fetchmail 6.3.24.1 - en to id translation catalogue (661 entries)

en: 
    Caught SIGINT... bailing out.
id: 
    Menangkap SIGINT... membebaskan diri.

en: 
    However, if you HAVE changed your account details since starting the
    fetchmail daemon, you need to stop the daemon, change your configuration
    of fetchmail, and then restart the daemon.
    
    The fetchmail daemon will continue running and attempt to connect
    at each cycle.  No future notifications will be sent until service
    is restored.
id: 
    Tapi, jika anda TELAH mengubah detail akun anda sejak memulai jurik
    fetchmail, anda harus menghentikan jurik, mengganti konfigurasi anda
    pada fetchmail, lalu start ulang jurik.
    
    Jurik fetchmail akan melanjutkan berjalan dan coba menyambung pada
    tiap siklus. Tak ada pemberitahuan di masa depan yang akan dikirimkan
    hingga layanan dipulihkan.

en:       --bad-header {reject|accept}
                        specify policy for handling messages with bad headers
id:       --bad-header {reject|accept}
                        tentukan kebijakan untuk menangani pesan dengan tajuk rusak

en:       --bsmtp       set output BSMTP file
id:       --bsmtp       atur keluaran berkas BSMTP

en:       --fastuidl    do a binary search for UIDLs
id:       --fastuidl    lakukan penelusuran biner untuk UIDL

en:       --fetchdomains fetch mail for specified domains
id:       --fetchdomains ambil surat dari ranah yang telah ditentukan

en:       --fetchsizelimit set fetch message size limit
id:       --fetchsizelimit atur batas ukuran pesan yang diambil

en:       --invisible   don't write Received & enable host spoofing
id:       --invisible   jangan tulis Diterima & aktifkan tipuan pangkalan

en:       --limitflush  delete oversized messages
id:       --limitflush  hapus pesan kelebihan ukuran

en:       --lmtp        use LMTP (RFC2033) for delivery
id:       --lmtp        gunakan LMTP (RFC2033) untuk pengiriman

en:       --nobounce    redirect bounces from user to postmaster.
id:       --nobounce    alihkan pantulan dari pengguna ke tuan pos.

en:       --nosoftbounce fetchmail deletes permanently undeliverable messages.
id:       --nosoftbounce fetchmail menghapus secara permanen pesan yang tak dapat dikirim.

en:       --pidfile     specify alternate PID (lock) file
id:       --pidfile     tentukan berkas PID (kunci) alternatif

en:       --plugin      specify external command to open connection
id:       --plugin      tentukan perintah eksternal untuk membuka koneksi

en:       --plugout     specify external command to open smtp connection
id:       --plugout     tentukan perintah eksternal untuk membuka koneksi smtp

en:       --port        TCP port to connect to (obsolete, use --service)
id:       --port        pangkalan TCP untuk menghubungkan diri (kadaluwarsa, gunakan --service)

en:       --postmaster  specify recipient of last resort
id:       --postmaster  tentukan penerima usaha terakhir

en:       --principal   mail service principal
id:       --principal   prinsipan layanan surat

en:       --showdots    show progress dots even in logfiles
id:       --showdots    tampilkan titik proses bahkan di berkas catatan

en:       --smtpname    set SMTP full name username@domain
id:       --smtpname    atur nama lengkap SMTP namapengguna@ranah

en:       --softbounce  keep permanently undeliverable messages on server (default).
id:       --softbounce  simpan secara permanen pesan yang tak dapat dikirim pada server (standar).

en:       --ssl         enable ssl encrypted session
id:       --ssl         aktifkan sesi terenkripsi ssl

en:       --sslcert     ssl client certificate
id:       --sslcert     sertifikat klien ssl

en:       --sslcertck   do strict server certificate check (recommended)
id:       --sslcertck   lakukan cek sertifikat server ketat (disarankan)

en:       --sslcertfile path to trusted-CA ssl certificate file
id:       --sslcertfile alamat ke berkas sertifikat ssl terpercaya-CA

en:       --sslcertpath path to trusted-CA ssl certificate directory
id:       --sslcertpath alamat ke direktori sertifikat ssl terpercaya-CA

en:       --sslcommonname  expect this CommonName from server (discouraged)
id:       --sslcommonname  harapkan NamaUmum ini dari server (tak disarankan)

en:       --sslfingerprint fingerprint that must match that of the server's cert.
id:       --sslfingerprint sidik jari harus cocok dengan sertifikat server.

en:       --sslkey      ssl private key file
id:       --sslkey      berkas kunci privat ssl

en:       --syslog      use syslog(3) for most messages when running as a daemon
id:       --syslog      gunakan syslog(3) untuk mayoritas pesan ketika berjalan sebagai jurik

en:       --tracepolls  add poll-tracing information to Received header
id:       --tracepolls  tambahkan informasi pelacakan penjajakan ke tajuk Diterima

en:     attacks by a dishonest service are possible.)
id:     oleh layanan yang tak dipercaya mungkin terjadi.)

en:     cannot be sure you are talking to the
id:     tak dapat yakin apakah anda berbicara dengan

en:     prevent you logging in, but means you
id:     mencegah anda untuk log masuk, tapi berarti anda

en:     service that you think you are (replay
id:     layanan yang anda maksud (pengulangan serangan

en:    Do linear search of UIDs during each poll (--fastuidl 0).
id:   Lakukan penelusuran linear UID setiap kali penjajakan (--fastuidl 0).

en:   %d UIDs saved.
id:   %d UID tersimpan.

en:   %d message  %d octets long deleted by fetchmail. |   %d messages %d octets long deleted by fetchmail.
id[0]:   %d pesan  %d oktet yang dihapus oleh fetchmail.

en:   %d message  %d octets long skipped by fetchmail. |   %d messages %d octets long skipped by fetchmail.
id[0]:   %d pesan  %d oktet yang dilewati oleh fetchmail.

en:   -?, --help        display this option help
id:   -?, --help        tampilkan opsi bantuan ini

en:   -B, --fetchlimit  set fetch limit for server connections
id:   -B, --fetchlimit  atur batas ambil untuk koneksi server

en:   -D, --smtpaddress set SMTP delivery domain to use
id:   -D, --smtpaddress atur ranah pengiriman SMTP yang digunakan

en:   -E, --envelope    envelope address header
id:   -E, --envelope    tajuk alamat amplop

en:   -F, --flush       delete old messages from server
id:   -F, --flush       hapus pesan lama dari server

en:   -I, --interface   interface required specification
id:   -I, --interface   antarmuka memerlukan spesifikasi

en:   -K, --nokeep      delete new messages after retrieval
id:   -K, --nokeep      hapus pesan baru setelah penerimaan

en:   -L, --logfile     specify logfile name
id:   -L, --logfile     tentukan nama berkas catatan

en:   -M, --monitor     monitor interface for activity
id:   -M, --monitor     monitor antarmuka untuk aktivitas

en:   -N, --nodetach    don't detach daemon process
id:   -N, --nodetach    jangan lepaskan proses jurik

en:   -P, --service     TCP service to connect to (can be numeric TCP port)
id:   -P, --service     layanan TCP untuk menghubungkn diri (dapat berupa pangkalan TCP numerik)

en:   -Q, --qvirtual    prefix to remove from local user id
id:   -Q, --qvirtual    awalan untuk dihapus dari id pengguna lokal

en:   -S, --smtphost    set SMTP forwarding host
id:   -S, --smtphost    atur host penerusan SMTP

en:   -U, --uidl        force the use of UIDLs (pop3 only)
id:   -U, --uidl        paksa penggunaan UIDL (hanya pop3)

en:   -V, --version     display version info
id:   -V, --version     tampilkan info versi

en:   -Z, --antispam,   set antispam response values
id:   -Z, --antispam,   atur nilai respon antispam

en:   -a, --[fetch]all  retrieve old and new messages
id:   -a, --[fetch]all  terima pesan lama dan baru

en:   -b, --batchlimit  set batch limit for SMTP connections
id:   -b, --batchlimit  atur batas batch untuk koneksi SMTP

en:   -c, --check       check for messages without fetching
id:   -c, --check       periksa pesan tanpa mengambilnya

en:   -d, --daemon      run as a daemon once per n seconds
id:   -d, --daemon      jalankan sebagai jurik sekali per n detik

en:   -e, --expunge     set max deletions between expunges
id:   -e, --expunge     atur penghapusan maksimal di antara penghapusan

en:   -f, --fetchmailrc specify alternate run control file
id:   -f, --fetchmailrc tentukan berkas kendali jalan alternatif

en:   -i, --idfile      specify alternate UIDs file
id:   -i, --idfile      tentukan berkas UID alternatif

en:   -k, --keep        save new messages after retrieval
id:   -k, --keep        simpan pesan baru setelah penerimaan

en:   -l, --limit       don't fetch messages over given size
id:   -l, --limit       jangan ambil pesan yang lebih besar dari yang ditentukan

en:   -m, --mda         set MDA to use for forwarding
id:   -m, --mda         atur MDA yang digunakan untuk penerusan

en:   -n, --norewrite   don't rewrite header addresses
id:   -n, --norewrite   jangan tulis ulang alamat tajuk

en:   -q, --quit        kill daemon process
id:   -q, --quit        matikan proses jurik

en:   -r, --folder      specify remote folder name
id:   -r, --folder      tentukan nama folder jarak jauh

en:   -s, --silent      work silently
id:   -s, --silent      bekerja diam

en:   -t, --timeout     server nonresponse timeout
id:   -t, --timeout     waktu server tidak merespon

en:   -v, --verbose     work noisily (diagnostic output)
id:   -v, --verbose     bekerja berisik (keluaran diagnostik)

en:   -w, --warnings    interval between warning mail notification
id:   -w, --warnings    interval antara notifikasi peringatan surat

en:   APOP secret = "%s".
id:   Rahasia APOP = "%s".

