fetchmail 6.3.24.1 - en to da translation catalogue (663 entries)

en: 
    Caught SIGINT... bailing out.
da: 
    Fangede SIGINT... Jeg trækker mig.

en: 
    However, if you HAVE changed your account details since starting the
    fetchmail daemon, you need to stop the daemon, change your configuration
    of fetchmail, and then restart the daemon.
    
    The fetchmail daemon will continue running and attempt to connect
    at each cycle.  No future notifications will be sent until service
    is restored.
da: 
    Hvis du imidlertid HAR ændret din kontoopsætning efter at fetchmail-
    dæmonen blev startet, er det nødvendigt at stoppe dæmonen, ændre din
    opsætning og så genstarte dæmonen.
    
    Fetchmail-dæmonen vil fortsat køre og forsøge at lave forbindelse.
    Der vil ikke blive sendt flere påmindelser før at tjenesten er
    genetableret.

en:       --bad-header {reject|accept}
                        specify policy for handling messages with bad headers
da:       --bad-header {afvis|accepter}
                        specificer politik for håndtering af beskeder med ugyldige hoveder

en:       --bsmtp       set output BSMTP file
da:       --bsmtp       anfør BSMTP-uddatafil

en:       --fastuidl    do a binary search for UIDLs
da:       --fastuidl    udfør en binær søgning for UIDL'er

en:       --fetchdomains fetch mail for specified domains
da:       --fetchdomains hent post til anførte domæner

en:       --fetchsizelimit set fetch message size limit
da:       --fetchsizelimit angiv begrænsning for hentning af brev

en:       --invisible   don't write Received & enable host spoofing
da:       --invisible   skriv ikke Received-linjer & lav værtssløring

en:       --limitflush  delete oversized messages
da:       --limitflush  slet for lange breve

en:       --lmtp        use LMTP (RFC2033) for delivery
da:       --lmtp        brug LMTP (RFC 2033) til levering

en:       --nobounce    redirect bounces from user to postmaster.
da:       --nobounce    omdiriger afviste breve fra bruger til postmester.

en:       --nosoftbounce fetchmail deletes permanently undeliverable messages.
da:       --nosoftbounce fetchmail sletter permanent beskeder der ikke kan leveres.

en:       --pidfile     specify alternate PID (lock) file
da:       --pidfile     specificer en alternativ PID-fil (lås)

en:       --plugin      specify external command to open connection
da:       --plugin      specificer hjælpeprogram til at åbne forbindelse

en:       --plugout     specify external command to open smtp connection
da:       --plugout     specificer hjælpeprogram til at åbne smtp-forbindelse

en:       --port        TCP port to connect to (obsolete, use --service)
da:       --port        TCP-port at forbinde til (forældet, brug --service)

en:       --postmaster  specify recipient of last resort
da:       --postmaster  specificer modtager som sidste udvej

en:       --principal   mail service principal
da:       --principal   Fuldmagtsgiver for postservice

en:       --showdots    show progress dots even in logfiles
da:       --showdots    vis forløbsprikker selv i logfiler

en:       --smtpname    set SMTP full name username@domain
da:       --smtpname    anfør fuldt SMTP-navn - brugernavn@domæne

en:       --softbounce  keep permanently undeliverable messages on server (default).
da:       --softbounce  bevar permanent beskeder der ikke kan leveres på serveren (standard).

en:       --ssl         enable ssl encrypted session
da:       --ssl         brug ssl-kryptering

en:       --sslcert     ssl client certificate
da:       --sslcert     ssl-klientcertifikat

en:       --sslcertck   do strict server certificate check (recommended)
da:       --sslcertck   udfør streng kontrol af servercertifikat (anbefales)

en:       --sslcertfile path to trusted-CA ssl certificate file
da:       --sslcertfile sti til troværdigt-CA ssl-certifikatfil

en:       --sslcertpath path to trusted-CA ssl certificate directory
da:       --sslcertpath sti til troværdig-CA ssl-certifikatmappe

en:       --sslcommonname  expect this CommonName from server (discouraged)
da:       --sslcommonname  forvent dette CommonName fra server (frarådes)

en:       --sslfingerprint fingerprint that must match that of the server's cert.
da:       --sslfingerprint fingeraftryk som skal matche serverens certifikat.

en:       --sslkey      ssl private key file
da:       --sslkey      privat ssl-nøglefil

en:       --syslog      use syslog(3) for most messages when running as a daemon
da:       --syslog      brug syslog(3) som dæmon til de fleste beskeder

en:       --tracepolls  add poll-tracing information to Received header
da:       --tracepolls  tilføj sporingsinformation i "Received"-brevhovedet

en:     attacks by a dishonest service are possible.)
da:     angreb af en uærlig service er mulig).

en:     cannot be sure you are talking to the
da:     ikke kan være sikker på at du taler med den

en:     prevent you logging in, but means you
da:     forhindre dig i at logge ind, men betyder at du

en:     service that you think you are (replay
da:     service som du tror (gentagelses-

en:    Do linear search of UIDs during each poll (--fastuidl 0).
da:    Udfør lineær søgning for UID'er under hver prøvning (--fastuidl 0).

en:   %d UIDs saved.
da:   %d UID'er gemt.

en:   %d message  %d octets long deleted by fetchmail. |   %d messages %d octets long deleted by fetchmail.
da[0]:   %d. brev, %d oktetter lang, slettet af fetchmail.
da[1]:   %d. breve, %d oktetter lang, slettet af fetchmail.

en:   %d message  %d octets long skipped by fetchmail. |   %d messages %d octets long skipped by fetchmail.
da[0]:   %d. brev, %d oktetter lang, sprunget over af fetchmail.
da[1]:   %d. breve, %d oktetter lang, sprunget over af fetchmail.

en:   -?, --help        display this option help
da:   -?, --help        vis denne hjælp

en:   -B, --fetchlimit  set fetch limit for server connections
da:   -B, --fetchlimit  anfør maks. antal hentninger pr. serverforbindelse

en:   -D, --smtpaddress set SMTP delivery domain to use
da:   -D, --smtpaddress anfør SMTP-afleveringsdomæne at bruge

en:   -E, --envelope    envelope address header
da:   -E, --envelope    adressering efter konvolutadresse

en:   -F, --flush       delete old messages from server
da:   -F, --flush       slet gamle breve på server

en:   -I, --interface   interface required specification
da:   -I, --interface   specifikation af krævet grænseflade

en:   -K, --nokeep      delete new messages after retrieval
da:   -K, --nokeep      slet nye breve efter hentning

en:   -L, --logfile     specify logfile name
da:   -L, --logfile     angiv navn på logfil

en:   -M, --monitor     monitor interface for activity
da:   -M, --monitor     overvåg grænseflade for aktivitet

en:   -N, --nodetach    don't detach daemon process
da:   -N, --nodetach    sæt ikke dæmonprocessen i baggrunden

en:   -P, --service     TCP service to connect to (can be numeric TCP port)
da:   -P, --service      TCP-tjeneste at forbinde til (kan være numerisk TCP-port)

en:   -Q, --qvirtual    prefix to remove from local user id
da:   -Q, --qvirtual    præfiks som skal slettes fra lokale bruger-id'er

en:   -S, --smtphost    set SMTP forwarding host
da:   -S, --smtphost    anfør vært til SMTP-levering

en:   -U, --uidl        force the use of UIDLs (pop3 only)
da:   -U, --uidl        fremtving brug af UID'er (kun pop3)

en:   -V, --version     display version info
da:   -V, --version     vis versionsinformation

en:   -Z, --antispam,   set antispam response values
da:   -Z, --antispam,   anfør antispam-svarværdier

en:   -a, --[fetch]all  retrieve old and new messages
da:   -a, --[fetch]all  hent gamle og nye breve

en:   -b, --batchlimit  set batch limit for SMTP connections
da:   -b, --batchlimit  anfør maks. antal afleveringer pr. SMTP-forbindelse

en:   -c, --check       check for messages without fetching
da:   -c, --check       tjek om der er breve uden at hente dem

en:   -d, --daemon      run as a daemon once per n seconds
da:   -d, --daemon      kør som dæmon en gang pr. n sekunder

en:   -e, --expunge     set max deletions between expunges
da:   -e, --expunge     anfør maks. antal sletninger mellem effektueringer

en:   -f, --fetchmailrc specify alternate run control file
da:   -f, --fetchmailrc specificer en alternativ kørselskontrolfil

en:   -i, --idfile      specify alternate UIDs file
da:   -i, --idfile      specificer en alternativ UID-fil

en:   -k, --keep        save new messages after retrieval
da:   -k, --keep        gem nye breve efter hentning

en:   -l, --limit       don't fetch messages over given size
da:   -l, --limit       hent ikke breve over den anførte størrelse

en:   -m, --mda         set MDA to use for forwarding
da:   -m, --mda         anfør MDA til brug for levering

en:   -n, --norewrite   don't rewrite header addresses
da:   -n, --norewrite   omskriv ikke adresser i brevhovedet

en:   -q, --quit        kill daemon process
da:   -q, --quit        dræb dæmonproces

en:   -r, --folder      specify remote folder name
da:   -r, --folder      specificer navn på brevbakke på server

en:   -s, --silent      work silently
da:   -s, --silent      vær stille

en:   -t, --timeout     server nonresponse timeout
da:   -t, --timeout     tidsafbrud ved manglende serversvar

en:   -v, --verbose     work noisily (diagnostic output)
da:   -v, --verbose     vær larmende (diagnostisk uddata)

en:   -w, --warnings    interval between warning mail notification
da:   -w, --warnings    periode mellem afsendelse af advarsler pr. post

en:   APOP secret = "%s".
da:   APOP-hemmlighed = »%s«.

