue.
ro: Avertisment: SSL_set_tlsext_host_name(%p, "%s") a eșuat (codul %#lx), se încearcă să se continue.

en: Warning: X509_VERIFY_PARAM_set1_host(%p, "%s") failed (code %#x), trying to continue.
ro: Avertisment: X509_VERIFY_PARAM_set1_host(%p, "%s") a eșuat (codul %#x), se încearcă să se continue.

en: Warning: ignoring bogus data for message sizes returned by the server.
ro: Avertisment: se ignoră datele false pentru dimensiunile de mesaj întoarse de la server.

en: Warning: multiple mentions of host %s in config file
ro: Avertisment: mențiuni multiple a gazdei %s în fișierul de configurare

en: Warning: received malformed challenge to "AUTH(ENTICATE) NTLM"!
ro: Avertisment: s-a primit provocarea deteriorată la „AUT(ENTIFICĂ) NTLM”!

en: Warning: the connection is insecure, continuing anyways. (Better use --sslcertck!)
ro: Avertisment: conexiunea nu este sigură, se continuă oricum. (Utilizați mai bine --sslcertck!)

en: We've run out of allowed authenticators and cannot continue.
ro: Am rămas fără autentificatori autorizați și nu se poate continua.

en: Write error on fetchids file %s: %s
ro: Eroare de scriere la fișierul fetchids %s: %s

en: Writing fetchids file.
ro: Se scrie fișierul fetchids.

en: Yes, their IP addresses match
ro: Da, adresele lor IP se potrivesc

en: You have no mail.
ro: Nu aveți mail.

en: Your OpenSSL version does not support SSLv3.
ro: Versiunea OpenSSL nu suportă SSLv3.

en: Your OpenSSL version does not support TLS v1.1.
ro: Versiunea OpenSSL nu suportă TLS v1.1.

en: Your OpenSSL version does not support TLS v1.2.
ro: Versiunea OpenSSL nu suportă TLS v1.2.

en: Your OpenSSL version does not support TLS v1.3.
ro: Versiunea OpenSSL nu suportă TLS v1.3.

en: Your operating system neither defines PATH_MAX nor will it accept realpath(f, NULL). Aborting.
ro: Sistemul de operare nu definește nici PATH_MAX nici nu va accepta realpath(f, NULL). Se renunță.

en: about to deliver with: %s
ro: pe cale să se livreze cu: %s

en: activity on %s -noted- as %d
ro: activitatea pe%s -notată- ca %d

en: activity on %s checked as %d
ro: activitatea pe %s verificată ca %d

en: activity on %s was %d, is %d
ro: activitatea pe %s a fost %d, este %d

en: analyzing Received line:
    %s
ro: se analizează linia Primit:
    %s

en: attempt to re-exec fetchmail failed
ro: încercarea de a re-executa fetchmail a eșuat

en: attempt to re-exec may fail as directory has not been restored
ro: încercarea de a re-executa poate eșua pentru că directorul nu a fost restaurat

en: awakened at %s
ro: trezit la %s

en: awakened by %s
ro: trezit de %s

en: awakened by signal %d
ro: trezit de semnalul %d

en: background
ro: fundal

en: bogus EXPUNGE count in "%s"!
ro: număr de ELIMINARE fals în „%s”!

en: bogus message count in "%s"!
ro: număr de mesaj fals în „%s”!

en: bogus message count!
ro: număr de mesaje fals!

en: can't even send to %s!
ro: nu se poate nici trimite la %s!

en: can't raise the listener; falling back to %s
ro: nu se poate ridica ascultătorul; se revine înapoi la %s

en: cannot create socket: %s
ro: nu se poate crea soclul: %s

en: challenge mismatch
ro: nepotrivire de provocare

en: client/server protocol
ro: protocol client/server

en: client/server synchronization
ro: sincronizare client/server

en: connected.
ro: conectat.

en: connection failed.
ro: conexiunea a eșuat.

en: connection to %s:%s [%s/%s] failed: %s.
ro: conexiunea la %s:%s [%s/%s] a eșuat: %s.

en: could not decode BASE64 challenge
ro: nu s-a putut decoda provocarea BASE64

en: could not decode BASE64 ready response
ro: nu s-a putut decoda răspunsul pregătit BASE64

en: could not decode initial BASE64 challenge
ro: nu s-a putut decoda provocarea BASE64 inițială

en: could not get current working directory
ro: nu s-a putut obține directorul de lucru curent

en: could not open %s to append logs to
ro: nu s-a putut deschide %s pentru a adăuga înregistrările la

en: couldn't fetch headers, message %s@%s:%d (%d octets)
ro: nu s-au putut aduce antetele, mesajul %s@%s:%d (%d octeți)

en: couldn't find HESIOD pobox for %s
ro: nu s-a putut găsi cutia po HESIOD pentru %s