en:   Address to be put in RCPT TO lines shipped to SMTP will be %s
id:   Alamat yang akan ditaruh di baris SALN KE dikirim ke SMTP akan menjadi %s

en:   All available authentication methods will be tried.
id:   Semua metode otentikasi yang tersedia akan dicoba.

en:   All messages will be retrieved (--all on).
id:   Semua pesan akan diterima (--all hidup).

en:   CRAM-MD5 authentication will be forced.
id:   Otentikasi CRAM-MD5 akan dipaksa.

en:   Carriage-return forcing is disabled (forcecr off).
id:   Pemaksaan balasan-muatan dinonaktifkan (forcecr mati).

en:   Carriage-return forcing is enabled (forcecr on).
id:   Pemaksaan balasan-muatan diaktifkan (forcecr hidup).

en:   Carriage-return stripping is disabled (stripcr off).
id:   Penanggalan balasan-muatan dinonaktifkan (stripcr mati).

en:   Carriage-return stripping is enabled (stripcr on).
id:   Penanggalan balasan-muatan diaktifkan (stripcr hidup).

en:   Connection must be through interface %s.
id:   Koneksi harus melalui antarmuka %s.

en:   DNS lookup for multidrop addresses is disabled.
id:   Pencarian DNS untuk alamat multitaruh dinonaktifkan.

en:   DNS lookup for multidrop addresses is enabled.
id:   Pencarian DNS untuk alamat multitaruh diaktifkan.

en:   Default mailbox selected.
id:   Kotak surat standar terpilih.

en:   Deletion interval between expunges forced to %d (--expunge %d).
id:   Interval penghapusan di antara penghapusan dipaksa ke %d (--expunge %d).

en:   Delivered-To lines will be discarded (dropdelivered on)
id:   Baris Terkirim-Ke akan diabaikan (dropdelivered hidup)

en:   Delivered-To lines will be kept (dropdelivered off)
id:   Baris Terkirim-Ke akan dijaga (dropdelivered mati)

en:   Do binary search of UIDs during %d out of %d polls (--fastuidl %d).
id:   Lakukan penelusuran biner UID selama %d dari %d penjajakan (--fastuidl %d).

en:   Do binary search of UIDs during each poll (--fastuidl 1).
id:   Lakukan penelusuran biner UID setiap kali penjajakan (--fastuidl 1).

en:   Domains for which mail will be fetched are:
id:   Ranah tempat dimana surat akan diambil adalah:

en:   End-to-end encryption assumed.
id:   Enkripsi akhir-ke-akhir diasumsikan.

en:   Envelope header is assumed to be: %s
id:   Tajuk amplop diasumsikan sebagai: %s

en:   Envelope-address routing is disabled
id:   Pengalihan alamat-amplop dinonaktifkan

en:   Fetch message size limit is %d (--fetchsizelimit %d).
id:   Batas ukuran pesan yang diambil adalah %d (--fetchsizelimit %d).

en:   Fetched messages will be kept on the server (--keep on).
id:   Pesan diterima akan tetap disimpan di server (--keep hidup).

en:   Fetched messages will not be kept on the server (--keep off).
id:   Pesan diterima tidak akan disimpan di server (--keep mati).

en:   GSSAPI authentication will be forced.
id:   Otentikasi GSSAPI akan dipaksa.

en:   Host part of MAIL FROM line will be %s
id:   Pangkalan bagian baris SURAT DARI akan menjadi %s

en:   Idle after poll is disabled (idle off).
id:   Siaga setelah penjajakan dinonaktifkan (idle mati).

en:   Idle after poll is enabled (idle on).
id:   Siaga setelah penjajakan diaktifkan (idle hidup).

en:   Interpretation of Content-Transfer-Encoding is disabled (pass8bits on).
id:   Interpretasi Penyandian-Transfer-Isi dinonaktifkan (pass8bits hidup).

en:   Interpretation of Content-Transfer-Encoding is enabled (pass8bits off).
id:   Interpretasi Penyandian-Transfer-Isi diaktifkan (pass8bits mati).

en:   Kerberos V4 authentication will be forced.
id:   Otentikasi Kerberos V4 akan dipaksa.

en:   Kerberos V5 authentication will be forced.
id:   Otentikasi Kerberos V5 akan dipaksa.

en:   Listener connections will be made via plugout %s (--plugout %s).
id:   Pendengar koneksi akan dibuat via plugout %s (--plugout %s).

en:   Local domains:
id:   Ranah lokal:

en:   MIME decoding is disabled (mimedecode off).
id:   Pengawasandi MIME dinonaktifkan (mimedecode mati).

en:   MIME decoding is enabled (mimedecode on).
id:   Pengawasandi MIME diaktifkan (mimedecode hidup).

en:   MSN authentication will be forced.
id:   Otentikasi MSN akan dipaksa.

en:   Mail service principal is: %s
id:   Prinsip layanan surat adalah: %s

en:   Mail will be retrieved via %s
id:   Surat akan diterima via %s

en:   Message size limit is %d octets (--limit %d).
id:   Batas ukuran pesan adalah %d oktet (--limit %d).

en:   Message size warning interval is %d seconds (--warnings %d).
id:   Interval peringatan ukuran pesan adalah %d detik (--warnings %d).

en:   Messages will be %cMTP-forwarded to:
id:   Pesan akan diteruskan-%cMTP ke:

en:   Messages will be appended to %s as BSMTP
id:   Pesan akan ditambahkan ke %s sebagai BSMTP

en:   Messages will be delivered with "%s".
id:   Pesan akan dikirim dengan "%s".

en:   Messages with bad headers will be passed on.
id:   Pesan dengan tajuk rusak akan diteruskan.

en:   Messages with bad headers will be rejected.
id:   Pesan dengan tajuk rusak akan ditolak.

en:   Multi-drop mode:
id:   Mode multi-taruh:

en:   NTLM authentication will be forced.
id:   Otentikasi NTLM akan dipaksa.

en:   No SMTP message batch limit (--batchlimit 0).
id:   Tak ada batas antrean pesan SMTP (--batchlimit 0).

en:   No UIDs saved from this host.
id:   Tak ada UID tersimpan dari pangkalan ini.

en:   No fetch message size limit (--fetchsizelimit 0).
id:   Batas ukuran pesan yang tidak diambil (--fetchsizelimit 0).

en:   No forced expunges (--expunge 0).
id:   Tak ada penghapusan yang dipaksa (--expunge 0).

en:   No interface requirement specified.
id:   Tak ada antarmuka diperlukan yang ditentukan.

en:   No localnames declared for this host.
id:   Tak ada nama lokal yang dideklarasikan untuk pangkalan ini.

en:   No message size limit (--limit 0).
id:   Tak ada batas ukuran pesan (--limit 0).

en:   No monitor interface specified.
id:   Tak ada antarmuka pengawasan yang ditentukan.

en:   No plugin command specified.
id:   Tak ada perintah plugin yang ditentukan.

en:   No plugout command specified.
id:   Tak ada perintah plugout yang ditentukan.

en:   No poll trace information will be added to the Received header.
id:   Tak ada informasi jejak penjajakan yang akan ditambahkan ke tajuk Diterima.

en:   No post-connection command.
id:   Tak ada perintah pasca-koneksi.

en:   No pre-connection command.
id:   Tak ada perintah pra-koneksi.

en:   No prefix stripping
id:   Tak ada penanggalan awalan

en:   No received-message limit (--fetchlimit 0).
id:   Batas pesan-diterima kosong (--fetchlimit 0).

en:   Nonempty Status lines will be discarded (dropstatus on)
id:   Baris Status Tidak Kosong akan diabaikan (dropstatus hidup)

en:   Nonempty Status lines will be kept (dropstatus off)
id:   Baris Status Tidak Kosong akan dijaga (dropstatus mati)

en:   Number of envelope headers to be skipped over: %d
id:   Jumlah tajuk amplop yang dilewatkan lebih dari: %d

en:   OTP authentication will be forced.
id:   Otentikasi OTP akan dipaksa.

en:   Old messages will be flushed before message retrieval (--flush on).
id:   Pesan lama akan dihapus sebelum penerimaan pesan (--flush hidup).