en:   Address to be put in RCPT TO lines shipped to SMTP will be %s
da:   Adressen i RCPT TO-linjer til SMTP bliver %s

en:   All available authentication methods will be tried.
da:   Alle tilgængelige godkendelsesmetoder vil blive forsøgt.

en:   All messages will be retrieved (--all on).
da:   Alle breve vil blive hentet (--all aktiveret).

en:   CRAM-MD5 authentication will be forced.
da:   CRAM-MD5-godkendelse er påkrævet.

en:   Carriage-return forcing is disabled (forcecr off).
da:   Indsættelse af vognreturtegn er deaktiveret (forcecr deaktiveret).

en:   Carriage-return forcing is enabled (forcecr on).
da:   Indsættelse af vognreturtegn er aktiveret (forcecr aktiveret).

en:   Carriage-return stripping is disabled (stripcr off).
da:   Fjernelse af vognreturtegn er deaktiveret (stripcr deaktiveret).

en:   Carriage-return stripping is enabled (stripcr on).
da:   Fjernelse af vognreturtegn er aktiveret (stripcr aktiveret).

en:   Connection must be through interface %s.
da:   Forbindelse skal ske gennem grænseflade %s.

en:   DNS lookup for multidrop addresses is disabled.
da:   DNS-opslag for flermodtager-adresser er deaktiveret.

en:   DNS lookup for multidrop addresses is enabled.
da:   DNS-opslag for flermodtager-adresser er aktiveret.

en:   Default mailbox selected.
da:   Indbakken valgt.

en:   Deletion interval between expunges forced to %d (--expunge %d).
da:   Sletninger udføres ved hver %d. brev (--expunge %d).

en:   Delivered-To lines will be discarded (dropdelivered on)
da:   "Delivered-To"-linjer vil blive fjernet (dropdelivered aktiveret)

en:   Delivered-To lines will be kept (dropdelivered off)
da:   "Delivered-To"-linjer vil blive bevaret (dropdelivered deaktiveret)

en:   Do binary search of UIDs during %d out of %d polls (--fastuidl %d).
da:   Udfør binær søgning for UID'er under %d ud for %d prøvninger (--fastuidl %d).

en:   Do binary search of UIDs during each poll (--fastuidl 1).
da:   Udfør binær søgning for UID'er under hver prøvning (--fastuidl 1).

en:   Domains for which mail will be fetched are:
da:   Domæner som der vil blive hentet post til:

en:   End-to-end encryption assumed.
da:   Antager brug af krypteret forbindelse.

en:   Envelope header is assumed to be: %s
da:   Konvolutadressen antages at være i %s-feltet i brevhovedet

en:   Envelope-address routing is disabled
da:   Adressering efter konvolutadressen er slået fra

en:   Fetch message size limit is %d (--fetchsizelimit %d).
da:   Maksimalt antal hentede breve er %d (--fetchsizelimit %d).

en:   Fetched messages will be kept on the server (--keep on).
da:   Hentede breve vil blive gemt på serveren (--keep aktiveret).

en:   Fetched messages will not be kept on the server (--keep off).
da:   Hentede breve vil ikke blive gemt på serveren (--keep deaktiveret).

en:   GSSAPI authentication will be forced.
da:   GSSAPI-godkendelse er påkrævet.

en:   Host part of MAIL FROM line will be %s
da:   Værtsdelen af MAIL FROM-linjen vil blive %s

en:   Idle after poll is disabled (idle off).
da:   Tomgang efter prøvning er deaktiveret (idle deaktiveret).

en:   Idle after poll is enabled (idle on).
da:   Tomgang efter prøvning er aktiveret (idle aktiveret).

en:   Interpretation of Content-Transfer-Encoding is disabled (pass8bits on).
da:   Fortolkning af Content-Transfer-Encoding er deaktiveret (pass8bit aktiveret).

en:   Interpretation of Content-Transfer-Encoding is enabled (pass8bits off).
da:   Fortolkning af Content-Transfer-Encoding er aktiveret (pass8bit deaktiveret).

en:   Kerberos V4 authentication will be forced.
da:   Kerberos V4-godkendelse er påkrævet.

en:   Kerberos V5 authentication will be forced.
da:   Kerberos V5-godkendelse er påkrævet.

en:   Listener connections will be made via plugout %s (--plugout %s).
da:   Modtagerforbindelser vil blive lavet vha. hjælpeprogrammet %s (--plugout %s).

en:   Local domains:
da:   Lokale domæner:

en:   MIME decoding is disabled (mimedecode off).
da:   MIME-afkodning er deaktiveret (mimedecode deaktiveret).

en:   MIME decoding is enabled (mimedecode on).
da:   MIME-afkodning er aktiveret (mimedecode aktiveret).

en:   MSN authentication will be forced.
da:   MSN-godkendelse er påkrævet.

en:   Mail service principal is: %s
da:   Fuldmagtsgiver for postservice er: %s

en:   Mail will be retrieved via %s
da:   Post vil blive modtaget via %s

en:   Message size limit is %d octets (--limit %d).
da:   Maksimal størrelse på breve er %d oktetter (--limit %d).

en:   Message size warning interval is %d seconds (--warnings %d).
da:   Interval for størrelsesadvarsler er %d sekunder (--warnings %d).

en:   Messages will be %cMTP-forwarded to:
da:   Breve vil blive %cMTP-leveret til:

en:   Messages will be appended to %s as BSMTP
da:   Breve vil blive tilføjet %s som BSMTP

en:   Messages will be delivered with "%s".
da:   Breve vil blive leveret med »%s«.

en:   Messages with bad headers will be passed on.
da:   Beskeder med ugyldige brevhoveder vil blive videresendt.

en:   Messages with bad headers will be rejected.
da:   Beskeder med ugyldige brevhoveder vil blive afvist.

en:   Multi-drop mode:
da:   Flermodtager-tilstand:

en:   NTLM authentication will be forced.
da:   NTLM-godkendelse er påkrævet.

en:   No SMTP message batch limit (--batchlimit 0).
da:   Ingen SMTP-brevantalsgrænse (--batchlimit 0).

en:   No UIDs saved from this host.
da:   Ingen IUD'er gemt fra denne vært.

en:   No fetch message size limit (--fetchsizelimit 0).
da:   Ingen maksimal størrelse på hentede breve (--fetchsizelimit 0).

en:   No forced expunges (--expunge 0).
da:   Ingen forcerede sletninger (--expunge 0).

en:   No interface requirement specified.
da:   Ingen grænsefladekrav specificeret.

en:   No localnames declared for this host.
da:   Ingen lokale navne er angivet for denne vært.

en:   No message size limit (--limit 0).
da:   Ingen maksimal størrelse på breve (--limit 0).

en:   No monitor interface specified.
da:   Ingen overvågning af grænseflade specificeret.

en:   No plugin command specified.
da:   Intet hjælpeprogram til kald af server specificeret.

en:   No plugout command specified.
da:   Intet hjælpeprogram til kald af modtager specificeret.

en:   No poll trace information will be added to the Received header.
da:   Sporingsinformation vil ikke blive tilføjet "Received"-brevhovedet.

en:   No post-connection command.
da:   Ingen lukningskommando.

en:   No pre-connection command.
da:   Ingen etableringskommando.

en:   No prefix stripping
da:   Ingen præfikssletning

en:   No received-message limit (--fetchlimit 0).
da:   Intet maksimalt antal hentede breve (--fetchlimit 0).

en:   Nonempty Status lines will be discarded (dropstatus on)
da:   Ikke-tomme statuslinjer vil blive fjernet (dropstatus aktiveret)

en:   Nonempty Status lines will be kept (dropstatus off)
da:   Ikke-tomme statuslinjer vil blive bevaret (dropstatus deaktiveret)

en:   Number of envelope headers to be skipped over: %d
da:   Antallet af konvolutadresse som vil blive sprunget over: %d

en:   OTP authentication will be forced.
da:   OTP-godkendelse er påkrævet.

en:   Old messages will be flushed before message retrieval (--flush on).
da:   Gamle breve vil blive slettet før afhentning (--flush aktiveret).

en:   Old messages will not be flushed before message retrieval (--flush off).
da:   Gamle breve vil ikke blive slettet før afhentning (--flush deaktiveret).