en: couldn't find canonical DNS name of %s (%s): %s
ro: nu s-a putut găsi numele DNS canonic pentru %s (%s): %s

en: couldn't time-check %s (error %d)
ro: nu s-a putut verifica timpul %s (eroarea %d)

en: couldn't time-check the run-control file
ro: nu s-a putut verifica timpul fișierului de rulare a controlului

en: dec64 error at char %d: %x
ro: eroare dec64 la caracterul %d: %x

en: decoded as %s
ro: decodat ca %s

en: discarding new UID list
ro: se ignoră lista de UID nouă

en: dup2 failed
ro: dup2 a eșuat

en: end of input
ro: sfârșitul intrării

en: error writing message text
ro: eroare la scrierea textului mesajului

en: execvp(%s) failed
ro: execvp(%s) a eșuat

en: expunge failed
ro: eliminarea a eșuat

en: fetchlimit %d reached; %d message left on server %s account %s
     | fetchlimit %d reached; %d messages left on server %s account %s
ro[0]: limita de aducere %d ajunsă; %d mesaj rămas pe serverul %s contul %s
ro[1]: limita de aducere %d ajunsă; %d mesaje rămase pe serverul %s contul %s
ro[2]: limita de aducere %d ajunsă; %d de mesaje rămase pe serverul %s contul %s

en: fetchmail authentication OK on %s@%s
ro: autentificarea fetchmail OK pe %s@%s

en: fetchmail authentication failed on %s@%s
ro: autentificarea fetchmail a eșuat pe %s@%s

en: fetchmail sees repeated timeouts
ro: fetchmail vede limitele de timp repetate

en: fetchmail: %s configuration invalid, RPOP requires a privileged port
ro: fetchmail: configurarea %s nevalidă, RPOP necesită un port privilegiat

en: fetchmail: %s configuration invalid, specify positive port number for service or port
ro: fetchmail: configurarea %s nevalidă, specificați un număr de port pozitiv pentru serviciu sau port

en: fetchmail: %s fetchmail at %ld killed.
ro: fetchmail: %s fetchmail la %ld terminat.

en: fetchmail: Cannot detach into background. Aborting.
ro: fetchmail: Nu se poate detașa în fundal. Se renunță.

en: fetchmail: Error: idle mode does not work for multiple folders or accounts!
ro: fetchmail: Eroare: modul în așteptare nu funcționează pentru dosare sau conturi multiple!

en: fetchmail: Error: multiple "defaults" records in config file, or "defaults" is not the first record.
ro: fetchmail: Eroare: multiple înregistrări „implicite” în fișierul de configurare sau „implicite” nu este prima înregistrare.

en: fetchmail: another foreground fetchmail is running at %ld.
ro: fetchmail: alt fetchmail de prim plan rulează la %ld.

en: fetchmail: background fetchmail at %ld awakened.
ro: fetchmail: fetchmailul de fundal la %ld s-a trezit.

en: fetchmail: can't accept options while a background fetchmail is running.
ro: fetchmail: nu se pot accepta opțiunile în timp ce fetchmailul de fundal rulează.

en: fetchmail: can't check mail while another fetchmail to same host is running.
ro: fetchmail: nu se poate verifica mailul în timp ce rulează alt fetchmail la aceeași gazdă.

en: fetchmail: can't find a password for %s@%s.
ro: fetchmail: nu se poate găsi o parolă pentru %s@%s.

en: fetchmail: can't poll specified hosts with another fetchmail running at %ld.
ro: fetchmail: nu se pot sonda gazdele specificate cu alt fetchmail care rulează la %ld.

en: fetchmail: elder sibling at %ld died mysteriously.
ro: fetchmail: fratele mai mare la %ld a murit misterios.

en: fetchmail: error killing %s fetchmail at %ld; bailing out.
ro: fetchmail: eroare la omorârea lui %s fetchmail la %ld; se salvează.

en: fetchmail: error opening lockfile "%s": %s
ro: fetchmail: eroare la deschiderea fișierului de blocare „%s”: %s

en: fetchmail: error reading lockfile "%s": %s
ro: fetchmail: eroare la citirea fișierului de blocare „%s”: %s

en: fetchmail: fork failed
ro: fetchmail: fork-ul a eșuat

en: fetchmail: interface option is only supported under Linux (without IPv6) and FreeBSD
ro: fetchmail: opțiunea de interfață este suportată doar sub Linux (fără IPv6) și FreeBSD

en: fetchmail: invoked with
ro: fetchmail: invocat cu

en: fetchmail: malloc failed
ro: fetchmail: malloc a eșuat

en: fetchmail: monitor option is only supported under Linux (without IPv6) and FreeBSD
ro: fetchmail: opțiunea de monitorizare este suportată doar sub Linux (fără IPv6) și FreeBSD

en: fetchmail: no mailservers have been specified.
ro: fetchmail: nu au fost specificate servere de mail.