en:   Old messages will not be flushed before message retrieval (--flush off).
id:   Pesan lama tidak akan dihapus sebelum penerimaan pesan (--flush mati).

en:   Only new messages will be retrieved (--all off).
id:   Hanya pesan baru yang akan diterima (--all mati).

en:   Options are as follows:
id:   Opsi sebagai berikut:

en:   Oversized messages will be flushed before message retrieval (--limitflush on).
id:   Pesan terlalu besar akan dihapus sebelum penerimaan pesan (--limitflush hidup).

en:   Oversized messages will not be flushed before message retrieval (--limitflush off).
id:   Pesan terlalu besar tidak akan dihapus sebelum penerimaan pesan (--limitflush mati).

en:   Pass-through properties "%s".
id:   Melewati properti "%s".

en:   Password = "%s".
id:   Sandi lewat = "%s".

en:   Password authentication will be forced.
id:   Otentikasi sandi lewat akan dipaksa.

en:   Password will be prompted for.
id:   Sandi lewat akan diberitahu.

en:   Poll of this server will occur every %d interval.
     |   Poll of this server will occur every %d intervals.
id[0]:   Jajak pendapat server ini akan terjadi tiap %d interval.

en:   Poll trace information will be added to the Received header.
id:   Informasi jejak penjajakan akan ditambahkan ke tajuk Diterima.

en:   Polling loop will monitor %s.
id:   Putaran penjajakan akan mengawasi %s.

en:   Predeclared mailserver aliases:
id:   Alias server surat pradeklarasi:

en:   Prefix %s will be removed from user id
id:   Awalan %s akan dihapus dari id pengguna

en:   Protocol is %s
id:   Protokol adalah %s

en:   Protocol is KPOP with Kerberos %s authentication
id:   Protokol adalah KPOP dengan otentikasi %s Kerberos

en:   Received-message limit is %d (--fetchlimit %d).
id:   Batas Pesan-diterima adalah %d (--fetchlimit %d).

en:   Recognized listener spam block responses are:
id:   Balasan pendengar blok spam yang dikenal adalah:

en:   Rewrite of server-local addresses is disabled (--norewrite on).
id:   Penulisan ulang alamat lokal dinonaktifkan (--norewrite hidup).

en:   Rewrite of server-local addresses is enabled (--norewrite off).
id:   Penulisan ulang alamat server lokal diaktifkan (--norewrite padam).

en:   SMTP message batch limit is %d.
id:   Batas antrean pesan SMTP adalah %d.

en:   SSL encrypted sessions enabled.
id:   Sesi terenkripsi SSL diaktifkan.

en:   SSL key fingerprint (checked against the server key): %s
id:   Sidik jari kunci SSL (diperiksa kontra kunci server): %s

en:   SSL protocol: %s.
id:   Protokol SSL: %s.

en:   SSL server CommonName: %s
id:   NamaUmum server SSL: %s

en:   SSL server certificate checking enabled.
id:   Pemeriksaan sertifikat server SSL diaktifkan.

en:   SSL trusted certificate directory: %s
id:   Direktori sertifikat terpercaya SSL: %s

en:   SSL trusted certificate file: %s
id:   Berkas sertifikat terpercaya SSL: %s

en:   Selected mailboxes are:
id:   Kotak surat terpilih adalah:

en:   Server aliases will be compared with multidrop addresses by IP address.
id:   Alias server akan dibandingkan dengan alamat multitaruh oleh alamat IP.

en:   Server aliases will be compared with multidrop addresses by name.
id:   Alias server akan dibandingkan dengan alamat multitaruh oleh nama.

en:   Server connection will be brought up with "%s".
id:   Koneksi server akan dinyalakan dengan "%s".

en:   Server connection will be taken down with "%s".
id:   Koneksi server akan dimatikan dengan "%s".

en:   Server connections will be made via plugin %s (--plugin %s).
id:   Koneksi server akan dibuat via plugin %s (--plugin %s).

en:   Server nonresponse timeout is %d seconds
id:   Waktu server tidak merespon adalah %d detik

en:   Single-drop mode:
id:   Mode taruh-tunggal:

en:   Size warnings on every poll (--warnings 0).
id:   Peringatan ukuran pada setiap penjajakan (--warnings 0).

en:   Spam-blocking disabled
id:   Blok-spam dinonaktifkan

en:   This host will be queried when no host is specified.
id:   Host ini akan dikueri bila tak ada host yang ditentukan.

en:   This host will not be queried when no host is specified.
id:   Host ini tidak akan dikueri bila tak ada host yang ditentukan.

en:   True name of server is %s.
id:   Nama sebenarnya server adalah %s.

en:  (%d body octets)
id:  (%d oktet tubuh)

en:  (%d header octets)
id:  (%d oktet tajuk)

en:  (%d octets)
id:  (%d oktet)

en:  (%d octets).
id:  (%d oktet).

en:  (default)
id:  (standar)

en:  (default).
id:  (standar).

en:  (forcing UIDL use)
id:  (memaksa penggunaan UIDL)

en:  (length -1)
id:  (panjang -1)

en:  (oversized)
id:  (terlalu besar)

en:  (previously authorized)
id:  (sebelumnya telah diotorisasi)

en:  (using default port)
id:  (menggunakan pangkalan standar)

en:  (using service %s)
id:  (menggunakan layanan %s)

en:  <empty>
id:  <kosong>

en:  and
id:  dan

en:  flushed
id:  terhapus

en:  not flushed
id:  tak dihapus

en:  retained
id:  tertahan

en: %cMTP connect to %s failed
id: Sambungan %cMTP ke %s gagal

en: %cMTP error: %s
id: Galat %cMTP: %s

en: %cMTP listener doesn't like recipient address `%s'
id: Pendengar %cMTP tidak menyukai alamat penerima `%s'

en: %cMTP listener doesn't really like recipient address `%s'
id: Pendengar %cMTP sangat tidak menyukai alamat penerima `%s'

en: %d local name recognized.
     | %d local names recognized.
id[0]: %d nama lokal dikenal.

en: %d message (%d %s) for %s | %d messages (%d %s) for %s
id[0]: %d pesan (%d %s) untuk %s

en: %d message for %s | %d messages for %s
id[0]: %d pesan untuk %s

en: %d message waiting after expunge
     | %d messages waiting after expunge
id[0]: %d pesan menunggu setelah penghapusan

en: %d message waiting after first poll
     | %d messages waiting after first poll
id[0]: %d pesan menunggu setelah penjajakan pertama

en: %d message waiting after re-poll
     | %d messages waiting after re-poll
id[0]: %d pesan menunggu setelah penjajakan ulang

en: %lu is unseen
id: %lu tak terlihat

en: %s (log message incomplete)
id: %s (pesan log tidak lengkap)

en: %s at %s
id: %s di %s

en: %s at %s (folder %s)
id: %s di %s (folder %s)

en: %s configuration invalid, LMTP can't use default SMTP port
id: %s konfigurasi tidak sah, LMTP tak dapat menggunakan pangkalan SMTP standar

en: %s connection to %s failed
id: koneksi %s ke %s gagal

en: %s error while fetching from %s@%s
id: galat %s ketika mengambil dari %s@%s

en: %s error while fetching from %s@%s and delivering to SMTP host %s
id: galat %s ketika mengambil dari %s@%s dan mengirim ke host SMTP %s

en: %s fingerprints do not match!
id: %s sidik jari tidak cocok!

en: %s fingerprints match.
id: %s sidik jari cocok.

en: %s key fingerprint: %s
id: %s kunci sidik jari: %s

en: %s querying %s (protocol %s) at %s: poll completed
id: %s kueri %s (protokol %s) di %s: jajak pendapat selesai

en: %s querying %s (protocol %s) at %s: poll started
id: %s kueri %s (protokol %s) di %s: jajak pendapat dimulai

en: %s's SMTP listener does not support ATRN
id: %s's pendengar SMTP tidak menyokong ATRN

en: %s's SMTP listener does not support ESMTP
id: pendengar SMTP %s tidak mendukung ESMTP

en: %s's SMTP listener does not support ETRN
id: pendengar SMTP %s tidak mendukung ETRN

en: %s: The NULLMAILER_FLAGS environment variable is set.
    This is dangerous as it can make nullmailer-inject or nullmailer's
    sendmail wrapper tamper with your From:, Message-ID: or Return-Path: headers.
    Try "env NULLMAILER_FLAGS= %s YOUR ARGUMENTS HERE"
    %s: Abort.
id: %s: Variabel lingkungan NULLMAILER_FLAGS telah diatur.
    Ini berbahaya karena dapat membuat pemadat bungkus nullmailer-inject atau
    nullmailer sendmail dengan tajuk Dari:, ID-Pesan: atau Alamat-Balasan: anda.
    Coba "env NULLMAILER_FLAGS=%s ARGUMEN ANDA DI SINI"
    %s: Batalkan.