en:   Only new messages will be retrieved (--all off).
da:   Kun nye breve vil blive hentet (--all deaktiveret).

en:   Options are as follows:
da:   Mulige tilvalg er:

en:   Oversized messages will be flushed before message retrieval (--limitflush on).
da:   For lange breve vil blive slettet før hentning (--limitflush aktiveret).

en:   Oversized messages will not be flushed before message retrieval (--limitflush off).
da:   For lange breve vil blive slettet før hentning (--limitflush deaktiveret).

en:   Pass-through properties "%s".
da:   Egenskaber som ignoreres af fetchmail: »%s«.

en:   Password = "%s".
da:   Kodeord = »%s«.

en:   Password authentication will be forced.
da:   Kodeordsgodkendelse er påkrævet.

en:   Password will be prompted for.
da:   Der vil blive spurgt efter kodeord.

en:   Poll of this server will occur every %d interval.
     |   Poll of this server will occur every %d intervals.
da[0]:   Prøvning af denne server vil ske hvert %d. sekund.
da[1]:   Prøvning af denne server vil ske hvert %d. sekund.

en:   Poll trace information will be added to the Received header.
da:   Sporingsinformation vil blive tilføjet "Received"-brevhovedet.

en:   Polling loop will monitor %s.
da:   Prøveløkke vil overvåge %s.

en:   Predeclared mailserver aliases:
da:   Foruderklærede postserveraliaser:

en:   Prefix %s will be removed from user id
da:   Præfiks %s vil blive slettet fra bruger-id

en:   Protocol is %s
da:   Protokol er %s

en:   Protocol is KPOP with Kerberos %s authentication
da:   Protokol er KPOP med Kerberos %s-godkendelse

en:   RPOP id = "%s".
da:   RPOP-id = »%s«.

en:   Received-message limit is %d (--fetchlimit %d).
da:   Maksimalt antal hentede breve er %d (--fetchlimit %d).

en:   Recognized listener spam block responses are:
da:   Genkendte spamblokeringssvar fra modtager er:

en:   Rewrite of server-local addresses is disabled (--norewrite on).
da:   Omskrivning af serverlokale adresser er deaktiveret (--norewrite aktiveret).

en:   Rewrite of server-local addresses is enabled (--norewrite off).
da:   Omskrivning af serverlokale adresser er aktiveret (--norewrite deaktiveret).

en:   SMTP message batch limit is %d.
da:   SMTP-brevantalsgrænse er %d.

en:   SSL encrypted sessions enabled.
da:   Vil bruge SSL-kryptering.

en:   SSL key fingerprint (checked against the server key): %s
da:   SSL-nøgle-fingeraftryk (tjekket mod servernøglen): %s

en:   SSL protocol: %s.
da:   SSL-protokol: %s

en:   SSL server CommonName: %s
da:   SSL-servers almennavn %s

en:   SSL server certificate checking enabled.
da:   SSL-servercertifikat tjekkes.

en:   SSL trusted certificate directory: %s
da:   Katalog for SSL-certifikater: %s

en:   SSL trusted certificate file: %s
da:   SSL-certifikatfil: %s

en:   Selected mailboxes are:
da:   Udvalgte brevbakker er:

en:   Server aliases will be compared with multidrop addresses by IP address.
da:   Serveraliasser vil blive sammenholdt med flermodtager-adresser efter IP-adresse.

en:   Server aliases will be compared with multidrop addresses by name.
da:   Serveraliasser vil blive sammenholdt med flermodtager-adresser efter navn.

en:   Server connection will be brought up with "%s".
da:   Serverforbindelsen vil blive etableret med »%s«.

en:   Server connection will be taken down with "%s".
da:   Serverforbindelse vil blive lukket med »%s«.

en:   Server connections will be made via plugin %s (--plugin %s).
da:   Serverforbindelser vil blive lavet vha. hjælpeprogrammet %s (--plugin %s).

en:   Server nonresponse timeout is %d seconds
da:   Venter på svar fra server i højst %d sekunder

en:   Single-drop mode:
da:   Enkeltmodtager-tilstand:

en:   Size warnings on every poll (--warnings 0).
da:   Størrelsesadvarsler ved hver prøvning (--warnings 0).

en:   Spam-blocking disabled
da:   Spamblokering er slået fra

en:   This host will be queried when no host is specified.
da:   Denne vært vil blive forespurgt når ingen vært er specificeret.

en:   This host will not be queried when no host is specified.
da:   Denne vært vil ikke blive forespurgt når ingen vært er specificeret.

en:   True name of server is %s.
da:   Serverens sande navn er %s.

en:  (%d body octets)
da:  (%d oktetter i brevkrop)

en:  (%d header octets)
da:  (%d oktetter i brevhoved)

en:  (%d octets)
da:  (%d oktetter)

en:  (%d octets).
da:  (%d oktetter).

en:  (default)
da:  (standard)

en:  (default).
da:  (standard).

en:  (forcing UIDL use)
da:  (fremtvinger UIDL-brug)

en:  (length -1)
da:  (længde -1)

en:  (oversized)
da:  (for langt)

en:  (previously authorized)
da:  (tidligere godkendt)

en:  (using default port)
da:  (bruger standardport)

en:  (using service %s)
da:  (bruger service %s)

en:  <empty>
da:  <tom>

en:  and
da:  og

en:  flushed
da:  slettet

en:  not flushed
da:  ikke slettet

en:  retained
da:  bevaret

en: %cMTP connect to %s failed
da: %cMTP-forbindelse til %s mislykkedes

en: %cMTP error: %s
da: %cMTP-fejl: %s

en: %cMTP listener doesn't like recipient address `%s'
da: %cMTP-modtager kan ikke lide modtageradresse '%s'

en: %cMTP listener doesn't really like recipient address `%s'
da: %cMTP-modtager kan virkelig ikke lide modtageradresse '%s'

en: %d local name recognized.
     | %d local names recognized.
da[0]: %d lokalt navn genkendt
da[1]: %d lokale navne genkendt

en: %d message (%d %s) for %s | %d messages (%d %s) for %s
da[0]: %d besked (%d %s) til %s
da[1]: %d beskeder (%d %s) til %s

en: %d message for %s | %d messages for %s
da[0]: %d besked til %s
da[1]: %d beskeder til %s

en: %d message waiting after expunge
     | %d messages waiting after expunge
da[0]: %d brev venter efter sletning
da[1]: %d breve venter efter sletning

en: %d message waiting after first poll
     | %d messages waiting after first poll
da[0]: %d brev venter efter første prøvning
da[1]: %d breve venter efter første prøvning

en: %d message waiting after re-poll
     | %d messages waiting after re-poll
da[0]: %d brev venter efter genprøvning
da[1]: %d breve venter efter genprøvning

en: %lu is unseen
da: %lu er usete

en: %s (log message incomplete)
da: %s (logbesked ikke komplet)

en: %s at %s
da: %s ved %s

en: %s at %s (folder %s)
da: %s ved %s (brevbakke %s)

en: %s configuration invalid, LMTP can't use default SMTP port
da: konfiguration af %s forkert, LMTP kan ikke bruge standard SMTP-port

en: %s connection to %s failed
da: %s-forbindelse til %s mislykkedes

en: %s error while fetching from %s@%s
da: %s fejl ved hentning fra %s@%s

en: %s error while fetching from %s@%s and delivering to SMTP host %s
da: %s fejl under hentning fra %s@%s og levering til SMTP-vært fra %s

en: %s fingerprints do not match!
da: %s fingeraftryk passer ikke!

en: %s fingerprints match.
da: %s fingeraftryk passer.

en: %s key fingerprint: %s
da: %s nøgle-fingeraftryk: %s

en: %s querying %s (protocol %s) at %s: poll completed
da: %s-forespørgsel til %s (protokol %s) afsluttet %s

en: %s querying %s (protocol %s) at %s: poll started
da: %s-forespørgsel til %s (protokol %s) begyndt %s

en: %s's SMTP listener does not support ATRN
da: %s's SMTP-modtager understøtter ikke ATRN

en: %s's SMTP listener does not support ESMTP
da: %s's SMTP-modtager understøtter ikke ESMTP

en: %s's SMTP listener does not support ETRN
da: %s's SMTP-modtager understøtter ikke ETRN

en: %s: The NULLMAILER_FLAGS environment variable is set.
    This is dangerous as it can make nullmailer-inject or nullmailer's
    sendmail wrapper tamper with your From:, Message-ID: or Return-Path: headers.
    Try "env NULLMAILER_FLAGS= %s YOUR ARGUMENTS HERE"
    %s: Abort.
da: %s: NULLMAILER_FLAGS-miljøvariablen er sat.
    Det er farligt da det kan få mullmailer-inject eller nullmailers
    sendmail-omslag til at rette i dine From:-, Message-ID: eller
    Return-Path:-brevhoveder.
    Prøv "env NULLMAILER_FLAGS= %s DINE ARGUMENTER HER"
    %s: afbryder.