en: fetchmail: no other fetchmail is running
ro: fetchmail: nu rulează niciun alt fetchmail

en: fetchmail: socketpair failed
ro: fetchmail: socketpair a eșuat

en: fetchmail: thread sleeping for %d sec.
ro: fetchmail: firul doarme pentru %d sec.

en: fetchmail: warning: no DNS available to check multidrop fetches from %s
ro: fetchmail: avertisment: niciun DNS disponibil pentru a verifica aducerile de căderi multiple de la %s

en: foreground
ro: prim plan

en: forwarding and deletion suppressed due to DNS errors
ro: înaintarea și ștergerea suprimate din cauza erorilor DNS

en: forwarding to %s
ro: se înaintează la %s

en: found Received address `%s'
ro: s-a găsit adresa Primite „%s”

en: get_ifinfo: malloc failed
ro: get_ifinfo: malloc a eșuat

en: get_ifinfo: sysctl (iflist estimate) failed
ro: get_ifinfo: sysctl (estimat iflist) a eșuat

en: get_ifinfo: sysctl (iflist) failed
ro: get_ifinfo: sysctl (iflist) a eșuat

en: getaddrinfo("%s","%s") error: %s
ro: eroare getaddrinfo("%s","%s"): %s

en: getaddrinfo(NULL, "%s") error: %s
ro: eroare getaddrinfo(NULL, „%s”): %s

en: handshake failed at protocol or connection level.
ro: strângerea de mână a eșuat la nivelul de conexiune sau de protocol.

en: id=%s (num=%d) was deleted, but is still present!
ro: id=%s (num=%d) a fost șters, dar este încă prezent!

en: id=%s (num=%u) was deleted, but is still present!
ro: id=%s (num=%u) a fost șters, dar este încă prezent!

en: incorrect header line found - see manpage for bad-header option
ro: s-a găsit linia de antet incorectă - consultați pagina de manual pentru opțiunea de antet deteriorat

en: interval not reached, not querying %s
ro: intervalul nu este atins, nu se interoghează %s

en: invalid IP interface address
ro: adresă de interfață IP nevalidă

en: invalid IP interface mask
ro: mască de interfață IP nevalidă

en: kerberos error %s
ro: eroare kerberos %s

en: krb5_sendauth: %s [server says '%s']
ro: krb5_sendauth: %s [serverul spune „%s”]

en: larger
ro: mai mare

en: line accepted, %s is an alias of the mailserver
ro: linie acceptată, %s este un alias al serverului de mail

en: line rejected, %s is not an alias of the mailserver
ro: linie respinsă, %s nu este un alias al serverului de mail

en: line: %s
ro: linie: %s

en: lock busy on server
ro: blocare ocupată pe server

en: lock busy!  Is another session active?
ro: blocarea este ocupată!  Există o altă sesiune activă?

en: mail expunge mismatch (%d actual != %d expected)
ro: mailul elimină nepotrivirea (%d actual != %d așteptat)

en: mail from %s bounced to %s
ro: mail de la %s sărit la %s

en: mailbox selection failed
ro: selectarea cutiei de mail a eșuat

en: malloc failed
ro: malloc a eșuat

en: mapped %s to local %s
ro: s-a mapat %s la locala %s

en: mapped address %s to local %s
ro: s-a mapat adresa %s la locala %s

en: message %s@%s:%d was not the expected length (%d actual != %d expected)
ro: mesajul %s@%s:%d nu a fost de lungimea așteptată (%d actual != %d așteptat)

en: message has embedded NULs
ro: mesajul are NUL-uri codate

en: missing IP interface address
ro: lipsește adresa de interfață IP

en: missing or bad RFC822 header
ro: antet RFC822 defect sau care lipsește

en: name %d: cannot create socket family %d type %d: %s
ro: numele %d: nu se poate crea familia de soclu %d tipul %d: %s

en: name %d: connection to %s:%s [%s/%s] failed: %s.
ro: numele %d: conexiunea la %s:%s [%s/%s] a eșuat: %s.

en: nameserver failure while looking for '%s' during poll of %s: %s
ro: eșec la serverul de nume în timpul căutării pentru „%s” în timpul sondării a %s: %s

en: nameserver failure while looking for `%s' during poll of %s.
ro: eșec la serverul de nume în timpul căutării după „%s” în timpul sondării a %s.

en: no Received address found
ro: nicio adresă Primite găsită

en: no address matches; forwarding to %s.
ro: nu sunt potriviri de adresă, se înaintează la %s.

en: no address matches; no postmaster set.
ro: nu sunt potriviri de adresă; nu este stabilit niciun master de poștă.