en: %s: The QMAILINJECT environment variable is set.
    This is dangerous as it can make qmail-inject or qmail's sendmail wrapper
    tamper with your From: or Message-ID: headers.
    Try "env QMAILINJECT= %s YOUR ARGUMENTS HERE"
    %s: Abort.
id: %s: Variabel lingkungan QMAILINJECT telah diatur.
    Ini berbahaya karena dapat membuat pemadat bungkus qmail-inject atau qmail
    sendmail dengan tajuk Dari: atau ID-Pesan: anda.
    Coba "env QMAILINJECT=%s ARGUMEN ANDA DI SINI"
    %s: Batalkan.

en: %s: You don't exist.  Go away.
id: %s: Anda tak ada.  Silakan Pergi.

en: %s: can't determine your host!
id: %s: tak dapat menentukan host anda!

en: %s: opportunistic upgrade to TLS failed, trying to continue
id: %s: pemutakhiran oportunistik ke TLS gagal, coba melanjutkan

en: %s: opportunistic upgrade to TLS failed, trying to continue.
id: %s: pemutakhiran oportunistik ke TLS gagal, coba melanjutkan.

en: %s: upgrade to TLS failed.
id: %s: pemutakhiran ke TLS gagal.

en: %s: upgrade to TLS succeeded.
id: %s: pemutakhiran ke TLS sukses.

en: %s:%d: warning: found "%s" before any host names
id: %s:%d: peringatan: ditemukan "%s" sebelum nama pangkalan apapun

en: %s:%d: warning: unknown token "%s"
id: %s:%d: peringatan: token tidak diketahui "%s"

en: %u is first unseen
id: %u pertama kali tak terlihat

en: %u is unseen
id: %u sekarang tak terlihat

en: --check mode enabled, not fetching mail
id: Mode --check diaktifkan, tidak mengambil surat

en: ...rewritten version is %s.
id: ...versi tulis ulang adalah %s.

en: ATRN request refused.
id: Permintaan ATRN ditolak.

en: About to rewrite %s...
id: Akan menulis ulang %s...

en: All connections are wedged.  Exiting.
id: Semua koneksi tersekat. Keluar.

en: Authentication required.
id: Otentikasi diperlukan.

en: Authorization OK on %s@%s
id: Otorisasi OK pada %s@%s

en: Authorization failure on %s@%s%s
id: Kegagalan otorisasi di %s@%s%s

en: BSMTP file open failed: %s
id: Buka berkas BSMTP gagal: %s

en: BSMTP preamble write failed: %s.
id: Penulisan preambul BSMTP gagal: %s.

en: Bad base64 reply from server.
id: Balasan base64 buruk dari server.

en: Bad certificate: Subject Alternative Name contains NUL, aborting!
id: Sertifikat buruk: Nama Alternatif Subjek berisi NUL, membatalkan!

en: Bad certificate: Subject CommonName contains NUL, aborting!
id: Sertifikat buruk: NamaUmum Subjek berisi NUL, membatalkan!

en: Bad certificate: Subject CommonName too long!
id: Sertifikat buruk: NamaUmum Subjek terlalu panjang!

en: Both fetchall and keep on in daemon or idle mode is a mistake!
id: Baik fetchall dan tetap di jurik atau mode siaga adalah kesalahan!

en: Broken certification chain at: %s
id: Rantai sertifikasi rusak di: %s

en: Buffer too small. This is a bug in the caller of %s:%lu.
id: Penyangga terlalu kecil. Ini adalah kutu di pemanggil %s:%lu.

en: Cannot find my own host in hosts database to qualify it!
id: Tak dapat menemukan host saya sendiri di basis data host untuk mengkualifikasikannya!

en: Cannot handle UIDL response from upstream server.
id: Tak dapat menangani repson UIDL dari server upstream.

en: Cannot open fetchids file %s for writing: %s
id: Tak dapat membuka berkas fetchids %s untuk penulisan: %s

en: Cannot rename fetchids file %s to %s: %s
id: Tak dapat menamai ulang berkas fetchids %s ke %s: %s

en: Cannot resolve service %s to port number.
id: Tak dapat memecahkan layanan %s ke nomor pangkalan.

en: Cannot switch effective user id back to original %ld: %s
id: Tak dapat mengganti id pengguna efektif kembali ke %ld asli: %s

en: Cannot switch effective user id to %ld: %s
id: Tak dapat mengganti id pengguna efektif ke %ld: %s

en: Certificate at depth %d:
id: Sertifikat di kedalaman %d:

en: Certificate chain, from root to peer, starting at depth %d:
id: Rantai sertifikat, dari root ke peer, mulai di kedalaman %d:

en: Certificate/fingerprint verification was somehow skipped!
id: Verifikasi sertifikat/sidik jari entah bagaimana terlewatkan!

en: Challenge decoded: %s
id: Tantangan terawasandi: %s

en: Checking if %s is really the same node as %s
id: Memeriksa apakah %s memiliki node yang sama dengan %s

en: Command not implemented
id: Perintah tidak diimplementasikan

en: Connection errors for this poll:
    %s
id: Galat koneksi untuk polling ini:
    %s

en: Could not decode OTP challenge
id: Tak dapat mengawasandi tantangan OTP

en: Couldn't get service name for [%s]
id: Tak mendapatkan nama layanan untuk [%s]

en: Couldn't unwrap security level data
id: Tak dapat membongkar level keamanan data

en: Credential exchange complete
id: Penukaran kredensial selesai

en: Cygwin socket read retry
id: Coba ulang baca soket Cygwin

en: Cygwin socket read retry failed!
id: Coba ulang baca soket Cygwin gagal!

en: DNS lookup
id: pencarian DNS

en: Deity error
id: Galat dewa

en: Deleting fetchids file.
id: Menghapus berkas fetchids.

en: Digest text buffer too small!
id: Penyangga teks digest terlalu kecil!

en: ERROR: no support for getpassword() routine
id: GALAT: tak ada dukungan untuk rutinitas getpassword()

en: ESMTP CRAM-MD5 Authentication...
id: Otentikasi ESMTP CRAM-MD5...

en: ESMTP LOGIN Authentication...
id: Otentikasi ESMTP LOGIN...

en: ESMTP PLAIN Authentication...
id: Otentikasi ESMTP PLAIN...

en: ETRN support is not configured.
id: Dukungan ETRN tidak diatur.

en: ETRN syntax error
id: Galat sintaks ETRN

en: ETRN syntax error in parameters
id: Galat sintaks ETRN di parameter

en: EVP_md5() failed!
id: EVP_md5() gagal!

en: Enter password for %s@%s:
id: Masukkan sandi lewat untuk %s@%s:

en: Error creating security level request
id: Galat membuat permintaan level kemanan.

en: Error deleting %s: %s
id: Galat menghapus %s:%s

en: Error exchanging credentials
id: Galat menukar kredential

en: Error releasing credentials
id: Galat membebaskan kredensial

en: Error writing to MDA: %s
id: Galat menulis ke MDA: %s

en: Error writing to fetchids file %s, old file left in place.
id: Galat menulis ke berkas fetchids %s, berkas lama tertinggal di tempat.

en: Fetchmail comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you
    are welcome to redistribute it under certain conditions. For details,
    please see the file COPYING in the source or documentation directory.
id: Fetchmail hadir dengan TANPA GARANSI APAPUN. Ini adalah perangkat lunak,
    dan anda dipersilakan untuk mendistribusikannya di bawah kondisi tertentu.
    Untuk detail, silakan lihat berkas COPYING di sumber atau direktori dokumentasi.

en: Fetchmail could not get mail from %s@%s.
id: Fetchmail tak dapat mengambil surat dari %s@%s.

en: Fetchmail saw more than %d timeouts while attempting to get mail from %s@%s.
id: Fetchmail melihat lebih dari %d waktu habis ketika coba mengambil surat dari%s@%s.

en: Fetchmail was able to log into %s@%s.
id: Fetchmail dapat log masuk ke %s@%s.

en: Fetchmail will direct error mail to the postmaster.
id: Fetchmail akan meneruskan surat galat ke tuan pos.

en: Fetchmail will direct error mail to the sender.
id: Fetchmail akan meneruskan surat galat ke pengirim.

en: Fetchmail will forward misaddressed multidrop messages to %s.
id: Fetchmail akan meneruskan pesan multi taruh salah alamat ke %s.

en: Fetchmail will masquerade and will not generate Received
id: Fetchmail akan menyembunyikan diri dan tak akan menghasilkan Diterima

en: Fetchmail will show progress dots even in logfiles.
id: Fetchmail akan menampilkan titik proses bahkan di berkas catatan.

en: Fetchmail will treat permanent errors as permanent (drop messages).
id: Fetchmail akan memperlakukan galat permanen sebagai permanen (taruh pesan).

en: Fetchmail will treat permanent errors as temporary (keep messages).
id: Fetchmail akan memperlakukan galat permanen sebagai sementara (simpan pesan).

en: File %s must be a regular file.
id: Berkas %s harus berkas reguler.

en: File %s must be owned by you.
id: Berkas %s harus dimiliki oleh anda.

en: File %s must have no more than -rwx------ (0700) permissions.
id: Berkas %s harus memiliki hak akses tidak kurang dari -rwx------ (0700).