en: %s: The QMAILINJECT environment variable is set.
    This is dangerous as it can make qmail-inject or qmail's sendmail wrapper
    tamper with your From: or Message-ID: headers.
    Try "env QMAILINJECT= %s YOUR ARGUMENTS HERE"
    %s: Abort.
da: %s: QMAILINJECT-miljøvariablen er sat.
    Det er farligt da det kan få qmail-inject eller qmails sendmail-omslag
    til at rette i dine From:- eller Message-ID:-brevhoveder.
    Prøv "env QMAILINJECT= %s DINE ARGUMENTER HER"
    %s: afbryder.

en: %s: You don't exist.  Go away.
da: %s: Du findes ikke.  Fjern dig.

en: %s: can't determine your host!
da: %s: kan ikke bestemme din værtsmaskine!

en: %s: opportunistic upgrade to TLS failed, trying to continue
da: %s: opportunistisk opgradering til TLS fejlede, forsøger at fortsætte

en: %s: opportunistic upgrade to TLS failed, trying to continue.
da: %s: Opportunistisk opgradering til TLS mislykkedes, forsøger at fortsætte.

en: %s: upgrade to TLS failed.
da: %s: opgradering til TLS fejlede.

en: %s: upgrade to TLS succeeded.
da: %s: opgradering til TLS lykkedes.

en: %s:%d: warning: found "%s" before any host names
da: %s:%d: advarsel: fandt »%s« før noget værtsnavn

en: %s:%d: warning: unknown token "%s"
da: %s:%d: advarsel: ukendt symbol »%s«

en: %u is first unseen
da: %u er første usete

en: %u is unseen
da: %u er usete

en: --check mode enabled, not fetching mail
da: tilstanden --check aktiveret, henter ikke post

en: ...rewritten version is %s.
da: ...Omskreven version er %s.

en: ATRN request refused.
da: ATRN-anmodning afvist.

en: About to rewrite %s...
da: Skal til at omskrive %s...

en: All connections are wedged.  Exiting.
da: Alle forbindelser er afbrudte.  Afbryder.

en: Authentication required.
da: Godkendelse påkrævet.

en: Authorization OK on %s@%s
da: Godkendelse i orden på %s@%s

en: Authorization failure on %s@%s%s
da: Godkendelsesfejl på %s@%s%s

en: BSMTP file open failed: %s
da: Åbning af BSMTP-fil mislykkedes: %s

en: BSMTP preamble write failed: %s.
da: Skrivning af BSMTP-indledning mislykkedes: %s.

en: Bad base64 reply from server.
da: Fejl i base64-svar fra server.

en: Bad certificate: Subject Alternative Name contains NUL, aborting!
da: Dårligt certifikat: Emne almennavn indeholder NUL, afbryder!

en: Bad certificate: Subject CommonName contains NUL, aborting!
da: Dårligt certifikat: Emne almennavn indeholder NUL, afbryder!

en: Bad certificate: Subject CommonName too long!
da: Dårligt certifikat: almennavn for langt!

en: Both fetchall and keep on in daemon or idle mode is a mistake!
da: Brug af både fetchall og keep i dæmon- eller ledig tilstand er en fejl!

en: Broken certification chain at: %s
da: Ugyldig certifikatkæde ved: %s

en: Buffer too small. This is a bug in the caller of %s:%lu.
da: Mellemlager for lille. Dette er en fejl i kaldeprogrammet for %s:%lu.

en: Cannot find my own host in hosts database to qualify it!
da: Kan ikke finde min egen vært i værtsdatabasen for at kvalificere den!

en: Cannot handle UIDL response from upstream server.
da: Kan ikke håndtere UIDL-svar fra opstrømsserver.

en: Cannot open fetchids file %s for writing: %s
da: Kan ikke åbne fetchids-fil %s for skrivning: %s

en: Cannot rename fetchids file %s to %s: %s
da: Kan ikke omdøbe fechids-fil %s til %s: %s

en: Cannot resolve service %s to port number.
da: Kan ikke slå tjeneste %s op på portnummer.

en: Cannot switch effective user id back to original %ld: %s
da: Kan ikke skifte effektiv bruger-id tilbage til oprindelig %ld: %s

en: Cannot switch effective user id to %ld: %s
da: Kan ikke skifte effektiv bruger-id til %ld: %s

en: Certificate at depth %d:
da: Certifikat på dybde %d:

en: Certificate chain, from root to peer, starting at depth %d:
da: Certifikatkæde, fra administrator til modpart, starter på dybde %d:

en: Certificate/fingerprint verification was somehow skipped!
da: Certifikat/fingeraftryk-verifikation blev på en eller anden måde sprunget over!

en: Challenge decoded: %s
da: Anråb afkodet: %s

en: Checking if %s is really the same node as %s
da: Tjekker om %s virkelig er samme maskine som %s

en: Command not implemented
da: Kommando ikke implementeret.

en: Connection errors for this poll:
    %s
da: Forbindelsesfejl for denne prøvning:
    %s

en: Could not decode OTP challenge
da: Kunne ikke afkode OTP-anråb

en: Couldn't get service name for [%s]
da: Kunne ikke få servicenavn for [%s]

en: Couldn't unwrap security level data
da: Kunne ikke udpakke sikkerhedsniveaudata

en: Credential exchange complete
da: Akkreditiver udvekslet

en: Cygwin socket read retry
da: Forsøger igen at læse cygwin-sokkel

en: Cygwin socket read retry failed!
da: Forsøg på at læse cygwin-sokkel mislykkedes!

en: DNS lookup
da: DNS-opslags

en: Deity error
da: Gudefejl

en: Deleting fetchids file.
da: Sletter fetchids-fil

en: Digest text buffer too small!
da: Oversigtstekstbuffer for lille!

en: ERROR: no support for getpassword() routine
da: FEJL: ingen understøttelse til getpassword()-funktion

en: ESMTP CRAM-MD5 Authentication...
da: ESMTP CRAM-MD5-godkendelse...

en: ESMTP PLAIN Authentication...
da: ESMTP PLAIN-godkendelse...

en: ETRN support is not configured.
da: ikke konfigureret med ETRN-understøttelse.

en: ETRN syntax error
da: ETRN-syntaksfejl

en: ETRN syntax error in parameters
da: ETRN-syntaksfejl i parametre

en: EVP_md5() failed!
da: EVP_md5() mislykkedes!

en: Enter password for %s@%s:
da: Angiv adgangskode for %s@%s:

en: Error creating security level request
da: Fejl ved anmodning af sikkerhedsniveau

en: Error deleting %s: %s
da: Fejl ved sletning af %s: %s

en: Error exchanging credentials
da: Fejl ved udveksling af akkreditiver

en: Error releasing credentials
da: Fejl ved frigivelse af akkreditiver

en: Error writing to MDA: %s
da: Fejl ved skrivning til MDA: %s

en: Error writing to fetchids file %s, old file left in place.
da: Fejl ved skrivning til fetchids-fil %s, gammel fil bevaret.

en: Fetchmail comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you
    are welcome to redistribute it under certain conditions. For details,
    please see the file COPYING in the source or documentation directory.
da: Fetchmail har ABSOLUT INGEN GARANTI. Dette er fri software, og du er
    velkommen til at videredistribuere den under visse betingelser. For
    detaljer så se venligst filen COPYING i kilde- eller dokumentationsmappen.

en: Fetchmail could not get mail from %s@%s.
da: Fetchmail kunne ikke hente post fra %s@%s.

en: Fetchmail saw more than %d timeouts while attempting to get mail from %s@%s.
da: Fetchmail fik mere end %d tidsafbrud ved forsoeg paa at hente post fra %s@%s.

en: Fetchmail was able to log into %s@%s.
da: Fetchmail var i stand til at logge ind på %s@%s.

en: Fetchmail will direct error mail to the postmaster.
da: Fetchmail vil rette fejlbreve til postmesteren.

en: Fetchmail will direct error mail to the sender.
da: Fetchmail vil rette fejlbreve til afsenderen.

en: Fetchmail will forward misaddressed multidrop messages to %s.
da: Fetchmail vil i flermodtager-tilstand levere fejladresserede breve til %s.

en: Fetchmail will masquerade and will not generate Received
da: Fetchmail vil forstille sig og ikke generere Received

en: Fetchmail will show progress dots even in logfiles.
da: Fetchmail vil vise forløbsprikker selv i logfiler.

en: Fetchmail will treat permanent errors as permanent (drop messages).
da: Fetchmail vil opfatte permanente fejl som permanent (drop beskeder).

en: Fetchmail will treat permanent errors as temporary (keep messages).
da: Fetchmail vil opfatte permanente fejl som midlertidig (bevar beskeder).

en: File %s must be a regular file.
da: Filen %s skal være en regulær fil.

en: File %s must be owned by you.
da: Filen %s skal være ejet af dig.

en: File %s must have no more than -rwx------ (0700) permissions.
da: Filen %s må ikke have flere tilladelser end -rwx------ (0710).