en: no local matches, forwarding to %s
ro: nu există potriviri locale, se înaintează la %s

en: no recipient addresses matched declared local names
ro: nu există adrese de recipient care se potrivesc cu numele locale declarate

en: non-null instance (%s) might cause strange behavior
ro: instanță non-null (%s) poate să cauzeze un comportament ciudat

en: normal termination, status %d
ro: terminare normală, stare %d

en: not swapping UID lists, no UIDs seen this query
ro: nu se comută listele UID, nu există UID-uri care au văzut această interogare

en: passed through %s matching %s
ro: s-a trecut prin %s se potrivește %s

en: poll of %s skipped (failed authentication or too many timeouts)
ro: sondarea a %s omisă (a eșuat autentificarea sau au fost prea multe limite de timp)

en: post-connection command failed with status %d
ro: comanda post-conexiune a eșuat cu starea %d

en: post-connection command terminated with signal %d
ro: comanda post-conexiune terminată cu semnalul %d

en: pre-connection command failed with status %d
ro: comanda de pre-conectare a eșuat cu starea %d

en: pre-connection command terminated with signal %d
ro: comandă de pre-conectare terminată cu semnalul %d

en: principal %s in ticket does not match -u %s
ro: %s principală în bilet nu se potrivește cu -u %s

en: protocol error
ro: eroare de protocol

en: protocol error while fetching UIDLs
ro: eroare de protocol în timpul aducerii UIDL-urilor

en: re-poll failed
ro: re-sondarea a eșuat

en: reading message %s@%s:%d of %d
ro: se citește mesajul %s@%s:%d of %d

en: realloc failed
ro: realloc a eșuat

en: receiving message data
ro: se primesc datele de mesaj

en: recipient address %s didn't match any local name
ro: adresa de recipient %s nu s-a potrivit niciunui nume local

en: restarting fetchmail (%s changed)
ro: se repornește fetchmail (s-a modificat %s)

en: running %s (host %s service %s)
ro: rulează %s (gazda %s serviciul %s)

en: search for unseen messages failed
ro: căutarea după mesaje nevăzute a eșuat

en: seen | seen
ro[0]: văzut
ro[1]: văzute
ro[2]: văzute

en: selecting or re-polling default folder
ro: se selectează sau se sondează din nou dosarul implicit

en: selecting or re-polling folder %s
ro: se selectează sau se sondează din nou dosarul %s

en: server option after user options
ro: opțiunea de server după opțiunile utilizatorului

en: server recv fatal
ro: recv de server fatală

en: skipping message %s@%s:%d
ro: se omite mesajul %s@%s:%d

en: skipping message %s@%s:%d (%d octets)
ro: se omite mesajul %s@%s:%d (%d octeți)

en: skipping poll of %s, %s IP address excluded
ro: se omite sondarea a %s, %s adresă IP exclusă

en: skipping poll of %s, %s down
ro: se omite sondarea a %s, %s este jos

en: skipping poll of %s, %s inactive
ro: omiterea sondării a %s, %s inactiv

en: sleeping at %s for %d seconds
ro: se doarme la %s pentru %d secunde

en: smaller
ro: mai mic

en: smtp listener protocol error
ro: eroare de protocol de ascultător smtp

en: socket
ro: soclu

en: starting fetchmail %s daemon
ro: se pornește serviciul %s fetchmail

en: syslog and logfile options are both set, ignoring syslog, and logging to %s
ro: opțiunile syslog și logfile sunt amândouă stabilite, se ignoră syslog, și se înregistrează la %s

en: terminated with signal %d
ro: terminat cu semnalul %d

en: timeout after %d seconds waiting for %s.
ro: limită de timp după %d secunde așteptând pentru %s.

en: timeout after %d seconds waiting for listener to respond.
ro: limită de timp după %d secunde așteptând pentru ca ascultătorul să răspundă.

en: timeout after %d seconds waiting for server %s.
ro: limită de timp după %d secunde așteptând pentru serverul %s.

en: timeout after %d seconds waiting to connect to server %s.
ro: limită de timp după %d secunde așteptând să se conecteze la serverul %s.

en: timeout after %d seconds.
ro: limită de timp după %d secunde.

en: undefined
ro: nedefinit

en: unknown
ro: necunoscut

en: unknown (%s)
ro: necunoscut (%s)

en: unsupported protocol selected.
ro: protocol nesuportat selectat.

en: usage:  fetchmail [options] [server ...]
ro: utilizare:  fetchmail [opțiuni] [server ...]

en: warning: Do not ask for support if all mail goes to postmaster!
ro: avertisment: Nu întrebați pentru suport dacă tot mailul merge la masterul de poștă!

en: warning: multidrop for %s requires envelope option!
ro: avertisment: căderea multiplă pentru %s necesită opțiunea plic!

en: will idle after poll
ro: va intra în așteptare după sondare

en: writing RFC822 msgblk.headers
ro: scrierea RFC822 msgblk.headers