en: File descriptor out of range for SSL
id: Penjelas berkas di luar jangkauan untuk SSL.

en: For help, see http://www.fetchmail.info/fetchmail-FAQ.html#R15
id: Untuk bantuan, lihat http://www.fetchmail.info/fetchmail-FAQ.html#R15

en: GSSAPI error %s: %.*s
id: Galat GSSAPI %s: %.*s

en: GSSAPI error in gss_display_status called from <%s>
id: Galat GSSAPI di gss_display_status dipanggil dari <%s>

en: GSSAPI support is configured, but not compiled in.
id: dukungan GSSAPI dikonfigurasi, tapi tak dikompilasi.

en: Get response
id: Mendapatkan respon

en: Get response return %d [%s]
id: Mendapatkan respon balasan %d [%s]

en: Guessing from header "%-.*s".
id: Menebak dari tajuk "%-.*s".

en: Hdr not 60
id: Hdr bukan 60

en: IMAP support is not configured.
id: Dukungan IMAP tidak diatur.

en: Idfile is %s
id: Idfile adalah %s

en: If you want to use GSSAPI, you need credentials first, possibly from kinit.
id: jika anda ingin menggunakan GSSAPI, anda memerlukan kredential, kemungkinan dari kinit.

en: Inbound binary data:
id: Data biner inbound:

en: Incorrect FETCH response: %s.
id: Respon FETCH salah: %s.

en: Invalid APOP timestamp.
id: Stempel waktu APOP tidak sah.

en: Invalid authentication `%s' specified.
id: Otentikasi `%s' tidak sah ditentukan.

en: Invalid bad-header policy `%s' specified.
id: Kebijakan tajuk rusak tidak sah `%s' ditentukan.

en: Invalid protocol `%s' specified.
id: Protokol `%s' tidak sah ditentukan.

en: Invalid userid or passphrase
id: Id pengguna atau frase sandi tidak sah

en: Issuer CommonName: %s
id: NamaUmum Penerbit: %s

en: Issuer Organization: %s
id: Organisasi Penerbit: %s

en: KERBEROS v4 support is configured, but not compiled in.
id: dukungan KERBEROS v4 dikonfigurasi, tapi tak dikompilasi.

en: KERBEROS v5 support is configured, but not compiled in.
id: dukungan KERBEROS v5 dikonfigurasi, tapi tak dikompilasi.

en: Kerberos V4 support not linked.
id: Dukungan V4 kerberos tak ditautkan.

en: Kerberos V5 support not linked.
id: Dukungan V5 kerberos tak ditautkan.

en: LMTP delivery error on EOM
id: Galat kiriman LMTP pada akhir pesan

en: Lead server has no name.
id: Awalan server tak memiliki nama.

en: Lock-busy error on %s@%s
id: Galat kunci-sibuk di %s@%s

en: Logfile "%s" does not exist, ignoring logfile option.
id: Berkas catatan "%s" tidak ada, mengabaikan opsi berkas catatan.

en: Logfile "%s" is not writable, aborting.
id: Berkas catatan "%s" tidak dapat ditulis, membatalkan.

en: Logfile is %s
id: Berkas catatan adalah %s

en: MD5 being applied to data block:
id: MD5 sedang diterapkan untuk blok data:

en: MD5 result is:
id: Hasil MD5 adalah:

en: MDA died of signal %d
id: MDA mati karena sinyal %d

en: MDA open failed
id: Buka MDA gagal

en: MDA returned nonzero status %d
id: MDA mengembalikan status tidak nol %d

en: Maximum GSS token size is %ld
id: Ukuran token GSS maksmimum adalah %ld

en: Mechanism field incorrect
id: Mekanisme lapangan salah

en: Message termination or close of BSMTP file failed: %s
id: Penghapusan pesan atau penutupan berkas BSMTP gagal: %s

en: Messages inserted into list on server. Cannot handle this.
id: Pesan dimasukkan dalam senarai pada server. Tak dapat menangani ini.

en: Missing trust anchor certificate: %s
id: Sertifikat jangkar terpercaya hilang: %s

en: No IP address found for %s
id: Tak ada alamat IP yang ditemukan untuk %s

en: No envelope recipient found, resorting to header guessing.
id: Tidak ada penerima amplop ditemukan, mengalihkan ke menebak tajuk.

en: No interface found with name %s
id: Tak ada antarmuka ditemukan dengan nama %s

en: No mail for %s
id: Tak ada surat untuk %s

en: No mailservers set up -- perhaps %s is missing?
id: Tak ada server surat yang diatur -- mungkin %s hilang?

en: No messages waiting for %s
id: Tak ada pesan menunggu untuk %s

en: No suitable GSSAPI credentials found. Skipping GSSAPI authentication.
id: Tidak ada kredential GSSAPI. Melewati otentikasi GSSAPI.

en: No, their IP addresses don't match
id: Tidak, alamat IP mereka tidak cocok

en: Node %s not allowed: %s
id: Node %s tak diizinkan: %s

en: Not running in daemon mode, ignoring logfile option.
id: Tidak berjalan di mode jurik, mengabaikan opsi berkas catatan.

en: ODMR support is not configured.
id: Dukungan ODMR tidak diatur.

en: OpenSSL reported: %s
id: OpenSSL melaporkan: %s

en: Option --all is not supported with %s
id: Opsi --all tak didukung dengan %s

en: Option --check is not supported with ETRN
id: Opsi --check tidak didukung dengan ETRN

en: Option --check is not supported with ODMR
id: Opsi --check tidak didukung dengan ODMR

en: Option --flush is not supported with %s
id: Opsi --flush tak didukung dengan %s

en: Option --flush is not supported with ETRN
id: Opsi --flusih tidak didukung dengan ETRN

en: Option --flush is not supported with ODMR
id: Opsi --flush tidak didukung dengan ODMR

en: Option --folder is not supported with ETRN
id: Opsi --folder tidak didukung dengan ETRN

en: Option --folder is not supported with ODMR
id: Opsi --folder tidak didukung dengan ODMR

en: Option --folder is not supported with POP3
id: Opsi --folder tidak didukung dengan POP3

en: Option --keep is not supported with ETRN
id: Opsi --keep tidak didukung dengan ETRN

en: Option --keep is not supported with ODMR
id: Opsi --keep tidak didukung dengan ODMR

en: Option --limit is not supported with %s
id: Opsi --limit tak didukung dengan %s

en: Options for retrieving from %s@%s:
id: Opsi untuk menerima dari %s@%s:

en: Out of memory!
id: Kehabisan memori!

en: Outbound data:
id: Data outbond:

en: POP2 support is not configured.
id: Dukungan POP2 tidak diatur.

en: POP3 support is not configured.
id: Dukungan POP3 tidak diatur.

en: Parsing Received names "%-.*s"
id: Mengurai nama Diterima "%-.*s"

en: Parsing envelope "%s" names "%-.*s"
id: Mengurai amplop "%s" nama "%-.*s"

en: Pending messages for %s started
id: Pesan menunggu untuk %s dimulai

en: Please specify the service as decimal port number.
id: Silakan tentukan layanan sebagai nomor pangkalan desimal.

en: Poll interval is %d seconds
id: Interval jajak pendapat adalah %d detik

en: Polling %s
id: Penjajakan %s

en: Progress messages will be logged via syslog
id: Pesan proses akan dicatat via catatan sistem

en: Protocol identified as IMAP2 or IMAP2BIS
id: Protokol teridentifkasi sebagai IMAP2 atau IMAP2BIS

en: Protocol identified as IMAP4 rev 0
id: Protokol teridentifikasi sebagai IMAP rev 0

en: Protocol identified as IMAP4 rev 1
id: Protokol teridentifkasi sebagai IMAP rev 1

en: Query status=%d
id: Status lema=%d

en: Query status=0 (SUCCESS)
id: Status lema=0 (SUCCESS)

en: Query status=1 (NOMAIL)
id: Status lema=1 (NOMAIL)

en: Query status=10 (SMTP)
id: Status lema=10 (SMTP)

en: Query status=11 (DNS)
id: Status lema=11 (DNS)

en: Query status=12 (BSMTP)
id: Status lema=12 (BSMTP)

en: Query status=13 (MAXFETCH)
id: Status lema=13 (MAXFETCH)

en: Query status=2 (SOCKET)
id: Status lema=2 (SOCKET)

en: Query status=3 (AUTHFAIL)
id: Status lema=3 (AUTHFAIL)

en: Query status=4 (PROTOCOL)
id: Status lema=4 (PROTOCOL)

en: Query status=5 (SYNTAX)
id: Status lema=5 (SYNTAX)

en: Query status=6 (IOERR)
id: Status lema=6 (IOERR)

en: Query status=7 (ERROR)
id: Status lema=7 (ERROR)

en: Query status=8 (EXCLUDE)
id: Status lema=8 (EXCLUDE)

en: Query status=9 (LOCKBUSY)
id: Status lema=9 (LOCKBUSY)

en: Queuing for %s started
id: Mengantrekan hingga %s dimulai

en: RPA Failed open of /dev/urandom. This shouldn't
id: Kegagalan RPA membuka /dev/urandom. Ini tidak

en: RPA Session key length error: %d
id: Galat panjang kunci Sesi RPA: %d

en: RPA String too long
id: Benang RPA terlalu panjang

en: RPA User Authentication length error: %d
id: Galat panjang Otentikasi Pengguna RPA: %d

en: RPA _service_ auth fail. Spoof server?
id: RPA_service_auth gagal. Tipuan server?