en: File descriptor out of range for SSL
da: Fildeskriptor har forkert værdi til SSL

en: For help, see http://www.fetchmail.info/fetchmail-FAQ.html#R15
da: For hjælp, så se http://www.fetchmail.info/fetchmail-FAQ.html#R15

en: GSSAPI error %s: %.*s
da: GSSAPI-fejl %s: %.*s

en: GSSAPI error in gss_display_status called from <%s>
da: GSSAPI-fejl i gss_display_status kaldt fra <%s>

en: GSSAPI support is configured, but not compiled in.
da: GSSAPI-understøttelse er konfigureret, men ikke kompileret ind.

en: Get response
da: Får svar

en: Get response return %d [%s]
da: Får svar %d [%s]

en: Guessing from header "%-.*s".
da: Gætter fra hoved "%-.*s".

en: Hdr not 60
da: Hdr ikke 60

en: IMAP support is not configured.
da: ikke konfigureret med IMAP-understøttelse.

en: Idfile is %s
da: Id-fil er %s

en: If you want to use GSSAPI, you need credentials first, possibly from kinit.
da: Hvis du ønsker at bruge GSSAPI, skal du først have akkreditiver, muligvis fra kinit.

en: Inbound binary data:
da: Indgående binære data:

en: Incorrect FETCH response: %s.
da: Ukorrekt FETCH-svar: %s.

en: Invalid APOP timestamp.
da: Ugyldigt APOP-tidsstempel.

en: Invalid authentication `%s' specified.
da: Ugyldig godkendelse '%s' specificeret.

en: Invalid bad-header policy `%s' specified.
da: Ugyldig politik for ugyldig-hoved '%s' specificeret.

en: Invalid protocol `%s' specified.
da: Ugyldig protokol '%s' specificeret.

en: Invalid userid or passphrase
da: Ugyldigt brugernavn eller løsen

en: Issuer CommonName: %s
da: Udsteders almennavn: %s

en: Issuer Organization: %s
da: Udsteders organisation: %s

en: KERBEROS v4 support is configured, but not compiled in.
da: KERBEROS v4-understøttelse er konfigureret, men ikke kompileret ind.

en: KERBEROS v5 support is configured, but not compiled in.
da: KERBEROS v5-understøttelse er konfigureret, men ikke kompileret ind.

en: Kerberos V4 support not linked.
da: ikke oversat med Kerberos V4-støtte.

en: Kerberos V5 support not linked.
da: ikke oversat med Kerberos V5-støtte.

en: LMTP delivery error on EOM
da: LMTP-leveringsfejl på EOM

en: Lead server has no name.
da: Fører-server har ikke noget navn.

en: Lock-busy error on %s@%s
da: Lås optaget-fejl på %s@%s

en: Logfile "%s" does not exist, ignoring logfile option.
da: Logfil »%s« findes ikke, ignorerer logfiltilvalg.

en: Logfile "%s" is not writable, aborting.
da: Logfil »%s« er ikke skrivbar, afbryder.

en: Logfile is %s
da: Logfil er %s

en: MD5 being applied to data block:
da: MD5 bliver anvendt på datablok:

en: MD5 result is:
da: MD5-resultatet er:

en: MDA
da: MDA-

en: MDA died of signal %d
da: MDA døde af signal %d

en: MDA open failed
da: MDA-åbning mislykkedes

en: MDA returned nonzero status %d
da: MDA returnerede en ikke-nul status %d

en: Maximum GSS token size is %ld
da: Maksimal GSS-symbolstørrelse er %ld

en: Mechanism field incorrect
da: Mekanismefelt ukorrekt

en: Message termination or close of BSMTP file failed: %s
da: Afslutning af brev eller lukning af BSTMP-fil mislykkedes: %s

en: Messages inserted into list on server. Cannot handle this.
da: Breve indsat på serverens liste. Kan ikke håndtere dette.

en: Missing trust anchor certificate: %s
da: Manglende betroet ankercertifikat: %s

en: No IP address found for %s
da: Ingen IP-adresse fundet for %s

en: No envelope recipient found, resorting to header guessing.
da: Ingen kuvertmodtager fundet, falder tilbage til brevhovedgæt.

en: No interface found with name %s
da: Ingen grænseflade med navnet %s fundet

en: No mail for %s
da: Ingen post til %s

en: No mailservers set up -- perhaps %s is missing?
da: Ingen postservere sat op - måske mangler %s?

en: No messages waiting for %s
da: Ingen breve venter på %s

en: No suitable GSSAPI credentials found. Skipping GSSAPI authentication.
da: Ingen egnede GSSAPI-akkreditiver fundet. Springer GSSAPI-godkendelse over.

en: No, their IP addresses don't match
da: Nej, deres IP-adresser stemmer ikke overens

en: Node %s not allowed: %s
da: Maskine %s ikke tilladt: %s

en: Not running in daemon mode, ignoring logfile option.
da: Kører ikke i dæmontilstand, ignorerer logfiltilvalg.

en: ODMR support is not configured.
da: ikke konfigureret med ODMR-understøttelse.

en: OpenSSL reported: %s
da: OpenSSL rapporteret: %s

en: Option --all is not supported with %s
da: Tilvalg --all er ikke understøttet med %s

en: Option --check is not supported with ETRN
da: Tilvalg --check er ikke understøttet med ETRN

en: Option --check is not supported with ODMR
da: Tilvalg --check er ikke understøttet med ODMR

en: Option --flush is not supported with %s
da: Tilvalg --flush er ikke understøttet med %s

en: Option --flush is not supported with ETRN
da: Tilvalg --flush er ikke understøttet med ETRN

en: Option --flush is not supported with ODMR
da: Tilvalg --flush er ikke understøttet med ODMR

en: Option --folder is not supported with ETRN
da: Tilvalg --folder er ikke understøttet med ETRN

en: Option --folder is not supported with ODMR
da: Tilvalg --folder er ikke understøttet med ODMR

en: Option --folder is not supported with POP3
da: Tilvalg --folder er ikke understøttet med POP3

en: Option --keep is not supported with ETRN
da: Tilvalg --keep er ikke understøttet med ETRN

en: Option --keep is not supported with ODMR
da: Tilvalg --keep er ikke understøttet med ODMR

en: Option --limit is not supported with %s
da: Tilvalg --limit er ikke understøttet med %s

en: Options for retrieving from %s@%s:
da: Tilvalg for modtagelse fra %s@%s:

en: Out of memory!
da: Ingen hukommelse!

en: Outbound data:
da: Udgående data:

en: POP2 support is not configured.
da: ikke konfigureret med POP2-understøttelse.

en: POP3 support is not configured.
da: ikke konfigureret med POP3-understøttelse.

en: Parsing Received names "%-.*s"
da: Fortolker modtagne navne "%-.*s"

en: Parsing envelope "%s" names "%-.*s"
da: Fortolker kuvert »%s« navne "%-.*s"

en: Pending messages for %s started
da: Ikke-leverede breve til %s gjort klar

en: Please specify the service as decimal port number.
da: Angiv venligst tjenesten som decimalportnummer.

en: Poll interval is %d seconds
da: Prøvemellemrum er %d sekunder

en: Polling %s
da: Prøver %s

en: Progress messages will be logged via syslog
da: Forløbsbeskeder vil blive logget vha. syslog

en: Protocol identified as IMAP2 or IMAP2BIS
da: Protokol identificeret som IMAP2 eller IMAP2BIS

en: Protocol identified as IMAP4 rev 0
da: Protokol identificeret som IMAP4 rev 0

en: Protocol identified as IMAP4 rev 1
da: Protokol identificeret som IMAP4 rev 1

en: Query status=%d
da: Spørgestatus=%d

en: Query status=0 (SUCCESS)
da: Spørgestatus=0 (succes)

en: Query status=1 (NOMAIL)
da: Spørgestatus=1 (ingen post)

en: Query status=10 (SMTP)
da: Spørgestatus=10 (SMTP-fejl)

en: Query status=11 (DNS)
da: Spørgestatus=11 (DNS-fejl)

en: Query status=12 (BSMTP)
da: Spørgestatus=12 (BSMTP-fejl)

en: Query status=13 (MAXFETCH)
da: Spørgestatus=13 (afhentningsgrænse nået)

en: Query status=2 (SOCKET)
da: Spørgestatus=2 (sokkelfejl)

en: Query status=3 (AUTHFAIL)
da: Spørgestatus=3 (godkendelsesfejl)

en: Query status=4 (PROTOCOL)
da: Spørgestatus=4 (protokolfejl)

en: Query status=5 (SYNTAX)
da: Spørgestatus=5 (syntaksfejl)

en: Query status=6 (IOERR)
da: Spørgestatus=6 (I/O-fejl)

en: Query status=7 (ERROR)
da: Spørgestatus=7 (serverfejl)

en: Query status=8 (EXCLUDE)
da: Spørgestatus=8 (eksklusionsfejl)

en: Query status=9 (LOCKBUSY)
da: Spørgestatus=9 (lås optaget)

en: Queuing for %s started
da: Kø for %s startet

en: RPA Failed open of /dev/urandom. This shouldn't
da: RPA Åbning af /dev/urandom mislykkedes. Det skulle ikke

en: RPA Session key length error: %d
da: RPA-sessionsnøgle-længdefejl: %d

en: RPA String too long
da: RPA-streng for lang

en: RPA User Authentication length error: %d
da: RPA-brugergodkendelses-længdefejl: %d

en: RPA _service_ auth fail. Spoof server?
da: RPA _service_ auth-fejl. Narreserver?