en: RPA authorisation complete
id: Otorisasi RPA selesai

en: RPA error in service@realm string
id: Galat RPA di benang layanan@realm

en: RPA rejects you, reason unknown
id: RPA menolak anda, alasan tak diketahui

en: RPA rejects you: %s
id: RPA menolak anda: %s

en: RPA status: %02X
id: Status RPA: %02X

en: RPA token 2 length error
id: Galat panjang RPA token 2

en: RPA token 2: Base64 decode error
id: RPA token 2: galat awasandi Base64

en: RPA token 4 length error
id: Galat panjang RPA token 4

en: RPA token 4: Base64 decode error
id: RPA token 4: galat awasandi Base64

en: Realm list: %s
id: Senarai jangkauan: %s

en: Received malformed challenge to "%s GSSAPI"!
id: Menerima tantangan salah bentuk untuk "%s GSSAPI"!

en: Releasing GSS credentials
id: Membebaskan kredensial GSS

en: Repoll immediately on %s@%s
id: Penjajakan ulang secepatnya pada %s@%s

en: Required APOP timestamp not found in greeting
id: Stempel waktu APOP yang diperlukan tak ditemukan dalam perkenalan

en: Required NTLM capability not compiled into fetchmail
id: Kemampuan NTLM yang diperlukan tidak dikompilasi ke fetchmail

en: Required OTP capability not compiled into fetchmail
id: Kemampuan OTP yang diperlukan tidak dikompilasi ke fetchmail

en: Restricted user (something wrong with account)
id: Pengguna terlarang (ada yang salah dengan akun ini)

en: Routing message version %d not understood.
id: Mengalihkan versi pesan %d tak dapat dipahami.

en: SDPS not enabled.
id: SDPS tak diaktfikan.

en: SMTP listener refused delivery
id: Pendengar SMTP menolak kiriman.

en: SMTP listener rejected local recipient addresses:
id: Pendengar SMTP menolak alamat penerima lokal:

en: SMTP server requires STARTTLS, keeping message.
id: Server SMTP memerlukan STARTTLS, menyimpan pesan.

en: SMTP transaction
id: transaksi SMTP

en: SMTP: (bounce-message body)
id: SMTP: (tubuh pesan-pantul)

en: SSL connection failed.
id: koneksi SSL gagal.

en: SSL is not enabled
id: SSL tidak diaktifkan

en: SSL support is not compiled in.
id: dukungan SSL tidak dikompilasi.

en: Secret pass phrase:
id: Frasa sandi rahasia:

en: Sending credentials
id: Mengirim kredensial

en: Server CommonName mismatch: %s != %s
id: NamaUmum Server tidak cocok: %s != %s

en: Server busy error on %s@%s
id: Galat server sibuk di %s@%s

en: Server certificate verification error: %s
id: Galat verifikasi sertifikat server: %s

en: Server certificate:
id: Sertifikat server:

en: Server name not set, could not verify certificate!
id: Nama server tak diatur, tak dapat memverifikasi sertifikat!

en: Server name not specified in certificate!
id: Nama server tak ditentukan di sertifikat!

en: Server rejected the AUTH command.
id: Server menolak perintah AUTH.

en: Server requires integrity and/or privacy
id: Server memerlukan integritas dan/atau privasi

en: Server responded with UID for wrong message.
id: Server menjawab dengan UID untuk pesan salah.

en: Service challenge (l=%d):
id: Tantangan layanan (l=%d):

en: Service chose RPA version %d.%d
id: Layanan memilih RPA versi %d.%d

en: Service has been restored.
id: Layanan telah dikembalikan.

en: Service timestamp %s
id: Stempel waktu layanan %s

en: Session key established:
id: Kunci sesi terbangun:

en: Strange: MDA pclose returned %d and errno %d/%s, cannot handle at %s:%d
id: Aneh: MDA pclose mengembalikan %d dan errno %d/%s, tak dapat menangani di %s:%d

en: String '%s' is not a valid number string.
id: Benang '%s' bukan benang nomor yang sah.

en: Subject Alternative Name: %s
id: Nama Alternatif Subjek: %s

en: Subject CommonName: %s
id: NamaUmum Subjek: %s

en: Success
id: Sukses

en: Taking options from command line%s%s
id: Mengambil opsi dari baris perintah%s%s

en: The attempt to get authorization failed.
    Since we have already succeeded in getting authorization for this
    connection, this is probably another failure mode (such as busy server)
    that fetchmail cannot distinguish because the server didn't send a useful
    error message.
id: Usaha untuk mendapatkan otorisasi gagal.
    Karena kami telah berhasil mendapatkan otorisasi untuk koneksi ini,
    mungkin ini adalah mode gagal lainnya (misalnya server sibuk)
    yang fetchmail tak dapat kenali karena server tidak mengirim pesan galat
    yang cukup.

en: The attempt to get authorization failed.
    This probably means your password is invalid, but some servers have
    other failure modes that fetchmail cannot distinguish from this
    because they don't send useful error messages on login failure.
    
    The fetchmail daemon will continue running and attempt to connect
    at each cycle.  No future notifications will be sent until service
    is restored.
id: Usaha untuk mendapatkan otorisasi gagal.
    Ini mungkin berarti bahwa sandi lewat anda tidak sah, tapi beberapa
    server memiliki mode gagal lain yang fetchmail tak dapat kenali
    karena server tidak mengirim pesan galat yang berguna pada kegagalan
    log masuk.
    
    Jurik fetchmail akan melanjutkan berjalan dan coba menyambung pada
    tiap siklus. Tak ada pemberitahuan di masa depan yang akan dikirimkan
    hingga layanan ini dipulihkan.

en: The following oversized messages remain on server %s account %s:
id: Pesan terlalu besar berikut tetap di server %s akun %s:

en: The following oversized messages were deleted on server %s account %s:
id: Pesan terlalu besar berikut dihapus di server %s akun %s:

en: The nodetach option is in effect, ignoring logfile option.
id: Opsi nodetach sedang berjalan, mengabaikan opsi berkas catatan.

en: This could mean that the server did not provide the intermediate CA's certificate(s), which is nothing fetchmail could do anything about.  For details, please see the README.SSL-SERVER document that ships with fetchmail.
id: Ini dapat berarti server tidak menyediakan sertifikat CA perantara, yang di luar kuasa fetchmail. Untuk detail, silakan lihat dokumen README.SSL-SERVER yang disertakan dalam fetchmail.

en: This could mean that your mailserver is stuck, or that your SMTP
    server is wedged, or that your mailbox file on the server has been
    corrupted by a server error.  You can run `fetchmail -v -v' to
    diagnose the problem.
    
    Fetchmail won't poll this mailbox again until you restart it.
id: Ini dapat berarti bahwa server surat anda macet, atau server SMTP
    tersekat, atau berkas kotak surat anda di server telah terkorupsi
    oleh galat server. Anda dapat menjalankan `fetchmail -v -v' untuk
    mendiagnosis masalah.

en: This is fetchmail release %s
id: Ini adalah fetchmail rilis %s

en: Timestamp syntax error in greeting
id: Galat sintaks stempel waktu dalam perkenalan

en: Token Length %d disagrees with rxlen %d
id: Panjang Token %d tidak cocok dengan rxlen %d

en: Token length error
id: Galat panjang token

en: Too many mails skipped (%d > %d) due to transient errors for %s
id: Terlalu banyak surat dilewati (%d > %d) karena galat sementara %s

en: Try adding the --service option (see also FAQ item R12).
id: Coba menambah opsi --service (lihat juga item PSD R12).

en: Trying to connect to %s/%s...
id: Coba menyambung ke %s/%s...

en: Trying to continue with unqualified hostname.
    DO NOT report broken Received: headers, HELO/EHLO lines or similar problems!
    DO repair your /etc/hosts, DNS, NIS or LDAP instead.
id: Coba melanjutkan dengan nama host tak memenuhi syarat.
    JANGAN laporkan tajuk Diterima: rusak, baris HELO/EHLO atau masalah serupa!
    PERBAIKI /etc/hosts, DNS, NIS, atau LDAP.

en: Turnaround now...
id: Putar balik sekarang...

en: Unable to open kvm interface. Make sure fetchmail is SGID kmem.
id: Tak dapat membuka antarmuka kvm. Pastikan fetchmail adalah SGID kmem.

en: Unable to parse interface name from %s
id: Tak dapat mengurai nama antarmuka dari %s

en: Unable to process ATRN request now
id: Tak dapat memproses permintaan ATRN sekarang

en: Unable to queue messages for node %s
id: Tak dapat mengantrekan pesan untuk node %s

en: Undefined protocol request in POP3_auth
id: Permintaan protokol tak didefinisikan di POP3_auth

en: Unexpected non-503 response to LMTP EOM: %s
id: Balasan bukan-503 yang tidak diharapkan terhadap akhir pesan LMTP: %s

en: Unknown ETRN error %d
id: Galat ETRN tak dikenal %d

en: Unknown Issuer CommonName
id: NamaUmum Penerbit Tak Diketahui

en: Unknown ODMR error "%s"
id: Galat ODMR "%s" tak diketahui

en: Unknown Organization
id: Organisasi Tak Diketahui

en: Unknown Server CommonName
id: NamaUmum Server Tak Diketahui

en: Unknown login or authentication error on %s@%s
id: Log masuk tak dikenal atau galat otentikasi di %s@%s

en: Unknown system error
id: Galat sistem tak diketahui

en: Unwrapped security level flags: %s%s%s
id: Bendera level keamanan terbongkar: %s%s%s

en: User authentication (l=%d):
id: Otentikasi pengguna (l=%d):

en: User challenge:
id: Tantangan pengguna:

en: Using service name [%s]
id: Menggunakan nama layanan [%s]

en: Value of string '%s' is %s than %d.
id: Nilai benang '%s' lebih %s dari %d.

en: WARNING: Running as root is discouraged.
id: PERINGATAN: Menjalankan sebagai root tak disarankan.

en: Warning: "Maillennium POP3" found, using RETR command instead of TOP.
id: Peringatan: "Maillennium POP3" ditemukan, gunakan perintah RETR ketimbang TOP.

en: Warning: Issuer CommonName too long (possibly truncated).
id: Peringatan: NamaUmum Penerbit terlalu panjang (kemungkinan terpotong).

en: Warning: Issuer Organization Name too long (possibly truncated).
id: Peringatan: Nama Organisasi Penerbit terlalu panjang (kemungkinan terpotong).

en: Warning: ignoring bogus data for message sizes returned by the server.
id: Peringatan: mengabaikan data palsu untuk ukuran pesan yang dikembalikan oleh server.

en: Warning: multiple mentions of host %s in config file
id: Peringatan: banyak penyebutan host %s di berkas pengaturan

en: Warning: the connection is insecure, continuing anyways. (Better use --sslcertck!)
id: Peringatan: koneksi tidak aman, tetap melanjutkan (Lebih baik gunakan --sslcertck!)

en: We've run out of allowed authenticators and cannot continue.
id: Kami kehabisan otentikator yang diizinkan dan tak dapat melanjutkan.

en: Write error on fetchids file %s: %s
id: Menulis galat di berkas fetchids %s: %s

en: Writing fetchids file.
id: Menulis berkas fetchids.

en: Yes, their IP addresses match
id: Ya, alamat IP mereka cocok

en: You have no mail.
id: Anda tak memiliki pesan.

en: about to deliver with: %s
id: akan mengantarkan dengan: %s

en: activity on %s -noted- as %d
id: aktivitas pada %s -dicatat- sebagai %d

en: activity on %s checked as %d
id: aktivitas pada %s diperiksa sebagai %d

en: activity on %s was %d, is %d
id: aktivitas pada %s sebelumnya adalah %d, sekarang adalah %d

en: analyzing Received line:
    %s
id: menganalisan baris Diterima:
    %s

en: attempt to re-exec fetchmail failed
id: percobaan untuk menjalankan ulang fetchmail gagal

en: attempt to re-exec may fail as directory has not been restored
id: percobaan untuk menjalankan ulang mungkin akan gagal karena direktori belum dikembalikan

en: awakened at %s
id: terbangun pada %s

en: awakened by %s
id: terbangun oleh %s

en: awakened by signal %d
id: terbangun oleh sinyal %d

en: background
id: latar belakang

en: bogus EXPUNGE count in "%s"!
id: jumlah EXPUNGE palsu di "%s"!

en: bogus message count in "%s"!
id: jumlah pesan palsu di "%s"!

en: bogus message count!
id: pesan palsu terhitung!

en: can't even send to %s!
id: bahkan tak dapat mengirim ke %s!

en: can't raise the listener; falling back to %s
id: tak dapat menaikkan pendengar; mengembalikan ke %s

en: cannot create socket: %s
id: tak dapat membuat soket: %s

en: challenge mismatch
id: tantangan tidak cocok

en: client/server protocol
id: protokol klien/server

en: client/server synchronization
id: sinkronisasi klien/server

en: connected.
id: tersambung.

en: connection failed.
id: koneksi gagal.

en: connection to %s:%s [%s/%s] failed: %s.
id: koneksi ke %s:%s [%s/%s] gagal: %s.

en: could not decode BASE64 challenge
id: tak dapat mengawasandi tantangan BASE64

en: could not decode BASE64 ready response
id: tak dapat mengawasandi respon siap BASE64

en: could not decode initial BASE64 challenge
id: tak dapat mengawasandi tantangan awal BASE64

en: could not get current working directory
id: tak dapat mendapatkan direktori kerja saat ini

en: could not open %s to append logs to
id: tak dapat membuka %s untuk ditambahkan data

en: couldn't fetch headers, message %s@%s:%d (%d octets)
id: tak dapat mengambil tajuk, pesan %s@%s: %d (%d oktet)

en: couldn't find HESIOD pobox for %s
id: tak dapat menemukan pobox HESIOD untuk %s

en: couldn't find canonical DNS name of %s (%s): %s
id: tak dapat menemukan nama DNS kanonik dari %s (%s): %s

en: couldn't time-check %s (error %d)
id: tak dapat memeriksa waktu %s (galat %d)

en: couldn't time-check the run-control file
id: tak dapat memeriksa waktu di berkas kendali jalan

en: dec64 error at char %d: %x
id: galat dec64 pada karakter %d: %x

en: decoded as %s
id: diawasandi sebagai %s

en: discarding new UID list
id: mengabaikan senarai UID baru

en: dup2 failed
id: dup2 gagal

en: end of input
id: akhir masukan

en: error writing message text
id: galat menulis teks pesan

en: execvp(%s) failed
id: execvp(%s) gagal

en: expunge failed
id: penghapusan gagal

en: fetchlimit %d reached; %d message left on server %s account %s
     | fetchlimit %d reached; %d messages left on server %s account %s
id[0]: batas ambil %d tercapai; %d pesan tertinggal di server %s akun %s

en: fetchmail: %s configuration invalid, RPOP requires a privileged port
id: fetchmail: konfigurasi %s tidak sah, RPOP memerlukan hak akses pangkalan

en: fetchmail: %s configuration invalid, specify positive port number for service or port
id: fetchmail: konfigurasi %s tidak sah, tentukan nomor pangkalan positif untuk layanan atau pangkalan

en: fetchmail: %s fetchmail at %ld killed.
id: fetchmail: %s fetchmail di %ld dimatikan.

en: fetchmail: Cannot detach into background. Aborting.
id: fetchmail: Tak dapat melepaskan ke latar belakang. Membatalkan.

en: fetchmail: another foreground fetchmail is running at %ld.
id: fetchmail: fetchmail latar depan lain berjalan di %ld.

en: fetchmail: background fetchmail at %ld awakened.
id: fetchmail: fetchmail latar belakang di %ld terbangun.

en: fetchmail: can't accept options while a background fetchmail is running.
id: fetchmail: tak dapat menerima opsi ketika fetchmail latar belakang berjalan.

en: fetchmail: can't check mail while another fetchmail to same host is running.
id: fetchmail: tak dapat memeriksa surat jika fetchmail lain ke host yang sama juga berjalan.

en: fetchmail: can't find a password for %s@%s.
id: fetchmail: tak dapat menemukan sandi lewat untuk %s@%s.

en: fetchmail: can't poll specified hosts with another fetchmail running at %ld.
id: fetchmail: tak dapat menghitung host yang ditentukan dengan fetchmail lain yang berjalan di %ld.

en: fetchmail: elder sibling at %ld died mysteriously.
id: fetchmail: saudara tua di %ld mati secara misterius.

en: fetchmail: error killing %s fetchmail at %ld; bailing out.
id: fetchmail: galat mematikan %s fetchmail di %ld; membebaskan diri.

en: fetchmail: error opening lockfile "%s": %s
id: fetchmail: galat membuka berkas kunci "%s": %s

en: fetchmail: error reading lockfile "%s": %s
id: fetchmail: galat membaca berkas kunci "%s": %s

en: fetchmail: fork failed
id: fetchmail: fork gagal

en: fetchmail: interface option is only supported under Linux (without IPv6) and FreeBSD
id: fetchmail: opsi antarmuka hanya didukung oleh Linux (tanpa IPv6) dan FreeBSD

en: fetchmail: invoked with
id: fetchmail: dijalankan dengan

en: fetchmail: malloc failed
id: fetchmail: malloc gagal

en: fetchmail: monitor option is only supported under Linux (without IPv6) and FreeBSD
id: fetchmail: opsi monitor hanya didukung oleh Linux (tanpa IPv6) dan FreeBSD

en: fetchmail: no mailservers have been specified.
id: fetchmail: tak ada server surat yang telah ditentukan.