en: RPA authorisation complete
da: RPA-godkendelse komplet

en: RPA error in service@realm string
da: RPA-fejl i service@område-streng

en: RPA rejects you, reason unknown
da: RPA afviser dig, årsag ukendt

en: RPA rejects you: %s
da: RPA afviser dig: %s

en: RPA status: %02X
da: RPA-status: %02X

en: RPA token 2 length error
da: RPA symbol 2 længdefejl

en: RPA token 2: Base64 decode error
da: RPA symbol 2: Base64-afkodningsfejl

en: RPA token 4 length error
da: RPA symbol 4 længdefejl

en: RPA token 4: Base64 decode error
da: RPA symbol 4: Base64-afkodningsfejl

en: Realm list: %s
da: Områdeliste: %s

en: Received malformed challenge to "%s GSSAPI"!
da: Modtaget forkert udformet udfordring til "%s GSSAPI"!

en: Releasing GSS credentials
da: Frigiver GSS-akkreditiver

en: Repoll immediately on %s@%s
da: Prøver straks igen %s@%s

en: Required APOP timestamp not found in greeting
da: Påkrævet APOP-tidsstempel ikke fundet i hilsen

en: Required NTLM capability not compiled into fetchmail
da: Fetchmail er ikke oversat med NTLM-evne som påkrævet

en: Required OTP capability not compiled into fetchmail
da: Fetchmail er ikke oversat med OTP-evne som påkrævet

en: Restricted user (something wrong with account)
da: Begrænset bruger (noget er galt med kontoen)

en: Routing message version %d not understood.
da: Forstår ikke version %d af dirigeringsbeskeder.

en: SDPS not enabled.
da: SDPS er ikke slået til.

en: SMTP listener refused delivery
da: SMTP-modtager afviste levering

en: SMTP listener rejected local recipient addresses:
da: SMTP-modtager afviste lokal modtageradresse:

en: SMTP server requires STARTTLS, keeping message.
da: SMTP-server kræver STARTTLS, bevarer besked.

en: SMTP transaction
da: SMTP-transaktions

en: SMTP: (bounce-message body)
da: SMTP: (tekst til afvisningsbrev)

en: SSL connection failed.
da: SSL-forbindelse mislykkedes.

en: SSL is not enabled
da: SSL er ikke slået til

en: SSL support is not compiled in.
da: ikke konfigureret med SSL-understøttelse.

en: Secret pass phrase:
da: Hemmeligt løsen:

en: Sending credentials
da: Sender akkreditiver

en: Server CommonName mismatch: %s != %s
da: Uoverensstemmelse i servers almennavn: %s != %s

en: Server busy error on %s@%s
da: Server optaget-fejl på %s@%s

en: Server certificate verification error: %s
da: Fejl vedrørende verificering af servercertifikat: %s

en: Server certificate:
da: Servercertifikat:

en: Server name not set, could not verify certificate!
da: Servernavn ikke anført, kunne ikke verificere certifikat!

en: Server name not specified in certificate!
da: Servernavn ikke specificeret i certifikat!

en: Server rejected the AUTH command.
da: Serveren afviste AUTH-kommandoen til godkendelse.

en: Server requires integrity and/or privacy
da: Server kræver integritet og/eller hemmeligholdelse

en: Server responded with UID for wrong message.
da: Server svarede med UID for forkert besked.

en: Service challenge (l=%d):
da: Service anråb (l=%d):

en: Service chose RPA version %d.%d
da: Service valgte RPA-version %d.%d

en: Service has been restored.
da: Servicen er blevet reetableret.

en: Service timestamp %s
da: Service tidsstempel %s

en: Session key established:
da: Sessionsnøgle etableret:

en: Strange: MDA pclose returned %d and errno %d/%s, cannot handle at %s:%d
da: Underligt: MDA pclose returnede %d og fejlnr. %d/%s, kan ikke håndtere det i %s:%d

en: String '%s' is not a valid number string.
da: Strengen '%s' er ikke en gyldig talstreng.

en: Subject Alternative Name: %s
da: Emne alternativt navn: %s

en: Subject CommonName: %s
da: Emne almennavn: %s

en: Success
da: Succes

en: Taking options from command line%s%s
da: Bruger tilvalg fra kommandolinje%s%s

en: The attempt to get authorization failed.
    Since we have already succeeded in getting authorization for this
    connection, this is probably another failure mode (such as busy server)
    that fetchmail cannot distinguish because the server didn't send a useful
    error message.
da: Forsøget på at opnå adgangstilladelse mislykkedes.
    Da der tidligere er opnået adgangstilladelelse for denne forbindelse,
    skyldes dette sandsynligvis en anden fejl (såsom optaget server) som
    fetchmail ikke kan se fordi serveren ikke sendte en ordentlig fejl-
    meddelelse.

en: The attempt to get authorization failed.
    This probably means your password is invalid, but some servers have
    other failure modes that fetchmail cannot distinguish from this
    because they don't send useful error messages on login failure.
    
    The fetchmail daemon will continue running and attempt to connect
    at each cycle.  No future notifications will be sent until service
    is restored.
da: Forsøget på at opnå adgangstilladelse mislykkedes.
    Det betyder sandsynligvis at dit kodeord er ugyldigt, men nogle servere
    har også andre fejltilstande som fetchmail ikke kan skelne fra dette,
    fordi de ikke sender brugbare fejlmeddelelser ved indlogningsfejl.
    
    Fetchmail-dæmonen vil fortsat køre og forsøge at lave forbindelse.
    Der vil ikke blive sendt flere på påmindelser før at tjenesten er
    genetableret.

en: The following oversized messages remain on server %s account %s:
da: De følgende for lange breve bliver på server %s konto %s:

en: The following oversized messages were deleted on server %s account %s:
da: De følgende for lange breve blev slettet på server %s konto %s:

en: The nodetach option is in effect, ignoring logfile option.
da: Tilvalget nodetach er aktiveret, ignorerer logfiltilvalg.

en: This could mean that the server did not provide the intermediate CA's certificate(s), which is nothing fetchmail could do anything about.  For details, please see the README.SSL-SERVER document that ships with fetchmail.
da: Dette kan betyde at serveren ikke leverede den mellemliggende CA's certifikater, hvilket fetchmail ikke kan gøre noget ved. For detaljer så se venligst dokumentet README.SSL-SERVER som følger med fetchmail.

en: This could mean that your mailserver is stuck, or that your SMTP
    server is wedged, or that your mailbox file on the server has been
    corrupted by a server error.  You can run `fetchmail -v -v' to
    diagnose the problem.
    
    Fetchmail won't poll this mailbox again until you restart it.
da: Det kan betyde at din postserver eller din SMTP-server er ude af drift,
    eller at din brevbakke-fil paa serveren er blevet oedelagt ved en server-
    fejl. Du kan koere "fetchmail -v -v" for at diagnosticere problemet.
    
    Fetchmail vil ikke proeve den brevbakke igen foer du genstarter den.

en: This is fetchmail release %s
da: Dette er fetchmail udgave %s

en: Timestamp syntax error in greeting
da: Syntaksfejl i tidsstempel i hilsen

en: Token Length %d disagrees with rxlen %d
da: Symbollængde %d stemmer ikke overens med rxlen %d

en: Token length error
da: Symbollængdefejl

en: Too many mails skipped (%d > %d) due to transient errors for %s
da: For meget e-post udeladt (%d > %d) på grund af forsendelsesfejl for %s

en: Try adding the --service option (see also FAQ item R12).
da: Forsøg med at tilføje tilvalget --service (se også OSS-punkt R12).

en: Trying to connect to %s/%s...
da: Forsøger at forbinde til %s/%s...

en: Trying to continue with unqualified hostname.
    DO NOT report broken Received: headers, HELO/EHLO lines or similar problems!
    DO repair your /etc/hosts, DNS, NIS or LDAP instead.
da: Forsøger at fortsætte med ukvalificeret værtsnavn.
    Rapporter IKKE ødelagt Received: brevhoveder, HELO/EHLO-linjer eller lignende
    problemer
    Reparer I STEDET FOR din /etc/hosts, DNS, NIS eller LDAP.

en: Turnaround now...
da: Vender nu...

en: Unable to open kvm interface. Make sure fetchmail is SGID kmem.
da: Kan ikke åbne kvm-grænseflade. Sørg for at fetchmail er SGID kmem.