en: fetchmail: no other fetchmail is running
id: fetchmail: tak ada fetchmail lain yang berjalan

en: fetchmail: socketpair failed
id: fetchmail: socketpair gagal

en: fetchmail: thread sleeping for %d sec.
id: fetchmail: thread tidur selama %d detik.

en: fetchmail: warning: no DNS available to check multidrop fetches from %s
id: fetchmail: peringatan: tak ada DNS tersedia untuk memeriksa pengambilan multitaruh dari %s

en: foreground
id: latar depan

en: forwarding and deletion suppressed due to DNS errors
id: meneruskan dan menghapus ditekan karena galat DNS

en: forwarding to %s
id: meneruskan ke %s

en: found Received address `%s'
id: menemukan alamat Diterima `%s'

en: get_ifinfo: malloc failed
id: get_ifinfo: malloc gagal

en: get_ifinfo: sysctl (iflist estimate) failed
id: get_ifinfo: sysctl (estimasi iflist) gagal

en: get_ifinfo: sysctl (iflist) failed
id: get_ifinfo: sysctl (iflist) gagal

en: getaddrinfo("%s","%s") error: %s
id: getaddrinfo("%s","%s") galat: %s

en: getaddrinfo(NULL, "%s") error: %s
id: getaddrinfo(NOL, "%s") galat: %s

en: id=%s (num=%d) was deleted, but is still present!
id: id=%s (num=%d) dihapus, tapi masih ada!

en: id=%s (num=%u) was deleted, but is still present!
id: id=%s (num=%u) dihapus, tapi masih ada!

en: incorrect header line found - see manpage for bad-header option
id: baris tajuk tak benar ditemukan - lihat halaman manual untuk opsi bad-header

en: interval not reached, not querying %s
id: interval tak tercapai, tidak melemakan %s

en: invalid IP interface address
id: alamat antarmuka IP tidak sah

en: invalid IP interface mask
id: topeng antarmuka IP tidak sah

en: kerberos error %s
id: galat kerberos %s

en: krb5_sendauth: %s [server says '%s']
id: krb5_sendauth: %s [server berkata '%s']

en: larger
id: besar

en: line accepted, %s is an alias of the mailserver
id: baris diterima, %s merupakan alias server surat

en: line rejected, %s is not an alias of the mailserver
id: baris ditolak, %s bukan alias dari server surat

en: line: %s
id: baris: %s

en: lock busy on server
id: kunci sibuk di server

en: lock busy!  Is another session active?
id: kunci sibuk! Apakah sesi lain aktif?

en: mail expunge mismatch (%d actual != %d expected)
id: penghapusan surat tidak cocok (%d sebenarnya != %d diharapkan)

en: mail from %s bounced to %s
id: pesan dari %s dipantulkan ke %s

en: mailbox selection failed
id: pemilihan kotak surat gagal

en: malloc failed
id: malloc gagal

en: mapped %s to local %s
id: memetakan %s ke lokal %s

en: mapped address %s to local %s
id: memetakan alamat %s ke lokal %s

en: message %s@%s:%d was not the expected length (%d actual != %d expected)
id: pesan %s@%s:%d bukan panjang yang diharapkan (%d sebenarnya != %d diharapkan)

en: message has embedded NULs
id: pesan memiliki NUL tertanam

en: missing IP interface address
id: kehilangan alamat antarmuka IP

en: missing or bad RFC822 header
id: tajuk RFC822 hilang atau rusak

en: name %d: cannot create socket family %d type %d: %s
id: nama %d: tak dapat membuat keluarga soket %d tipe %d: %s

en: name %d: connection to %s:%s [%s/%s] failed: %s.
id: nama %d: koneksi ke %s:%s [%s/%s] gagal: %s.

en: nameserver failure while looking for '%s' during poll of %s: %s
id: server nama gagal ketika mencari '%s' selama penjajakan %s: %s

en: nameserver failure while looking for `%s' during poll of %s.
id: server nama gagal ketika mencari `%s' selama penjajakan %s.

en: no Received address found
id: tak ada alamat Diterima yang ditemukan

en: no address matches; forwarding to %s.
id: tak ada kecocokan alamat; meneruskan ke %s.

en: no address matches; no postmaster set.
id: tak ada alamat yang cocok; tak ada tuan pos yang diatur.

en: no local matches, forwarding to %s
id: tak ada lokal yang cocok, meneruskan ke %s

en: no recipient addresses matched declared local names
id: tak ada alamat penerima yang cocok dengan nama lokal yang dideklarasikan

en: non-null instance (%s) might cause strange behavior
id: instansi tidak kosong (%s) dapat menyebabkan perilaku aneh

en: normal termination, status %d
id: penghentian normal, status %d

en: not swapping UID lists, no UIDs seen this query
id: tidak menukar senarai UID, tak ada UID yang terlihat di lema ini

en: passed through %s matching %s
id: dilewati melalui %s mencocokkan %s

en: poll of %s skipped (failed authentication or too many timeouts)
id: jajak pendapat %s dilewati (gagal otentikasi atau terlalu banyak waktu habis)

en: post-connection command failed with status %d
id: perintah pasca-koneksi gagal dengan status %d

en: post-connection command terminated with signal %d
id: perintah pasca-koneksi dimatikan dengan sinyal %d

en: pre-connection command failed with status %d
id: perintah pra-koneksi gagal dengan status %d

en: pre-connection command terminated with signal %d
id: perintah pra-koneksi dimatikan dengan sinyal %d

en: principal %s in ticket does not match -u %s
id: prinsipal %s di tiket tidak cocok dengan -u %s

en: protocol error
id: galat protokol

en: protocol error while fetching UIDLs
id: galat protokol ketika mengambil UIDL

en: re-poll failed
id: penjajakan ulang gagal

en: reading message %s@%s:%d of %d
id: membaca pesan %s@%s:%d dari %d

en: realloc failed
id: realloc gagal

en: receiving message data
id: menerima data pesan

en: recipient address %s didn't match any local name
id: alamat penerima %s tidak cocok dengan nama lokal apapun

en: restarting fetchmail (%s changed)
id: memulai ulang fetchmail (%s diubah)

en: running %s (host %s service %s)
id: menjalankan %s (host %s layanan %s)

en: search for unseen messages failed
id: penelusuran pesan tak terlihat gagal

en: seen | seen
id[0]: terlihat

en: selecting or re-polling default folder
id: memilih atau penjajakan ulang folder standar

en: selecting or re-polling folder %s
id: memilih atau penjajakn ulang folder %s

en: server option after user options
id: opsi server setelah opsi pengguna

en: skipping message %s@%s:%d
id: melewati pesan %s@%s:%d

en: skipping message %s@%s:%d (%d octets)
id: melewati pesan %s@%s:%d (%d oktet)

en: skipping poll of %s, %s IP address excluded
id: melewatkan penjajakan %s, %s alamat IP tidak termasuk

en: skipping poll of %s, %s down
id: melewatkan penjajakan %s, %s mati

en: skipping poll of %s, %s inactive
id: melewatkan penjajakan %s, %s tidak aktif

en: sleeping at %s for %d seconds
id: tertidur di %s selama %d detik

en: smaller
id: kecil

en: smtp listener protocol error
id: galat protokol pendengar smtp

en: socket
id: soket

en: starting fetchmail %s daemon
id: memulai jurik fetchmail %s

en: syslog and logfile options are both set, ignoring syslog, and logging to %s
id: kedua opsi catatan sistem dan berkas catatan diatur, mengabaikan catatan sistem, dan mencatat ke %s

en: terminated with signal %d
id: dihentikan dengan sinyal %d

en: timeout after %d seconds waiting for %s.
id: waktu habis setelah %d detik menunggu %s.

en: timeout after %d seconds waiting for listener to respond.
id: waktu habis setelah %d detik menunggu hingga pendengar merespon.

en: timeout after %d seconds waiting for server %s.
id: waktu habis setelah %d detik menunggu server %s.

en: timeout after %d seconds waiting to connect to server %s.
id: waktu habis setelah %d detik menunggu tersambung ke server %s.

en: timeout after %d seconds.
id: waktu habis setelah %d detik.

en: undefined
id: tak dijelaskan

en: unknown
id: tak diketahui

en: unknown (%s)
id: tak diketahui (%s)

en: unsupported protocol selected.
id: protokol tak didukung terpilih.

en: usage:  fetchmail [options] [server ...]
id: penggunaan: fetchmail [opsi] [server ...]

en: warning: Do not ask for support if all mail goes to postmaster!
id: peringatan: Jangan tanyakan dukungan jika semua surat melewati tuan pos!

en: warning: multidrop for %s requires envelope option!
id: peringatan: multitaruh untuk %s memerlukan opsi amplop!

en: will idle after poll
id: akan siaga setelah penjajakan

en: writing RFC822 msgblk.headers
id: menulis RFC822 msgblk.headers