en: Unable to parse interface name from %s
da: Kan ikke udlede grænsefladenavn fra %s

en: Unable to process ATRN request now
da: Kan ikke behandle ATRN-anmodning nu.

en: Unable to queue messages for node %s
da: Kan ikke stille breve i kø til maskine %s

en: Undefined protocol request in POP3_auth
da: Udefineret protokolønske i POP3_auth

en: Unexpected non-503 response to LMTP EOM: %s
da: Uventet ikke-503-svar til LMTP EOM: %s

en: Unknown ETRN error %d
da: Ukendt ETRN-fejl %d

en: Unknown Issuer CommonName
da: Udsteders almennavn ukendt

en: Unknown ODMR error "%s"
da: Ukendt ODMR-fejl »%s«

en: Unknown Organization
da: Ukendt organisation

en: Unknown Server CommonName
da: Servers almennavn ukendt

en: Unknown login or authentication error on %s@%s
da: Ukendt indlognings- eller godkendelsesfejl på %s@%s

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: Unwrapped security level flags: %s%s%s
da: Udpakkede sikkerhedsniveauflag: %s%s%s

en: User authentication (l=%d):
da: Brugergodkendelse (l=%d):

en: User challenge:
da: Brugeranråb:

en: Using service name [%s]
da: Bruger servicenavn [%s]

en: Value of string '%s' is %s than %d.
da: Værdien af strengen '%s' er %s end %d.

en: WARNING: Running as root is discouraged.
da: ADVARSEL: Kørsel som administrator (root) frarådes.

en: Warning: "Maillennium POP3" found, using RETR command instead of TOP.
da: Advarsel: "Maillennium POP3" fundet, bruger RETR-kommando i stedet for TOP.

en: Warning: Issuer CommonName too long (possibly truncated).
da: Advarsel: Udsteders almennavn for langt (måske afskåret).

en: Warning: Issuer Organization Name too long (possibly truncated).
da: Advarsel: Udsteders organisationsnavn for langt (måske afskåret).

en: Warning: ignoring bogus data for message sizes returned by the server.
da: Advarsel: Ignorering af bogus-data for beskedstørrelser returneret af serveren.

en: Warning: multiple mentions of host %s in config file
da: Advarsel: flere forekomster af vært %s i konfigurationsfil

en: Warning: the connection is insecure, continuing anyways. (Better use --sslcertck!)
da: Advarsel: Forbindelsen er usikker, fortsætter alligevel. (Brug hellere --sslcertck!)

en: We've run out of allowed authenticators and cannot continue.
da: Vi er løbet tør for tilladte godkendelser og kan ikke fortsætte.

en: Write error on fetchids file %s: %s
da: Skriver fejl til fetchids-fil %s: %s

en: Writing fetchids file.
da: Skriver fetchids-fil.

en: Yes, their IP addresses match
da: Ja, deres IP-adresser stemmer overens

en: You have no mail.
da: Du har ingen post.

en: about to deliver with: %s
da: klar til at levere med: %s

en: activity on %s -noted- as %d
da: aktivitet på %s opfattet som %d

en: activity on %s checked as %d
da: aktivitet på %s tjekket som %d

en: activity on %s was %d, is %d
da: aktivitet på %s var %d, er %d

en: analyzing Received line:
    %s
da: analyserer Received-linje:
    %s

en: attempt to re-exec fetchmail failed
da: forsøg på at genstarte fetchmail fejlede

en: attempt to re-exec may fail as directory has not been restored
da: forsøg på at genstarte kan mislykkes da kataloget ikke er genoprettet

en: awakened at %s
da: vækket %s

en: awakened by %s
da: vækket af %s

en: awakened by signal %d
da: vækket af signal %d

en: background
da: baggrunds

en: bogus EXPUNGE count in "%s"!
da: falsk EXPUNGE-tal i »%s«!

en: bogus message count in "%s"!
da: falsk brev-tal i »%s«!

en: bogus message count!
da: falsk brev-tal!

en: can't even send to %s!
da: kan ikke engang sende til %s!

en: can't raise the listener; falling back to %s
da: kan ikke få kontakt til modtager, bruger i stedet %s

en: cannot create socket: %s
da: kan ikke oprette sokkel: %s

en: challenge mismatch
da: uoverensstemmelse i anråb

en: client/server protocol
da: klient/server-protokol

en: client/server synchronization
da: klient/server-synkroniserings

en: connected.
da: forbundet.

en: connection failed.
da: forbindelse mislykkedes.

en: connection to %s:%s [%s/%s] failed: %s.
da: forbindelse til %s:%s [%s/%s] mislykkedes: %s.

en: could not decode BASE64 challenge
da: kunne ikke afkode BASE64-anråb

en: could not decode BASE64 ready response
da: kunne ikke afkode BASE64 klar-svar

en: could not decode initial BASE64 challenge
da: kunne ikke afkode det indledende BASE64-anråb

en: could not get current working directory
da: kunne ikke få det nuværende arbejdskatalog

en: could not open %s to append logs to
da: kunne ikke åbne %s for at tilføje logge til

en: couldn't fetch headers, message %s@%s:%d (%d octets)
da: kunne ikke hente brevhoveder, brev %s@%s:%d (%d oktetter)

en: couldn't find HESIOD pobox for %s
da: kunne ikke finde HESIOD-postboks for %s

en: couldn't find canonical DNS name of %s (%s): %s
da: kunne ikke finde kanonisk DNS-navn for %s (%s): %s

en: couldn't time-check %s (error %d)
da: kunne ikke tidsfæste %s (fejl %d)

en: couldn't time-check the run-control file
da: kunne ikke tidsfæste kørselskontrolfilen

en: dec64 error at char %d: %x
da: dec64-fejl ved tegn %d: %x

en: decoded as %s
da: afkodet som %s

en: discarding new UID list
da: fjerner ny UID-liste

en: dup2 failed
da: dup2 mislykkedes

en: end of input
da: slut på inddata

en: error writing message text
da: fejl ved skrivning af beskedtekst

en: execvp(%s) failed
da: execvp(%s) mislykkedes

en: expunge failed
da: sletning (EXPUNGE) mislykkedes

en: fetchlimit %d reached; %d message left on server %s account %s
     | fetchlimit %d reached; %d messages left on server %s account %s
da[0]: afhentningsgrænse %d nået; %d brev tilbage på server %s konto %s
da[1]: afhentningsgrænse %d nået; %d breve tilbage på server %s konto %s

en: fetchmail: %s configuration invalid, RPOP requires a privileged port
da: fetchmail: konfiguration af %s er forkert, RPOP kræver en privilegeret port

en: fetchmail: %s configuration invalid, specify positive port number for service or port
da: fetchmail: konfiguration af %s er forkert, angiv positivt portnummer for tjeneste eller port

en: fetchmail: %s fetchmail at %ld killed.
da: fetchmail: %s fetchmail på %ld dræbt.

en: fetchmail: Cannot detach into background. Aborting.
da: fetchmail: Kan ikke frigøre til baggrunden. Afbryder.

en: fetchmail: another foreground fetchmail is running at %ld.
da: fetchmail: en anden forgrundsfetchmail kører på %ld.

en: fetchmail: background fetchmail at %ld awakened.
da: fetchmail: baggrundsfetchmail på %ld vækket.

en: fetchmail: can't accept options while a background fetchmail is running.
da: fetchmail: kan ikke tage tilvalg mens en baggrundsfetchmail kører.

en: fetchmail: can't check mail while another fetchmail to same host is running.
da: fetchmail: kan ikke tjekke post mens en anden fetchmail til samme vært kører.

en: fetchmail: can't find a password for %s@%s.
da: fetchmail: kan ikke finde et kodeord for %s@%s.

en: fetchmail: can't poll specified hosts with another fetchmail running at %ld.
da: fetchmail: kan ikke prøve de specificerede værter mens en anden fetchmail kører på %ld.

en: fetchmail: elder sibling at %ld died mysteriously.
da: fetchmail: ældre søskende på %ld døde på mystisk vis.

en: fetchmail: error killing %s fetchmail at %ld; bailing out.
da: fetchmail: fejl ved drab af %s fetchmail på %ld; jeg trækker mig.

en: fetchmail: error opening lockfile "%s": %s
da: fetchmail: fejl under åbning af låsefil »%s«: %s

en: fetchmail: error reading lockfile "%s": %s
da: fetchmail: fejl under læsning af låsefil »%s«: %s

en: fetchmail: fork failed
da: fetchmail: fork mislykkedes

en: fetchmail: interface option is only supported under Linux (without IPv6) and FreeBSD
da: fetchmail: grænsefladetilvalg (interface) er kun understøttet under Linux (uden IPv6) og FreeBSD

en: fetchmail: invoked with
da: fetchmail: kaldt med

en: fetchmail: malloc failed
da: fetchmail: malloc mislykkedes

en: fetchmail: monitor option is only supported under Linux (without IPv6) and FreeBSD
da: fetchmail: overvågningstilvalg (monitor) er kun understøttet under Linux (uden IPv6) og FreeBSD

en: fetchmail: no mailservers have been specified.
da: fetchmail: ingen postservere er blevet specificeret.

en: fetchmail: no other fetchmail is running
da: fetchmail: ingen anden fetchmail kører

en: fetchmail: socketpair failed
da: fetchmail: socketpair mislykkedes

en: fetchmail: thread sleeping for %d sec.
da: fetchmail: tråd sover i %d sekunder.

en: fetchmail: warning: no DNS available to check multidrop fetches from %s
da: fetchmail: advarsel: ingen DNS er tilgængelig til at kontrollere afhentninger fra %s

en: foreground
da: forgrunds

en: forwarding and deletion suppressed due to DNS errors
da: levering og sletning undladt pga. DNS-fejl

en: forwarding to %s
da: leverer til %s

en: found Received address `%s'
da: fandt "Received"-adresse `%s'

en: get_ifinfo: malloc failed
da: get_ifinfo: malloc mislykkedes

en: get_ifinfo: sysctl (iflist estimate) failed
da: get_ifinfo: sysctl (få iflist-størrelse) mislykkedes

en: get_ifinfo: sysctl (iflist) failed
da: get_ifinfo: sysctl (få iflist) mislykkedes

en: getaddrinfo("%s","%s") error: %s
da: getaddrinfo(»%s«,»%s«) fejl: %s

en: getaddrinfo(NULL, "%s") error: %s
da: getaddrinfo(NULL, »%s«) fejl: %s

en: id=%s (num=%d) was deleted, but is still present!
da: id=%s (nem=%d) blev slettet, men er stadig til stede!

en: id=%s (num=%u) was deleted, but is still present!
da: id=%s (num=%u) blev slettet, men er stadig til stede!

en: incorrect header line found - see manpage for bad-header option
da: ukorrekt brevhovedlinje fundet - se manualside for bad-header-tilvalg

en: interval not reached, not querying %s
da: interval ikke nået, spørger ikke %s

en: invalid IP interface address
da: ugyldig IP-grænsefladeadresse

en: invalid IP interface mask
da: ugyldig IP-grænseflademaske

en: kerberos error %s
da: kerberosfejl %s

en: krb5_sendauth: %s [server says '%s']
da: krb5_sendauth: %s [server siger »%s«]

en: larger
da: større

en: line accepted, %s is an alias of the mailserver
da: linjen accepteret, %s er et alias for postserveren

en: line rejected, %s is not an alias of the mailserver
da: linjen afvist, %s er ikke et alias for postserveren

en: line: %s
da: linje: %s

en: lock busy on server
da: server låst-

en: lock busy!  Is another session active?
da: lås optaget! Er et andet opkald aktivt?

en: mail expunge mismatch (%d actual != %d expected)
da: postsletning fejlmatch (%d aktuel != %d forventer)

en: mail from %s bounced to %s
da: afvisning af brev fra %s sendt til %s

en: mailbox selection failed
da: valg af brevbakke mislykkedes

en: malloc failed
da: malloc mislykkedes

en: mapped %s to local %s
da: %s svarer til %s lokalt

en: mapped address %s to local %s
da: adressen %s svarer til %s lokalt

en: message %s@%s:%d was not the expected length (%d actual != %d expected)
da: brev %s@%s:%d havde ikke den forventede længde (%d != %d forventet)

en: message has embedded NULs
da: brev indeholder NUL-tegn

en: missing IP interface address
da: manglende IP-grænsefladeadresse

en: missing or bad RFC822 header
da: manglende eller forkert RFC 822-brevhoved-

en: name %d: cannot create socket family %d type %d: %s
da: navn %d: kan ikke oprette sokkelfamilie %d type %d: %s

en: name %d: connection to %s:%s [%s/%s] failed: %s.
da: navn %d: forbindelse til %s:%s [%s/%s] mislykkedes: %s.

en: nameserver failure while looking for '%s' during poll of %s: %s
da: navneserverfejl ved opslag på »%s« ved prøvning af %s: %s

en: nameserver failure while looking for `%s' during poll of %s.
da: navneserverfejl ved opslag på »%s« ved prøvning af %s.

en: no Received address found
da: ingen "Received"-adresse fundet

en: no address matches; forwarding to %s.
da: ingen adresse-overensstemmelse; leverer til %s.

en: no address matches; no postmaster set.
da: ingen adresser passer; postmester ikke sat.

en: no local matches, forwarding to %s
da: ingen lokale overensstemmelser, leverer til %s

en: no recipient addresses matched declared local names
da: ingen modtageradresser passer med erklærede lokale navne

en: non-null instance (%s) might cause strange behavior
da: ikke-tom foranledning (%s) kan medføre underlig adfærd

en: normal termination, status %d
da: normal afslutning, status %d

en: not swapping UID lists, no UIDs seen this query
da: ombytter ikke UID-lister, ingen UID'er set ved denne forespørgsel

en: passed through %s matching %s
da: undersøgt %s som passer med %s

en: poll of %s skipped (failed authentication or too many timeouts)
da: prøve af %s droppet (mislykket godkendelse eller for mange tidsafbrud)

en: post-connection command failed with status %d
da: afslutningskommando fejlede med kode %d

en: post-connection command terminated with signal %d
da: afslutningskommando fejlede med signal %d

en: pre-connection command failed with status %d
da: forbindelseskommando mislykkedes med status %d

en: pre-connection command terminated with signal %d
da: forbindelseskommando mislykkedes med signal %d

en: principal %s in ticket does not match -u %s
da: fuldmagtsgiver %s i billet stemmer ikke overens med bruger %s

en: protocol error
da: protokolfejl

en: protocol error while fetching UIDLs
da: protokolfejl ved hentning af UID'er

en: re-poll failed
da: genprøvning mislykkedes

en: reading message %s@%s:%d of %d
da: læser brev %s@%s:%d af %d

en: realloc failed
da: realloc mislykkedes

en: receiving message data
da: modtager beskeddata

en: recipient address %s didn't match any local name
da: modtageradresse %s passede ikke med noget lokalt navn

en: restarting fetchmail (%s changed)
da: genstarter fetchmail (%s ændret)

en: running %s (host %s service %s)
da: udfører %s (server %s service %s)

en: search for unseen messages failed
da: søgning efter usete breve mislykkedes

en: seen | seen
da[0]: gammel
da[1]: gamle

en: selecting or re-polling default folder
da: vælger eller prøver igen indbakken

en: selecting or re-polling folder %s
da: vælger eller prøver igen brevbakke %s

en: server option after user options
da: tilvalg vedr. server efter brugertilvalgene

en: server recv fatal
da: fatal fejl ved læsning fra server

en: skipping message %s@%s:%d
da: springer brev %s@%s:%d over

en: skipping message %s@%s:%d (%d octets)
da: springer brev %s@%s:%d over (%d oktetter)

en: skipping poll of %s, %s IP address excluded
da: springer prøvning af %s over, %s's IP-adresse er fravalgt

en: skipping poll of %s, %s down
da: springer prøvning af %s over, %s er nede

en: skipping poll of %s, %s inactive
da: springer prøvning af %s over, %s er inaktiv

en: sleeping at %s for %d seconds
da: sover %s for %d sekunder

en: smaller
da: mindre

en: smtp listener protocol error
da: protokolfejl hos SMTP-modtager

en: socket
da: sokkel

en: starting fetchmail %s daemon
da: starter fetchmail %s-dæmon

en: syslog and logfile options are both set, ignoring syslog, and logging to %s
da: syslog- og logfiltilvalg er begge angivet, ignorerer syslog, og logger til %s

en: terminated with signal %d
da: afsluttet med signal %d

en: timeout after %d seconds waiting for %s.
da: tidsafbrud efter %d sekunders venten på %s.

en: timeout after %d seconds waiting for listener to respond.
da: tidsafbrud efter %d sekunders venten på svar fra modtager.

en: timeout after %d seconds waiting for server %s.
da: tidsafbrud efter %d sekunders venten på server %s.

en: timeout after %d seconds waiting to connect to server %s.
da: tidsafbrud efter %d sekunders venten på forbindelse til server %s.

en: timeout after %d seconds.
da: tidsafbrud efter %d sekunder.

en: undefined
da: udefineret

en: unknown
da: ukendt

en: unknown (%s)
da: ukendt (%s)

en: unsupported protocol selected.
da: ikke-understøttet protokol valgt.

en: usage:  fetchmail [options] [server ...]
da: brug: fetchmail [tilvalg] [server ...]

en: warning: Do not ask for support if all mail goes to postmaster!
da: advarsel: Spørg ikke om hjælp hvis al post går til postmesteren!

en: warning: multidrop for %s requires envelope option!
da: advarsel: flerdrop for %s kræver kuverttilvalg!

en: will idle after poll
da: går i tomgang efter prøvning

en: writing RFC822 msgblk.headers
da: skriver RFC822 msgblk.headers
